Grasshopper nr 4, Jesień '94


Apel Polskiego Klubu Ekologicznego
i Krakowskiej Grupy Federacji Zielonych

STOP DLA ELEKTROWNI ATOMOWEJ W MOCHOVCU!

Szanowni Państwo!

Polski Klub Ekologiczny od dłuższego czasu oledzi losy budowy elektrowni jądrowej w Mochovcu na Słowacji. Elektrownia, położona 120 km na wschód od Bratysławy ma być docelowo wyposażona w 4 reaktory rosyjskie typu WER 44-213, aktualnie rząd Słowacji koncentruje swoje wysiłki na dokończeniu budowy pierwszych dwóch bloków. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na około 600 mln USD, aktualnie dwie instytucje finansowe rozważają możliwość zaangażowania się w finansowego w budowę: EUROATOM oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Wydaje nam się, iż działania polskich organizacji ekologicznych mogą koncentrować się na: presji na rząd polski, aby wyraził on swoje stanowisko przeciwko tej inwestycji; presji na Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, aby zrezygnował z finansowania tej inwestycji.

Dodatkowo, EBOiR pragnie rozpocząć przygotowywanie Oceny Oddziaływania na środowisko. Ważnym jest, aby proces ten objąć nie tylko Słowację, ale także wszystkie kraje z nią sąsiadujące oraz aby uczestniczyło w nim jak najwięcej organizacji ekologicznych.

Poniżej, zamieszczamy wzory listów do: Sejmu do Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, Pana Jana Krzysztofa Bieleckiego reprezentującego Polskę w Radzie Dyrektorów EBOiR oraz Pani Katriny Luba Farrell, osoby odpowiedzialnej w EBOiR za publiczne konsultacje tej inwestycji.

Prosimy o zawiadomienia nas o podjętych przez Was działaniach.

Polski Klub Ekologiczny - Zarząd Główny "EJ Mochovce"
ul. Piłsudskiego 8
31-109 Kraków

Federacja Zielonych - Grupa Krakowska
"EJ Mochovce"
ul. Sławkowska 12
31-014 Kraków

WZOR LISTU:

Do Sejmu i Senatu RP
ul. Wiejska 6
00-902 Warszawa

Szanowni Państwo,

W miejscowooci Mochovce na Słowacji powstaje elektrownia jądrowa wyposażona w rosyjskie reaktory typu WER 440-213. Docelowo planuje się powstanie 4 bloków.

Elektrownia ta będzie znajdowała się w bezpooredniej bliskooci naszego kraju. Stopień zagrożenia ekologicznego tej inwestycji odzwierciedla najwyższa kategoria oddziaływania na środowisko A-1, nadana jej przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który zamierza zaangażować się w finansowanie budowy.

Stanowczo sprzeciwiamy się tej inwestycji zagrażającej nam oraz naszym dzieciom i zwracamy sin do Państwa jako naszych reprezentantów o poparcie naszych wysiłków zmierzających do zatrzymania budowy elektrowni jądrowej w pobliżu granic Rzeczpospolitej Polskiej oraz o interwencję w tej sprawie.

Z poważaniem,

-------------------------------------------------------------------------------------

Podajemy wzór tylko jednego listu - treść pozostałych jest w zasadzie identyczna. (Red.)


Grasshopper nr 4, Jesień '94 | Spis treści