Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

MŁODZI EKOLODZY

MŁODZI EKOLODZY
19.11.2002 klasa IIIb i chętni uczniowie z IV LO w Gdańsku pod opieką dwóch pedagogów, pani profesor Dąbrowskiej-Mróz i pani profesor Elżbiety Maj przeprowadzili happening pod hasłem „Góra śmieci”, którego celem była „edukacja ekologiczna” społeczności lokalnej jednej z dzielnic Gdańska – Nowego Portu. W akcji wzięli również udział uczniowie I klasy gimnazjum o profilu dziennikarskim pod opieką pani Beaty Czai i pani Elżbiety Szwoch.

Na nasze działania złożyły się następujące zadania:
• przygotowanie barwnych plakatów z hasłami typu: „Osobno papier, osobno szkło, osobno plastik – zapamiętaj to!”, „Uczcie dzieci segregować śmieci” i innymi, zachęcającymi do segregacji śmieci;
• opracowanie ankiety na ww. temat;
• zbieranie informacji o stosunku ludzi do ochrony środowiska, zwłaszcza zaś do problemu segregacji odpadów.
Tak przygotowani – teoretycznie jak i praktycznie – ruszyliśmy na podbój Nowego Portu.
Kulturalnie odrywaliśmy od codziennych zajęć napotykanych ludzi. Rozmawialiśmy także z osobami, które wyglądały przez okna swoich domów (niestraszne nam było nawet trzecie piętro). Zadawane przez nas pytania nie wymagały dłuższych odpowiedzi. Oto treść naszej ankiety:
• Czy Pani/Pan segreguje śmieci?
• Czy bierze Pani/Pan swoją siatkę na zakupy?
• Czy na Pani/Pana osiedlu znajdują się kubły na śmieci przeznaczone odpowiednio na makulaturę, plastik i szkło?
• Kupując produkty zwraca Pani/Pan uwagę na to czy są one w szklanych czy plastikowych opakowaniach? – Czy takie akcje jak „Sprzątanie Świata” są potrzebne?
Wszystkie uzyskane odpowiedzi skrzętnie notowaliśmy, aby móc podsumować naszą ankietę. Wyniki były następujące. Zgodnie stwierdzono, iż akcje takie jak „Sprzątanie Świata” są bardzo potrzebne. Nieliczni oznajmili, że na zakupy biorą tylko swoje siatki. Jeżeli chodzi o segregację śmieci to zdania były podzielone. Smutną wiadomością był stwierdzony przez większość ankietowanych fakt, iż mało jest specjalnych pojemników na śmieci, co uniemożliwia im segregację odpadów. Na pytanie o opakowania poszczególnych produktów usłyszeliśmy, ze najistotniejsza jest cena i jakość towarów.
Muszę stwierdzić, że liczna grupa, jaką tworzyliśmy wzbudziła ogólne zainteresowanie. Zaciekawienie w przechodniach wzbudzały również kolorowe plakaty. Ludzie zatrzymywali się i z zainteresowaniem przyglądali się naszym dziełom plastycznym. Wśród ankietowanych byli tacy, którzy bardzo chętnie z nami rozmawiali, ale i tacy, którzy nawet nie chcieli wysłuchać wyjaśnienia powodów, dla których chcieliśmy zająć im trochę czasu. Czasami byli wręcz nieprzyjemni, a nawet agresywni. Jeszcze inni twierdzili, że i tak nic od nas nie kupią.
Podsumowując naszą akcję dochodzimy do następujących wniosków. Ludziom nieobce są problemy ochrony środowiska i dbają o nie w miarę swoich możliwości. Jednakże mając do wyboru ekologiczny tryb życia i własne korzyści wybierają drugie. Tym, którzy nie pamiętają o poszanowaniu przyrody, poddajemy pod rozwagę następujący cytat:
„Bóg wybacza zawsze, ludzie czasami, a przyroda nigdy!”

Młodzi Ekolodzy – uczniowie klasy IIIb i klasy Ic gimnazjum
przy ZSO V w Gdańsku – Nowym Porcie
Każdego, kto wspólnie z nami chciałby zorganizować na terenie Gdańska akcję związaną z ochroną środowiska lub chciałby uzyskać szczegółowe informacje na temat happeningu, prosimy o kontakt:
Dorota Dąbrowska-Mróz
Na Zaspę 31A
80-546 Gdańsk
tel. 0-58/343-13-06
doska2@gazeta.pl