Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

WOJNA NA KAUKAZIE A KATASTROFA EKOLOGICZNA

Przywódca Ogólnokaukaskiego Ruchu Zielonych Ramzan Gojtemirow poinformował agencję Kaukaz-Center, że w ciągu ostatnich 2 dni w Tbilisi odbywał się Międzynarodowy Kongres Ekologiczny „Wojna w Czeczenii – katastrofa humanitarna i ekologiczna”. W Kongresie uczestniczyli uczeni z siedmiu krajów leżących na Kaukazie oraz nad Morzami: Czarnym i Kaspijskim. Wygłoszone referaty podkreślały zbrodniczy charakter agresji wojennej Rosji przeciw Czeczenii, ludobójstwo na narodzie czeczeńskim i nieodwracalne skutki ekologiczne totalnego unicestwiania środowiska naturalnego. Uczeni szczególnie podkreślali, że katastrofa grozi nie tylko Czeczenii, ale i całemu regionowi kaukaskiemu, dlatego że czeczeńskiej części obszaru Kaukazu nie da się wydzielić z całego kompleksu etniczno-socjalno-przyrodniczego. Na zakończenie swych prac Kongres uchwalił następującą rezolucję:

REZOLUCJA MIĘDZYNARODOWEGO KONGRESU EKOLOGICZNEGO „WOJNA W CZECZENII – KATASTROFA HUMANITARNA I EKOLOGICZNA”

My, uczestnicy Międzynarodowego Kongresu Ekologicznego, po wysłuchaniu i przedyskutowaniu referatów i ekspertyz o stanie środowiska naturalnego na Kaukazie oraz wybrzeżach Mórz: Czarnego i Kaspijskiego oraz o masowym naruszaniu praw człowieka w Czeczenii, które są rezultatem trwającej wielkiej wojny, skrajnie negatywnie wpływającej na stan równowagi w przyrodzie żywej i nieożywionej – pragniemy uratować nasz region od grożącej totalnej katastrofy i dlatego przyjęliśmy następującą uchwałę:
Uznajemy, że na terytorium Czeczenii katastrofa humanitarna stała się faktem i grozi fizycznym unicestwieniem całego narodu czeczeńskiego. Powstała także katastrofalna sytuacja ekologiczna, która grozi naruszeniem procesów rozwoju ekologicznego na całym Kaukazie oraz wybrzeżach Mórz: Czarnego i Kaspijskiego.
Żądamy od Rosji, aby niezwłocznie przerwała działania wojenne przeciwko Czeczenii, w celu zachowania środowiska naturalnego (lasów, zasobów ryb w jeziorach i rzekach itd.) oraz procesów rozwoju gospodarczego regionu kaukaskiego („Kontraktu stulecia”, „Szlaku Jedwabnego” itp.)

Domagamy się w pierwszej kolejności, aby OBWE określiła strefy na terytorium Czeczenii wymagające odbudowy ekologicznej. Żądamy niezwłocznego przerwania działań wojennych w tych strefach, pod kontrolą OBWE, i nienaruszania ich granic przez walczące strony.
Następnie należałoby podjąć środki w celu neutralizacji negatywnego oddziaływania na środowisko produktów naftowych oraz produktów ich spalania, substancji radioaktywnych i toksycznych, zwłaszcza uwolnionych ze zniszczonego Kombinatu Specjalnego Znaczenia „Radon”, a potem rozpocząć odbudowę ekologiczną zanieczyszczonych obszarów Czeczenii, w celu zagwarantowania bezpieczeństwa ekologicznego na całym Kaukazie oraz wybrzeżach Mórz: Czarnego i Kaspijskiego.
Uczestnicy Kongresu wzywają społeczność międzynarodową, a w szczególności organy powołane, by stać na straży przestrzegania prawa międzynarodowego – do potępienia agresywnych działań Rosji przeciw Czeczeńskiej Republice Iczkerii i uczynienia wszystkiego, co możliwe, dla przerwania wojny, która przyniosła ze sobą ludobójstwo i przyrodobójstwo na całym Kaukazie oraz wybrzeżach Mórz: Czarnego i Kaspijskiego.
W tym celu Międzynarodowy Kongres Ekologiczny postanawia utworzyć Międzynarodową Kaukasko-Czarnomorsko-Kaspijską Radę Ekspertów do spraw ochrony środowiska naturalnego i ochrony praw człowieka. Rada zwróci się do organizacji międzynarodowych o pomoc finansową i materialno-techniczną niezbędną dla jej działalności.

za informacją agencji KAUKAZ-CENTER Z 28.9.2000
tłum. Cezary Cholewiński
tłum. Cezary Cholewiński