Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Z ŻYCIA ZWIERZĄT I LUDZI

Z ŻYCIA ZWIERZĄT I LUDZI

ŁASICE
Pewien listonosz postanowił rozwieść się z żoną, która upiera się przy sypianiu z dwiema łasiczkami w łóżku. Zazdrosny mąż wystąpił o rozwód za pośrednictwem Internetu, skarżąc się, że małżonka spędza ze zwierzętami więcej czasu niż z nim. Mieszkająca w Londynie para jest małżeństwem od ponad trzydziestu lat.
DRAMAT KOBRY CZYLI MAKOBRA
W Indiach kobra zaatakowała kobietę o imieniu Dora. Dzielna niewiasta, nie tracąc zimnej krwi, ugryzła kobrę. Kobra zginęła natychmiast.
WIEWIÓRKI
Stara, tradycyjna ulica londyńska jest gęsto obsadzona drzewami lubianymi przez ptaki i wiewiórki; mały ogródek przed wejściem do domu też jest tu regułą. Na takiej właśnie ulicy pojawili się policjanci wezwani do włamania i zauważyli wiewiórkę, która im się przyglądała. Zwierzątko odbiegło, przyglądając się jednak czy idą za nią i w końcu zaprowadziło ich pod drzewo, gdzie były ukryte skradzione rzeczy: zastawa stołowa i płyty długogrające. Prowadzący dochodzenie inspektor Scotland Yardu powiedział: „Staraliśmy się po zakończeniu akcji odnaleźć wiewiórkę, żeby jej osobiście podziękować, ale niestety nie udało się. Widać nie chciała rozgłosu.”
FOKA – RATOWNICZKA
Chris Hinds, który wybrał się na spacer brzegiem rzeki, zobaczył pokaleczonego i skamlącego wilczura. Gdy próbował się do niego zbliżyć, przerażony pies wpadł do wody i zaczął go znosić wartki nurt rzeki. Hinds wysłał swego syna, by z pozostawionego w samochodzie telefonu komórkowego wezwał straż pożarną – gdy zaalarmowana jego krzykiem i skowytem psa, pokazała się w wodzie foka, która po okrążeniu psa, zaczęła go nosem popychać do brzegu. Strażacy, którzy nadjechali, stwierdzili, że był to niezwykły widok: pies z raną na głowie leżał na brzegu, a w wodzie pływały trzy foki, pilnując go.
EINSTEIN
Ośmiornica o wdzięcznym imieniu Einstein wkrótce po swym przybyciu do Blue Reef Aquarium w Tynemouth próbowała odebrać termometr, którym pracownik Matt Owen mierzył temperaturę wody. Zaintrygowany Owen dał ośmiornicy pusty słoik po kawie, który ta dwiema mackami odkręciła w kilka sekund. Teraz Einstein dostaje w słoiku piaskowe węgorze i kraby i odkręca go jeszcze szybciej.
BOHATERSKA GOŁĄBKA
Pięćdziesięcioletni Ron nie mógł sobie poradzić z podejrzaną kobietą, która pod pretekstem zbierania pieniędzy na cele charytatywne, usiłowała wedrzeć się do jego mieszkania. Wycofała się dopiero, gdy gołąbka Boboo sfrunęła ze swej żerdzi i zaczęła krążyć koło jej głowy, machając skrzydłami. „Zachowała się jak prawdziwy pies obronny” – mówi Ron. Gołąbkę uznano za bohaterkę.
ZEMSTA
Pewna dama w belgijskim mieście Brenede postanowiła zemścić się na najdroższym, który ją porzucił. Pan jej serca hodował ptaki, wobec czego wypuściła wszystkie z klatek – a było ich 350, przeważnie kanarków. Przybyli na ratunek sąsiedzi zdołali złapać tylko około stu.
GINĄ WRÓBLE
W zastraszającym tempie zmniejsza się w Londynie liczba wróbli. Badania przeprowadzone 77 lat temu przez Maxa Nicholsona wykazały obecność 2003 wróbli w tym parku, 885 wróbli w 1948 r. i 81 wróbli w 1995 r. To samo badanie powtórzone przez 96-letniego Nicholsona dwa lata temu potwierdziło istnienie już tylko 8 wróbli. Były sikorki, pliszki, kosy, zatrzęsienie gołębi, wiewiórek i turystów, ale ani jednego wróbla. Jak dotąd żadna z teorii na temat ich wyginięcia (koty, benzyna bezołowiowa, pestycydy, przemysł itp.) nie tłumaczy zjawiska w pełni.
KRÓLIKI
Naukowcy z Canberry opracowali metodę powstrzymania rozrodczości dzikich królików, będących plagą Australii. Każdego roku rolnicy tracą przez te gryzonie ponad 200 milionów funtów, nie mówiąc o zniszczonej roślinności. Opracowano genetycznie zmodyfikowany wirus, który powoduje wytwarzanie przez samice antyciał, blokujących rozrodczość. Nawet połowiczny sukces oznaczałby koniec plagi królików. Istnieją jednak obawy, że wirus umyślnie lub przypadkowo może być przeniesiony na inne gatunki i inne kontynenty.
OSTROŻNIE!
Podczas rutynowych badań żywności w Wielkiej Brytanii znaleziono ślady środków owadobójczych na: jabłkach, pomidorach, maśle, kiełbaskach i na żywności dla niemowląt. W jednym wypadku znalazły się na sałacie ślady środka owadobójczego, który jest zakazany.
WOJNA MRÓWEK
Miliardy mrówek z Włoch, Francji, Hiszpanii i Portugalii zjednoczyły się, by walczyć przeciw mniejszym okazom zgromadzonym w separatystycznej kolonii we wschodniej Hiszpanii. Małe mrówki stanowczo odmawiają asymilacji z superkolonią. Specjalistów zaskoczył stopień współpracy dużych mrówek, które sto lat temu przypadkiem trafiły z Argentyny do Europy i wyparły gatunki europejskie. Co ciekawe, mrowiska w Argentynie zwalczają się nawzajem, natomiast w Europie – współpracują ze sobą, zwłaszcza w zwalczaniu mniejszego rodzaju.

Paweł Zawadzki
Informacje powyższe zostały wybrane rubryki „Ciekawostki” „Tygodnia Polskiego” – od kwietnia do sierpnia 2002. „Tydzień Polski” jest sobotnio-niedzielną edycją „Dziennika Polskiego” wydawanego w Londynie od 60 lat.
Paweł Zawadzki