Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Chroń zdrowie naszych dzieci

Podpisz apel do polskich europosłów

Aby chronić nasze zdrowie i środowisko przed niebezpiecznymi związkami chemicznymi, międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF prowadzi akcję zbierania podpisów pod apelem do polskich europosłów. Apel podpisali już znani Polacy, m.in. Artur Barciś, Marek Kamiński, Maciej Orłoś, Krzysztof Ibisz, Robert Janowski i Euzebiusz Smolarek. Ty też możesz złożyć swój podpis pod petycją na stronie www.wwf.pl/detox

Globalny eksperyment

Toksyczne chemikalia towarzyszą nam w codziennym życiu. Bardzo rzadko zdajemy sobie sprawę, że plastikowa butelka albo wykładzina zawierają substancje, które mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i środowisko. Obecnie znajdujemy się w sytuacji, w której przemysł chemiczny nie ma obowiązku badania produkowanych związków chemicznych. Konsumenci uczestniczą w eksperymencie i nawet nie wiedzą, że są obiektem doświadczeń.

Smarując twarz kremem, używając odświeżacza powietrza, albo kupując teflonową patelnię, nie zastanawiamy się nad ich bezpieczeństwem dla naszego zdrowia. Gdybyśmy jednak chcieli dowiedzieć się, czy dany produkt zawiera toksyczne substancje chemiczne, nigdzie nie znajdziemy takiej informacji. Producent może, zgodnie z prawem, takie informacje przed nami ukryć. Co więcej, bardzo często sam nie wie, czy dana substancja jest bezpieczna, ponieważ w odniesieniu do większości związków w ogóle nie ma obowiązku tego sprawdzać! Zatem groźne substancje są powszechnie wykorzystywane, tak długo, aż konsument udowodni, że dany związek może mu zaszkodzić. Niewiarygodne? A jednak prawdziwe.

Można to zmienić

REACH to nowe, unijne prawo, które może nas ochronić przed szkodliwym wpływem toksycznych chemikaliów. Może, bo jego ostateczny kształt uzależniony jest od decyzji Parlamentu Europejskiego, w tym polskich europosłów. Nie wiemy, czy zagłosują za zastępowaniem toksycznych substancji bezpieczniejszymi odpowiednikami, czy wprowadzą zasadę odpowiedzialności przemysłu chemicznego i obowiązek badania substancji produkowanych przez ten przemysł, i czy zapewnią konsumentom dostęp do informacji nt toksycznych chemikaliów.

WWF chce, aby polscy europosłowie, głosując nad ostatecznym kształtem rozporządzenia REACH, opowiedzieli się za ochroną ludzkiego zdrowia, a nie za interesami producentów chemikaliów. Dlatego na stronie WWF można złożyć podpis online pod apelem do europarlamentarzystów. O tym, czy polscy europosłowie zagłosują za ochroną ludzkiego zdrowia, dowiemy się w listopadzie, po drugim czytaniu w Parlamencie Europejskim.

O kampanii DETOX możesz przeczytać na www.wwf.pl/detox

Więcej informacji:
Paweł Średziński
Specjalista ds. Komunikacji
WWF Polska
tel. 022 849 84 69
psredzinski@wwf.pl