Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Owczarki podhalańskie i fladry kontra wilki

W Parku Krajobrazowym Beskidu Śląskiego i Żywieckim Parku Krajobrazowym żyje 5 wilczych watah. Ich dieta składa się głównie z saren i jeleni. Nie gardzą one jednak pozostawionymi bez nadzoru zwierzętami hodowlanymi, co staje się często przyczyną negatywnych opinii na temat naszego największego drapieżnika z rodziny psowatych. Wilki podchodzą do miejsc wypasu późnym wieczorem, w nocy lub o świcie, kiedy właściciel stada najczęściej wypoczywa i nie sprawuje nad nim bezpośredniego nadzoru. W tym czasie owce są zamknięte w niewysokich koszarach, które nie stanowią dla wilków żadnej przeszkody.

Od 1997 roku Stowarzyszenie dla Natury „WILK” prowadzi projekt ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami. Pierwszymi krokami, jakie zostały podjęte, było zaznajomienie hodowców ze sposobami ochrony zwierząt hodowlanych oraz z warunkami wypłacania odszkodowań za ewentualne szkody wyrządzone przez drapieżniki. Następnie zaczęto przekazywać hodowcom fladry i owczarki podhalańskie służące ochronie inwentarza. W latach 2002 - 2004 stowarzyszenie przekazało nieodpłatnie 12 psów oraz 12 kompletów fladr (patrz ZB 9/2004).

W 2005 roku przekazaliśmy kolejne 4 komplety fladr oraz 7 szczeniąt owczarków podhalańskich. Hodowcy od pierwszego dnia zaczęli przygotowywać szczenięta do prac przy wypasie. Psy zostały wprowadzone bezpośrednio do stad zwierząt hodowlanych, gdzie będą dorastać. Większość owczarków będzie się wychowywać w towarzystwie dorosłych psów, które zostały wprowadzone do stad w poprzednich latach. Już w maju 2006 roku - dorosłe wówczas - psy wyjdą ze stadami na wypas, który potrwa aż do późnej jesieni. Przez cały czas pracownicy SDN „WILK” będą sprawdzali sposób ich wychowania oraz skuteczność w obronie inwentarza.

Bardzo dobrze sprawdziły się psy i fladry wprowadzone w poprzednich latach. Ataki wilków na zwierzęta hodowlane były sporadyczne i dochodziło do nich wyłącznie w miejscach, gdzie fladry były nieprawidłowo zainstalowane lub gdy pies strzegący inwentarza trzymany był na uwięzi.

SDN „WILK” zamierza rozszerzyć działania projektu ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami o inne miejsca w Polsce, gdzie dochodzi do konfliktów hodowców z tymi drapieżnikami.

W 2005 roku projekt finansowany był przez: European Nature Heritage Fund “EURONATUR”, International Fund for Animal Welfare oraz The Wolves And Humans Foundation.

Michał Figura
Stowarzyszenie dla Natury „WILK”
Twardorzeczka 229, 34-324 Lipowa
e-mail: nivalis@autograf.pl
http://www.wolf.most.org.pl
Michał Figura