Grasshopper nr 5, Zima '94


FUNDACJA
"MIĘDZYNARODOWE CENTRUM ROZWOJU DEMOKRACJI"

Fundacja "Międzynarodowe Centrum Rozwoju Demokracji" jest ponadpartyjnym ośrodkiem kongresowo-badawczym, zajmującym się upowszechnianiem postaw i kultury demokratycznej, krzewieniem wiedzy o instytucjach demokratycznego państwa i liberalnej gospodarki, działaniem na rzecz porozumienia między społeczeństwami Europy Środkowo-Wschodniej oraz wspieraniem integracji politycznej i gospodarczej Europy.

Międzynarodowe Centrum Rozwoju Demokracji zostało założone w listopadzie'92, a w lipcu'93, wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim i Akademią Ekonomiczną w Krakowie powołało Fundację MCRD. Prezesem Zarządu Fundacji jest Bogdan Klich - lekarz, działacz społeczny i polityczny.

W lutym'93 MCRD zorganizowało Polsko-Ukraińską Konferencję "Nowe wyzwania - nowa odpowiedzialność". Wzięli w niej udział politycy, ekonomiści, działacze społeczni, publicyści i przedstawiciele środowisk gospodarczych z obu krajów. Celem Kongresu była ocena stanu stosunków polsko-ukraińskich oraz określenie sposobów zacieśnienia współpracy politycznej i gospodarczej. Konferencji towarzyszyło Polsko-Ukraińskie Forum Gospodarcze: wystawa ofert polskich przedsiębiorstw zainteresowanych handlem z Ukrainą.

W październiku'93 Fundacja była organizatorem Polsko-Czesko-Słowacko-Węgierskiej Konferencji "Razem czy osobno?", której uczestnicy poszukiwali odpowiedzi na pytanie o przyszłość Grupy Wyszehradzkiej. Omówiono problemy bezpieczeństwa regionalnego, integracji krajów Grupy z EWG i NATO, rynku środkowoeuropejskiego oraz współpracy przygranicznej. Podczas sesji wyjazdowej w Zakopanem została podpisana deklaracja w sprawie powołania polsko-słowackiego Regionu "Tatry".

W 1993r. Fundacja była współorganizatorem 2 innych imprez międzynarodowych: Pociągu Pokoju oraz I Międzynarodowego Forum Kontaktów Gospodarczych "Wschód-Zachód".

Pociąg Pokoju wyruszył 8.10.93 z Krakowa na południe, aby po 2 dniach podróży dotrzeć do Budapesztu. Po drodze zatrzymywał się w tych miejscowościach słowackich, węgierskich i rumuńskich, które są terenem konfliktów etnicznych. Intencją podróżujących pociągiem przywódców politycznych, intelektualistów i przedstawicieli mniejszości narodowych Europy Środkowej było podkreślenie konieczności rozwiązywania problemów etnicznych w duchu dialogu a nie przy użyciu siły.

I Międzynarodowe Forum Kontaktów Gospodarczych "Wschód-Zachód" składało się z konferencji na temat prywatyzacji i polityki społecznej w krajach byłego bloku komunistycznego, oraz spotkania gospodarczego typu "business-contact". Było ono kolejną okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania bezpośrednich kontaktów między teoretykami i praktykami w dziedzinie gospodarki rynkowej w naszym regionie.

W sierpniu'93 został zainaugurowany przez Fundację cykl programów edukacyjnych. Gośćmi Fundacji były grupy młodzieży z Francji i Ukrainy, dla których przygotowany został program wykładów o życiu publicznym w Polsce oraz warsztaty dziennikarskie. W listopadzie Fundacja zrealizowała program spotkań ze środowiskami politycznymi i gospodarczymi dla dziennikarzy albańskich.

Inicjatywą adresową do krakowskich środowisk politycznych i gospodarczych jest Klub Polityczno-Ekonomiczny, który rozpoczął działalność 23.9.93. Jego zadaniem jest ułatwienie tym środowiskom dostępu do osób odpowiedzialnych za kluczowe decyzje w Polsce i krajach sąsiedzkich oraz merytoryczna dyskusja nad najważniejszymi problemami publicznymi. W 1993r. gośćmi Klubu byli: p. Genadij Udowenko, ambasador Ukrainy w Polsce; p. Akos Engelmayer, ambasador Węgier w Polsce; przedstawiciele ambasad oraz biur handlowych Czech i Słowacji w Polsce. W ramach spotkań klubowych odbyła się promocja książek na temat demokracji, wydanych przez "Znak" i "W drodze". Fundację odwiedzili również pracownicy Moskiewskiej Akademii Kultury Słowiańskiej. Działalność Klubu w 1993r. zakończyła wizyta b. ministra Spraw Zagranicznych RP, prof. Krzysztofa Skubiszewskiego. W roku bieżącym gośćmi Klubu byli pp. Andrzej Arednarski, prezydent Krajowej Izby Gospodarczej, Józef Lassota, prezydent Miasta Krakowa, Adam Pędzioł - sekretarz generalny Euroregionu Karpaty I kadencji, Leszek Moczulski, przewodniczący KPN oraz Marian Serwatka - Ambasador Republiki Słowackiej w Polsce.

W styczniu'94 Fundacja powołała w Krakowie Ośrodek Studiów Europejskich, placówkę dokumentacyjno-badawczo-dydaktyczną, której celem jest prowadzenie studiów i upowszechnianie wiedzy na temat procesu integracyjnego w Europie oraz ułatwianie polskim instytucjom gospodarczym i społecznym kontaktów z partnerami w krajach Unii Europejskiej, Grupy Wyszehradzkiej, w Rosji i na Ukrainie.

W dniach 23-25.2.94 odbyła się Polsko-Rosyjska Konferencja "W stronę nowego partnerstwa", otwierająca publiczną debatę na temat politycznej i gospodarczej współpracy pomiędzy oboma krajami. Gośćmi konferencji byli Ministrowie Spraw Zagranicznych Polski i Rosji, Andrzej Olechowski i Andriej Kozyriew.

Program działalności Fundacji na rok 1994 przewiduje ponadto w dniach 17-19.6.94 konferencję "Polska w Europie", poświęconą integracji Polski ze Wspólnotami Europejskimi i NATO.

Fundacja
"Międzynarodowe Centrum Rozwoju Demokracji"
ul. Mikołajska 4
31-027 Kraków, POLSKA
tel./fax 48/12/21 62 50


Grasshopper nr 5, Zima '94 | Spis treści