Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO ZAWIESIŁO SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ W 2008 ROKU. NIE REALIZUJEMY JUŻ ŻADNYCH ZAMÓWIEŃ.

Na narty do... Przemyśla

SPORNY STOK
Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w końcu grudnia 2004 r. Wcześniej gmina ogłosiła konkurs na koncepcję i projekt, wybrano również wykonawcę inwestycji. Jest to pierwszy etap budowy kompleksu. Stok powstanie w rejonie ul. Sanockiej i Pasteura na wzgórzu Zniesienie.

Na początek przewidziane jest wybudowanie dwóch tras narciarskich i kolejki krzesełkowej. Potrwa to prawdopodobnie do zimy 2005 r. Realizacja drugiego etapu prac (czyli budowy pozostałych dwóch torów) jest przewidziana na 2007.

Oprócz tras i wyciągu powstanie tor saneczkowy, a także ścieżki rowerowe i place zabaw dla dzieci. Stok ma być oświetlany i sztucznie naśnieżany. Nie zabraknie też tarasu widokowego w górnej części kompleksu, rynny snowboardowej i ściany do wspinaczki. Nie zapomniano też o pieszych trasach dla turystów i parkingu dla kierowców.

Co to oznacza dla Przemyśla? Władze miasta zwracają uwagę, że stok przyciągnie turystów, a więc także dodatkowe pieniądze dla miasta. Jednak, jak na razie, w budżecie miasta na budowę stoku przewidziano 6 milionów złotych, podczas gdy całość inwestycji może kosztować około 17 milionów. W tej kwestii władze miasta liczą na pomoc ze strony Unii Europejskiej. Na razie władze Przemyśla zaciągnęły w banku kredyt preferencyjny w wysokości 419 tys. zł. na pokrycie dokumentacji technicznej.

DWIE STRONY MEDALU
Stok jest budowany na terenie parku krajobrazowego, który jest popularnym miejscem spacerów Przemyślan. Mieszkańcy miasta twierdzą, że nie widzą niczego złego w inwestycji, o ile nie oznaczałaby ona wyniszczenia ogromnych połaci bezcennej dzikiej przyrody parku krajobrazowego.

Wystosowali nawet w tej sprawie list do Ministerstwa Środowiska. Mieszkańcy Przemyśla oskarżają także firmę, która prowadzi prace pielęgnacyjno-porządkowe w parku, o pozyskiwanie w nielegalny sposób materiału opałowego, co nie pozostaje bez wpływu na ekosystem parku.

Agata Krzywdzińska
9.1.2005

Agata Krzywdzińska jest doktorantką I roku Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
ŹRÓDŁA
www.przemysl.pl/serwis
forum.gazeta.pl/forum
www.zmp.poznan.pl/dane/zmiast/inwestycje/050804-przemysl.htm
www.uzp.gov.pl/biulety/2003/115/115_9735.html
www.epodkarpacie.com
www.przetargi.egospodarka.pl/49462_Aqua-Inwest-sp-z-o-o_2004_1.html
www.eturystyka.pl/archiwum/archiwum0804.php
www.um.przemysl.pl/ankieta/wyniki.htm
Agata Krzywdzińska