Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Wakacyjny wysyp nielegalnych cyrków

WAKACYJNY WYSYP NIELEGALNYCH CYRKÓW

Wraz z rozpoczęciem sezonu na występy cyrkowe, rozpoczęły działalność również nielegalne cyrki ze zwierzętami. Działają one wyłącznie dla zysku, który zamierzają osiągnąć za wszelką cenę, często kosztem dobrostanu zwierząt. Pozostają one całkowicie poza kontrolą Inspekcji Weterynaryjnej. Nikt nie kontroluje warunków, w jakich przetrzymywane są zwierzęta, ani przebiegu występów. Urzędnicy miejscy wydają zgodę na występy takich cyrków nie sprawdzając ich legalności. Znajomość Ustawy o ochronie zwierząt w Polsce pośród urzędników państwowych jest zatrważająco niska!

Niedawno głośno było o występach w Warszawie Cyrku Milano, który łamał obowiązujące prawo nie niepokojony przez jakiekolwiek służby państwowe. Dzięki stowarzyszeniu Empatia sprawa znalazła swój finał w sądzie. Teraz mamy do czynienia z kolejnym takim przypadkiem. Tym razem nielegalne występy zamierzał zorganizować w Szczecinie Cyrk Berolina. Cyrk ten wykorzystuje do występów zwierzęta, m.in. tygrysa i zebry. O sprawie dowiedzieliśmy się dzięki lokalnym działaczom ochrony zwierząt. Cyrk zdobył wymagane pozwolenie na występy dosłownie w ostatniej chwili. Zanim to się stało, Stowarzyszenie Empatia rozesłało pisma z żądaniem wydania zakazu występów tego cyrku. Pisma rozesłaliśmy do Biura Prezydenta Miasta Szczecina, Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Szczecinie, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Szczecinie oraz Komendy Miejska Policji w Szczecinie. O sprawie poinformowany został również Główny Lekarz Weterynarii.

W Polsce za działający nielegalnie uznaje się każdy cyrk, który nie figuruje na liście organizatorów występów, treningów i tresury z udziałem zwierząt wykorzystywanych do celów rozrywkowych, widowiskowych, filmowych, sportowych i specjalnych, którzy posiadają zatwierdzony przez Głównego Lekarza Weterynarii scenariusz lub odpowiedni program określający warunki występów zwierząt, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 1997 r., Nr 111, poz. 724 z późn. zm.) Wersja elektroniczna listy znajduje się pod następującym adresem: http://www.wetgiw.gov.pl/ochrona_zwierzat/lista_organizatorow_wystepow_treningow_i_tresury.pdf.

Jeśli w waszym mieście zamierza wystąpić nielegalny cyrk ze zwierzętami, przekażcie nam tę informację. Wspólnie możemy zablokować takie występy. Możecie też pisać i dzwonić do nas zawsze, kiedy cyrk ze zwierzętami przyjeżdża do waszego miasta. Podobnie jak w przypadku Cyrku Korona, który występował ostatnio w Olsztynie, zażądamy inspekcji weterynaryjnej i poinformujemy o tym media.

Więcej informacji o kampanii stowarzyszenia Empatia „Cyrk bez zwierząt” znaleźć można na stronie www.empatia.pl. Tam też znajduję się treść wszystkich wyżej wspomnianych pism. Pamiętajmy, XXI wiek, to czas na humanitarną rozrywkę!

Dariusz Gzyra
Stowarzyszenie Empatia
tel. 0 507 28 66 43
www.empatia.pl
info@empatia.pl
16.6.2004

Dariusz Gzyra