Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Nowy projekt

NOWY PROJEKT
PRZEPISÓW DOTYCZĄCYCH PSÓW W WARSZAWIE NIE ROZWIĄŻE PROBLEMU AGRESYWNOŚCI ZWIERZĄT

Nowy projekt, mówiący o tym, aby psy powyżej 20 kg chodziły na smyczy i w kagańcu, w niczym nie zmieni sytuacji dotyczącej bezpieczeństwa ludzi. Agresja psów nie jest wynikiem tego, czy zwierzę chodzi w kagańcu, czy też nie. To sprawa odpowiedniego traktowania czworonogów. Zwierzę, które jest traktowane humanitarnie i zgodnie z potrzebami swojej rasy, raczej nie będzie agresywne. Baczniejszą uwagę należy zwrócić na to, czy dany opiekun psa postępuje ze swoim zwierzęciem właściwie. Przyczynami agresji psów mogą być: trzymanie zwierząt na uwięzi (łańcuchy), agresja człowieka, bicie zwierzęcia, głodzenie, niezapewnienie mu odpowiedniego schronienia, niezaspokojenie innych podstawowych potrzeb, brak wystarczającej wiedzy o potrzebach danej rasy.

Należy uzmysłowić właścicielom psów, aby zdobywali wiedzę, w jaki sposób obchodzić się ze swoim psem. Musimy np. pamiętać o tym, że rottweilery to psy, dla których ważna jest hierarchia w stadzie (dotyczy to również innych ras). Jeśli właściciel zwierzęcia ma słabą psychikę, nie powinien posiadać tego typu psa. Znane są niestety smutne przypadki, kiedy to posłuszeństwo psa chce się uzyskać przy pomocy bicia zwierzęcia. Skutek tego zawsze będzie odwrotny.

Zdarzają się nieszczęśliwe przypadki, kiedy zaburzone relacje w rodzinie powodują, iż to pies stoi na czele “stada”, a nie człowiek. Dlatego warto zastanowić się kilka razy, czy kupując lub adoptując psa jesteśmy w stanie zapanować nad zwierzęciem w sposób właściwy. Czy stać nas na posiadanie, utrzymanie i zapewnienie odpowiednich warunków zwierzęciu? Jeśli w sposób rozsądny dokona się wyboru rasy psa, na pewno przyczyni się to do poprawy ludzkiego bezpieczeństwa.

Do zmiany takiej przyczynić się może również obowiązująca w Polsce ustawa o ochronie zwierząt. Wystarczy, na podstawie odpowiednich, przepisów karać osoby znęcające się nad zwierzętami, a zwiększy się bezpieczeństwo.

Filip Barche
tel. 0-502 513-606
f.barche@empatia.pl
Warszawa, 13.1.2004

Autor jest inspektorem ds. zwierząt, członkiem stowarzyszenia Empatia, skr. 56, 04-737 Warszawa 92, www.empatia.pl, info@empatia.pl


Filip Barche