Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

ZAPROSZENIE NA EUROPEJSKI KONGRES MŁODYCH

Wiele będzie konferencji w przełomowym roku dwutysięcznym, ale żadna taka jak Europejski Kongres Młodzieży w sierpniu, w Hanoverze, na EXPO. 400 młodych, entuzjastycznych, z ufnością spoglądających w przyszłość i niecierpliwych jej kreowania ludzi spotka się, aby rozpocząć budowanie Naszego Stulecia. Lepszego do poprzedniego.

Europie – ojczyźnie wielkich myślicieli, idei, systemów filozoficznych – obecnie wyraźnie brakuje Wizji. Choć nikt nie neguje potrzeby przemian na różnych płaszczyznach, nie wiemy, do jakiej przyszłości powinniśmy dążyć. Nic więc dziwnego, że z polityki znikły wybitne osobowości. Politycy myślą o następnych wyborach, nie następnym pokoleniu, a dysputy ideologiczne umilkły, ustępując miejsca problemom małym i partykularnym. Polityka często jest nastawiona na natychmiastowy efekt w sondażach – a ten łatwiej jest osiągnąć zmieniając kolor koszuli, niż wprowadzając ambitne i trudne programy reform.

Tymczasem dalekowzroczność polityki jest dziś bardziej niezbędna niż kiedykolwiek. Państwo wciąż rozszerza swoje zadania i funkcje. Postęp techniczny sprawił, że możemy zmieniać i zmieniamy środowisko naszej planety w takim zakresie, że dalece determinuje to życie kolejnych generacji. Dlatego potrzebna jest o wiele większa odpowiedzialność decydujących teraz.

Fundacja Praw Przyszłych Pokoleń (Oberursel, Niemcy), główny organizator Kongresu, postawiła sobie za zadanie promowanie idei sprawiedliwości pokoleniowej. Sprawiedliwość pokoleniowa polega na bezwzględnym zakazie prowadzenia polityki opartej na życiu na koszt przyszłych pokoleń. (Przykłady takich działań to: zadłużanie państwa, rabunkowa eksploatacja zasobów naturalnych, niedostateczne nakłady na edukację, generalna przewaga konsumpcji nad inwestycjami.) To wszystko poskutkuje tym, że nadchodzące pokolenia będą miały mniejsze możliwości od pokolenia obecnego, a być może nawet ich egzystencja będzie zagrożona – z winy dzisiejszych decyzji.

Idea sprawiedliwości pokoleń, kiedy się nad nią zastanowić, powinna być bliska każdemu, kto działa w interesie Ziemi, a nie tylko swoim własnym, partykularnym. Jest nowa, nieskompromitowana i właściwie niesporna – przyjąć ją mogą osoby, których sympatie sytuują się po różnych stronach sceny politycznej. Dlatego chcemy, aby to ona stała się fundamentem wizji przyszłej Europy, którą mamy nadzieję wykreować na Europejskim Kongresie Młodych, na który Was serdecznie zapraszamy.

Aby się przekonać, czy warto się do nas przyłączyć, wejdźcie na internetową stronę www.srzg.de. Tam znajdziecie szczegółowe informacje o projekcie i poznacie inne działania Fundacji.

Na Internecie opiera się pierwsza faza projektu: Uniwersytet Internetowy, który zacznie działać już w czerwcu, na dwa miesiące przed spotkaniem na EXPO. Dzięki Uniwersytetowi Internetowemu do Hanoveru uczestnicy Kongresu przyjadą już zaprzyjaźnieni i wprowadzeni w tematy dyskusji. Forum dyskusyjne działa zresztą już teraz. Można w nim przeczytać wiadomości od osób już zaangażowanych w ten projekt, zanim zdecydujecie się do nich dołączyć. W Hanoverze (faza 2) zwiedzimy EXPO, weźmiemy udział w warsztatach artystycznych, a przede wszystkim wymienimy się refleksjami w dyskusjach panelowych. Każdy panel zajmie się jedną dziedziną (np. przyszłością edukacji, pracy, globalizacją, wzrostem populacji – słowem wszystkim, co aktualne i ważne) i opracuje stanowisko Kongresu, co należy zrobić dla dobra przyszłych pokoleń na tym konkretnym obszarze. Ilość i tematy paneli zależą od zainteresowań uczestników. Aby rezolucja końcowa nie zniknęła w szufladach eurobiurokratów, uczestnicy Rajdu Gwiaździstego (faza 3) przewiozą dokument do stolic Europy i dostarczą europejskim przywódcom do rąk własnych.

