BZB nr 15 - Droga Pokoju Indian Hopi i inne tradycje


LESLIE MARMON SILKO

PO PROSTU PAMIĘTAJ O TEJ HISTORII

Myślał o czasie, kiedy był mały i zabijał muchy w kuchni za pomocą gałązki wierzby; polowanie na nie było zabawne [...]

Joasiah wszedł do kuchni i zapytał Tayo co robi, a ten z dumą wskazał na stos martwych much leżących na kuchennej podłodze. Josiah spojrzał na nie i pokręcił głową.

Ale nasza nauczycielka powiedziała nam, że muchy są złe i roznoszą choroby.

No tak, nie chodziłem do szkoły więc nic o tym nie wiem, ale dawno temu, w mitycznych czasach matka wszystkich ludzi wpadła w gniew z powodu ich złego zachowania. Chciała skazać ich na śmierć głodową. Wszystkie zwierzęta i rośliny znikły i przestał padać deszcz. Wtedy zielona mucha przyszła do niej prosząc ją o łaskę dla ludzi. Od tego czasu ludzie byli wdzięczni za to co mucha dla nich uczyniła.

Wierzbowa gałązka wypadła Tayo z ręki. Spojrzał na nią. Leżała na podłodze obok jego stóp. Co teraz się stanie? zapytał zdławionym głosem.

Myślę, że wszystko będzie dobrze, powiedział Josiah, popychając martwe muchy czubkiem swego buta. Żadna z nich nie była zieloną muchą - to są tylko jej kuzyni. Ludzie popełniają błędy. Muchy o tym wiedzą. Dlatego zielone muchy pojawiły się jako pierwsze. By pomóc ludziom, którzy popełniają błędy. Uściskał chłopca mocno. Następnym razem, po prostu pamiętaj o tej historii.

rysunek

Leslie Marmon Silko - autorka opowiadań, urodziła się w 1948 roku. Jej przodkami byli Indianie Pueblo, wychowała się w rezerwacie Laguna-Pueblo w stanie Nowy Meksyk (USA). Fragment tekstu pochodzi z powieści "Ceremony" (1977) i został zamieszczony w "This Land is Sacred" R.Kaisera.


BZB nr 15 - Droga Pokoju Indian Hopi i inne tradycje | Spis treści