Zapytanie do Ministra Środowiska A. Tokarczuka w sprawie dotacji NFOŚiGW dla
Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Wydawnictwo "Zielone Brygady"

Na początku bieżącego roku Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Wydawnictwo "Zielone Brygady" została poinformowana telefonicznie, że jej wniosek o dofinansowanie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (wniosek nr 1442/1999) został rozpatrzony negatywnie. Decyzję odmowną umotywowano złą dotychczasową klasyfikacją pisma i nie spełnianiem kryterium nakładu w nowej grupie klasyfikacyjnej.

Dotychczas, od roku 1993, pismo Zielone Brygady było kwalifikowane w grupie B - czasopism ogólnopolskich promujących problematykę ochrony środowiska, skierowanych do wybranych grup zawodowych lub społecznych o minimalnym dotowanym nakładzie 1000 egz. W tym roku pismo zostało zakwalifikowane do grupy C - czasopism ogólnopolskich w całości poświęconych tematyce związanej z ekologią, o minimalnym nakładzie 15.000 egz, i z powodu zbyt niskiego nakładu (ok. 1500 egz.) wniosek został odrzucony.

Dwutygodnik "Zielone Brygady" istnieje od 1989 roku. Od tego czasu, mimo niskiego nakładu, stał się jednym z najbardziej znanych i cenionych pism ruchu ekologicznego w Polsce. Jest pismem skierowanym do działaczy ruchu ekologicznego. Jest swoistego rodzaju tablicą ogłoszeń dla osób zainteresowanych ekologią, ochroną środowiska oraz prawami ludzi i zwierząt. Stanowi forum wymiany myśli i poglądów ekologicznych, na łamach którego dochodzi niejednokrotnie do nadzwyczaj burzliwych, ale zawsze merytorycznych dyskusji. Pismo jest również jednym z niewielu szeroko dostępnych kanałów dystrybucji informacji, umożliwiającym nawiązywanie kontaktów wewnątrz i na zewnątrz ruchu ekologicznego

Dzięki własnej sieci dystrybutorów "Zielone Brygady" są dostępne we wszystkich większych miastach Polski. Można je znaleźć w wielu bibliotekach i w internecie.

Bez wątpienia dwutygodnik "Zielone Brygady" jest działalnością wydawniczą, która poprzez zapewnienie dostępu do aktualnych i wiarygodnych informacji z zakresu ochrony środowiska i ekorozwoju przyczynia się wyraźnie do krzewienia edukacji ekologicznej oraz propagowania działań proekologicznych i zasady zrównoważonego rozwoju, co jest jednym z podstawowych działań, na które w myśl Ustawy o ochronie i kształtowaniu środowiska powinny być przeznaczane pieniądze Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Panie Ministrze, dlaczego NFOŚiGW postanowił w tym roku zmienić klasyfikację "Zielonych Brygad" z kategorii B do C, pomimo że jest to pismo ogólnopolskie, promujące ochronę środowiska i jest skierowane do wybranej grupy społecznej - ruchu ekologicznego?

Dlaczego decyzja o zmianie klasyfikacji pisma zapadła w tym roku, po wieloletnim dotowaniu z grupy B, skoro profil pisma nie uległ zmianie? Decyzja ta świadczy, że albo obecna albo poprzednia klasyfikacja jest błędna. Panie Ministrze, czy dwutygodnik Zielone Brygady powinien być zakwalifikowany do grupy B, czy do grupy C pism dotowanych przez NFOŚiGW, i dlaczego?

Czy całe to tegoroczne zamieszanie przy przyznawaniu dotacji dla pism ekologicznych jest spowodowane niejasnością lub niedoskonałością przepisów i procedur przyznawania dotacji, czy też może niewłaściwym przygotowaniem osób odpowiedzialnych za klasyfikację pism ekologicznych w NFŚiGW?

Czy nie należałoby wprowadzić pewnych zmian w przepisach dotyczących klasyfikacji pism ekologicznych przy przyznawaniu dotacji NFOŚiGW, tak aby były one bardziej jednoznaczne i przejrzyste?


[ Wstecz ] [ Strona główna ZB ]