Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Tropiciele odpadów [do 31.01.2008]

Projekt „Tropiciele odpadów” został opracowany i jest koordynowany przez Związek Komunalny „Wisłok” z Rzeszowa. Projekt uzyskał wsparcie finansowe z NFOSiGW, realizowany jest od 1 lipca 2007 roku do 31 stycznia 2008 roku na terenie województwa: podkarpackiego, pomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego i mazowieckiego w 71 gminach Związku Komunalnego „Wisłok” z Rzeszowa, Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” z Gdyni, Związku Międzygminnego „Obra” z Wolsztyna, Związku Gmin Zagłębia Miedziowego z Polkowic, Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” z Kalisza, Związku Gmin Regionu Płockiego.

Celem głównym projektu pn. „Tropiciele Odpadów” jest wzrost świadomości uczestników projektu dotyczący obowiązku selektywnej zbiórki odpadów ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych powstających w gospodarstwach domowych (odpadów elektrycznych i elektronicznych, baterii, olejów odpadowych, lekarstw, żarówek, lakierów, farb, rozpuszczalników) oraz kształtowanie i utrwalanie nawyków segregacji odpadów opakowaniowych u źródła (papier, szkło, plastik, metale), w tym umiejętnego i świadomego korzystania z istniejącej infrastruktury tzw. gniazd recyklingowych oraz systemów zbiórki do worków (na terenie zabudowy rozproszonej).

pojemniki - foto 1pojemniki - foto 2

Projekt „Tropiciele Odpadów” skierowany jest głównie do dzieci, młodzieży, nauczycieli i opiekunów (z przedszkoli, szkół podstawowych oraz gimnazjalnych), urzędników w gminach ora lokalnych liderów ekologii. W projekcie bezpośrednio uczestniczyć będzie ponad 12 000 osób.

W ramach całego projektu zostanie zrealizowane:

  • 300 jednodniowych, plenerowych „Warsztatów Tropicieli Odpadów”, które będą uczyły świadomego postępowania z odpadami i kształtowały nawyki segregacji u źródła oraz pokazywały jak w praktyce funkcjonują gminne systemy zbiórki selektywnej odpadów i tzw. gniazda recyklingowe.
  • kampania informacyjno-edukacyjna „Tropiciele Przybysza z planety WEEE” promująca zbiórkę odpadów elektronicznych zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (regulamin konkursu na www.wislok.pl)
  • kampania informacyjno-edukacyjna „Tropiciele Olejów Odpadowych” związana z promocją obowiązku zbiórki zużytych olejów technicznych (smarowych) (regulamin konkursu na www.wislok.pl)

W ramach Projektu zorganizowano 2-dniowe szkolenia dla koordynatorów regionalnych projektu i przewodników-ekologów zadania „Warsztaty Tropicieli Odpadów” oraz wydano 6 000 szt. broszury „mini-przewodnika” „Warsztatów Tropicieli Odpadów”, 5 000 szt. pakietu edukacyjnego „Tropicieli Olejów Odpadowych”, 21 000 szt. ulotek o olejach odpadowych 21 000 szt. ulotek o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz 9 600 szt. indywidualnych certyfikatów uczestnictwa w warsztatach wraz z „deklaracją tropiciela odpadów”.

warsztaty - foto 2warsztaty - foto 3
warsztaty - foto 1laureat WEEE - foto

„Warsztaty Tropicieli Odpadów” to plenerowe, jednodniowe „zielone” wyprawy dla małych grup szkolnych i przedszkolnych realizowane na specjalnie opracowanych 22 trasach po okiem przewodników-ekologów. W trakcie wyjazdów uczestnicy „odkrywają” obiekty związane z lokalną gospodarka odpadową oraz miejsca przyrodniczo ciekawe, uczestnicząc w edukacyjnych interaktywnych grach, zabawach i ćwiczeniach. Warsztaty kończy biwak przy ognisku.

„Tropiciele Olejów Odpadowych” to kampania w ramach, której odbywa się konkursu „Olejowy Sherlock Holmes”. Zadaniem uczestników konkursu jest zlokalizowanie w najbliższej okolicy zamieszkania, dostępnego mieszkańcom, punktu przyjmowania olejów odpadowych oraz naszkicowanie jego lokalizacji na mapie miejscowości. W trakcie Gali Liderów Ekologii w Rzeszowie w dniu 7 grudnia 2007 roku laureaci konkursu otrzymają nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego. Kampania organizowana jest przy wsparciu Konsorcjum Olejów Przepracowanych Organizacji Odzysku z Jedlicza.

„Tropiciele Przybysza z planety WEEE” to kampania w ramach, której organizowany jest konkursu „Przybysz z planety WEEE”. Zadaniem szkół uczestników jest skonstruowanie artystycznej instalacji przestrzennej ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE), przedstawiającej „elektrostwora” przestrzegającego przed zgubnym wpływem odpadów ZSEE na przyrodę i ludzi.
Prace szkół-uczestników zostaną zaprezentowane na 6 regionalnych wystawach laureatów i wystawie finałowej w Rzeszowie i Warszawie. Nagrody zostaną wręczone w trakcie Gali Liderów Ekologii 7 grudnia 2007 roku w Rzeszowie. Kampania organizowana jest przy wsparciu ElektroEko Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.