BZB nr 28 - Dziwny ogród


Zdjęcie autorki

Jadwiga Badowska urodziła się w 1913 r. w Wilnie, gdzie ukończyła Szkołę Teatralnlą ZASP oraz Studium Teatralne RWZA. Wraz z mężem założyła dziecięcy teatr kukiełkowy "Bajka". Dla "Bajki" młoda poetka pisała sztuki teatralne i je reżyserowała.

Po wojnie występowała na deskach teatrów dziecięcych i dramatycznych; pisała dla teatru i radia. W 1951 r. zamieszkała na stałe w Poznaniu. Publikowała wiersze, otrzymywała nagrody na konkursach poetyckich. Jadwiga Badowska była współzałożycielką Literackiej Grupy Niezależnych "Swantewit".

Dotychczas wydała: Uliczkami po Poznaniu (1987); cykl tomików o tematyce wileńskiej: Zaszumiała mi Wilia (1991), Namaluję twarz (1993), Ondyna nad Niemnem (1995); oraz tomiki o tematyce ekologicznej: Krople słońca (1993), Dęby Rogalińskie (1994) i tłumaczenie z języka francuskiego Dla ciebie Dafne (1996).

Niniejszy tomik to drobne szkice, obrazki, w centrum których zawsze stoi Natura. Poetka notuje małą cząstkę świata w sposób najpełniejszy, ponieważ oddaje jego barwę, muzykę i całą otaczającą go atmosferę. Spacerując po Dziwnym ogrodzie, Czytelnik spotyka kamyki polne, korniki w drewnianej belce, pieska podobnego do chryzantemy, a do jego stóp podbiegają kasztany na okrągłych nóżkach...


BZB nr 28 - Dziwny ogród | Spis treści