Grasshopper nr 1, Zima '93


REZERWATY BIOSFERY

Obszary chronione, obejmujące charakterystyczne ekosystemy ziemi, wód przybrzeżnych lub morskich mogą zostać uznane za rezerwaty biosfery przez międzynarodowy zespół działający w ramach programu MAB (Man and Biosphere). Program ten został opracowany przez UNESCO w 1971r.

CZŁOWIEK I ŚRODOWISKO

W rezerwacie biosfery powinno się wypracować taki sposób zarządzania środowiskiem, jaki zapewniłby zarówno zaspokajanie potrzeb ludzkich, jak i ochronę naturalnych procesów i zasobów biologicznych.

Obecna koncepcja rezerwatu biosfery zakłada istnienie trzech stref, w których obowiązują różne normy ochronne. Strefa centralna obejmuje obszary objęte ochroną ścisłą. Wokół niej znajduje się strefa buforowa, podlegająca ochronie częściowej, a następnie-strefa przejściowa.

W 1990r. istniało 285 rezerwatów biosfery w 72 krajach. Rezerwaty biosfery stanowią międzynarodową sieć ciągłego nadzorowania związanych z nimi populacji, procesów ekologicznych i różnorodności biologicznej.

ZNACZENIE GLOBALNE

Funkcją rezerwatów biosfery jest zachowanie reprezentatywnego wzorca materiału genetycznego naszej planety. Strefy chronione mogą dostarczać materiału genetycznego w postaci ziarna, zalążków, spermy czy tkanek oraz różnych informacji o organizmach i ekosystemach. Dzięki temu mogą odegrać ważną rolę w opracowaniu nowych biotechnologii.

Do tej pory do modernizacji rolnictwa przyczyniały się bardzo ogrody botaniczne i banki genów. Teraz pojawia się jednak konieczność ochrony gatunków w miejscu ich występowania, gdyż jak dotąd dobrze poznaliśmy tylko niewielką część żyjących gatunków roślin i zwierząt, a ich liczba i różnorodność genetyczna zmniejsza się w zastraszającym tempie. Znaczna ich część zginie zanim będą mogły być wykorzystane.

MIĘDZYNARODOWY REZERWAT BIOSFERY
W KARPATACH WSCHODNICH

27 września 1991 r., w Ustrzykach Dolnych został podpisany przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra-Przewodniczącego Słowackiej Komisji do spraw Środowiska i Ministra Ochrony Środowiska Naturalnego Ukrainy "Protokół w sprawie współpracy przy tworzeniu Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery w Karpatach Wschodnich".

W protokole ministrowie postanawiają podjąć działania zmierzające do utworzenia obszarów, które będą spełniać wymogi światowego rezerwatu biosfery oraz zapewnią badania naukowe mające na celu zachowanie i odtworzenie ekosystemów Karpat Wschodnich. Powierzchnia przyszłego rezerwatu biosfery ma wynosić ponad 90 tys. ha.

oprac. B.K.


Grasshopper nr 1, Zima '93 | Spis treści