Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO ZAWIESIŁO SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ W 2008 ROKU. NIE REALIZUJEMY JUŻ ŻADNYCH ZAMÓWIEŃ.

Rowerem dookoła Polski

Zieloni 2004 w całej Polsce organizowali konferencje i spotkania w związku z wyprawą Leszka Bierskiego dookoła Polski. Swoją podróż na rowerze poziomym (własnej konstrukcji) Bierski rozpoczął 18.6.2007. w Siemianowicach. Odwiedził Opole, Wrocław, Poznań, Szczecin, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Władysławowo, Trójmiasto, Malbork, Suwałki, Białystok, Lublin, Rzeszów, Krosno, Zakopane i Kraków, aby 27.7.2007. wrócić do Siemianowic na Masę Krytyczną.

 

Codziennie przejeżdżał ok. 100 km, a łączna długość trasy, którą pokonał, to 2,5 tys. km. Zapytany o cel wyprawy odpowiada, że pokonywanie własnych granic, sprawdzanie wytrzymałości psychicznej i fizycznej były jego głównym dążeniem. Przy okazji jednak udało mu się zwrócić uwagę na największe wady polityki rowerowej w kraju, takie jak chociażby brak wystarczającej ilości ścieżek rowerowych, czy brak połączeń między istniejącymi już ścieżkami.

 

Bierski podkreślał również ogromne znaczenie, jakie dla polityki transportowej ma promowanie transportu ekologicznego i zachęcał do tego, aby przynajmniej czasem zamienić samochód na rower. Jeśli mamy taką możliwość, to przynajmniej raz w tygodniu zamiast samochodem, pojedźmy do pracy rowerem. Wyjdzie to na dobre nie tylko środowisku, ale i nam samym – mówi.

Powyższy artykuł w pliku PDF:
Aleksandra Sowa