Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO ZAWIESIŁO SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ W 2008 ROKU. NIE REALIZUJEMY JUŻ ŻADNYCH ZAMÓWIEŃ.

Tasmańscy lekarze przeciw wojnie

TASMAŃSCY LEKARZE PRZECIW WOJNIE

Komunikat prasowy z MEDACT, tasmańskiego oddziału australijskiej organizacji lekarzy przeciw wojnie, Medical Association for the Prevention of War (MAPW Australia)

Tasmańczyków poproszono, by wspomnieli nuklearne bombardowania Hiroszimy i Nagasaki oraz zobowiązali się zapobiegać powtórzeniu podobnych cierpień i szkód ekologicznych. Apel wydał dziś dr Ian Lewis, były profesor pediatrii na Uniwersytecie Tasmanii.

Dziesiątki tysięcy osób zginęły w bombardowaniach atomowych obu miast w 1945 roku, a wiele więcej cierpiało w następnych latach od skutków promieniowania.

Profesor Lewis powiedział: Zastosowana w Afganistanie, Iraku i Kosowie broń ze zubożonego uranu skaziła środowisko i będzie zabijać przyszłe pokolenia.

W Tasmanii zdajemy sobie sprawę, że zdrowie i powodzenie nasze i naszych dzieci zależy od zdrowia naszego otoczenia. Przekonaliśmy się o problemach, jakie wywołuje skażenie wody i gleby przez metale ciężkie i trujące chemikalia. Możliwość użycia 20 tys. sztuk broni atomowej z istniejących zapasów jest jednak o wiele większym zagrożeniem dla nas i naszego środowiska, nawet w Tasmanii.

W rocznicę Hiroszimy, nawołujemy wszystkie państwa atomowe, by wykonały swe zobowiązania wobec prawa międzynarodowego, celem eliminacji swych arsenałów nuklearnych.

6 sierpnia 2004 roku
tłum. � Piotr Bein