DLACZEGO TO JEST TAKIE FASCYNUJĄCE?

• Jest to pierwsza tak duża impreza organizowana w całości przez młodych – limit wieku obowiązuje też organizatorów! Jednak "młodzi" nie oznacza "niedoświadczeni". Fundacja Praw Przyszłych Pokoleń zorganizowała już trzy Kongresy Młodych w Niemczech. Na ostatnim, przed wyborami do Bundestagu, zbadano programy partyjne pod kątem zgodności ze sprawiedliwością pokoleń. Ocena wypadła miażdżąco, co odbiło się szerokim echem w mediach (ponad 200 raportów). Obecnie Fundacja zbiera podpisy pod projektem zmiany niemieckiej ustawy zasadniczej, który wprowadza do niej zasadę sprawiedliwości pokoleń. Dla tak sprawnie działającej organizacji nie było problemem zebranie od sponsorów (m. in. Fundacje Bölla, Bertelsmanna, Naumanna i Sorosa) 300 tys. Euro na Kongres.

• To nie jest kongres z gatunku tych, których rezolucje są zawczasu przez kogoś napisane, a potem tylko przyjmuje się je przez aklamację . Rezolucję sformułujemy w dyskusji, a na jej treść możecie wpłynąć także Wy – jeżeli się przyłączycie. Każdy może również wziąć udział w akcji rekrutacyjnej lub zaprosić eksperta i w ten sposób realnie wpłynąć na kształt Kongresu.

• Kongres to świetne szkolenie z zakresu public relations, fundraisingu i organizacji pracy. Biuro główne Fundacji w Oberursel to tylko kilka osób koordynujących pracę. Większość zadań wykonują wolontariusze w całej Europie, którzy komunikują się i wzajemnie konsultują przez Internet. W ten sposób, śledząc postęp prac, można nauczyć się, jak samemu realizować własne inicjatywy.

• Zachęcamy do udziału w Kongresie różne środowiska o bardzo zróżnicowanych poglądach. Jedynym koniecznym warunkiem jest gotowość do słuchania adwersarzy. Dyskusje z pewnością będą żywe, kiedy neoliberałowie zasiądą obok socjalistów, a Młodych Europejskich Federalistów posadzimy przy wspólnym stoliku z radykalnymi eurosceptykami z Finlandii. Co ciekawsze, ci jakże odmienni ludzie będą musieli znaleźć punkty, które ich łączą, aby zredagować wspólny dokument końcowy.

• Na Kongres pojadą głównie osoby, które coś już dla niego zrobiły. Dlatego możemy zagwarantować towarzystwo ludzi aktywnych i zaangażowanych oraz wysoki poziom merytoryczny dyskusji.

W Kongresie może wziąć udział każdy poniżej 30 roku życia. Uczestnicy zostaną wybrani na podstawie ankiety znajdującej się na stronie www.srzg.de (po angielsku – angielski będzie językiem roboczym Kongresu). Można ją wypełniać do 15 czerwca 2000 r. We wszystkich krajach poszukujemy pomocników – tłumaczy, dyrektorów grup dyskusyjnych, cyklistów do Rajdu Gwiaździstego, osób odpowiedzialnych za zorganizowanie spotkania uczestników Kongresu z rządem i prezydentem, odpowiedzialnych za kontakty z mediami etc. Praca została podzielona na małe zadania, wymagające nakładu czasu od 3 do 30 godzin, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wolontariusze będą mieli zapewnione uczestnictwo. Koszt Kongresu (5-12 sierpnia) za uczestnika: 50 Euro, w tym wliczone zwiedzanie EXPO. Organizatorzy planują pokryć koszty podróży.

Zapraszamy!

Organizator:
SRZG – Stiftung für die Rechte zukünftiger Generationen
(Fundacja Praw Przyszłych Pokoleń), przy współpracy z AIESEC, AEGEE,
Inicjatywą Studencką Klubu Rzymskiego, Rotaract i JEF (Młodzi Europejscy Federaliści)

OCF-Coordination Office at the
Foundation for the Rights of Future Generations
Postfach 5115, 61422 Oberursel
tel. +49-(0) 61 71 – 98 23 67 fax: +49-(0) 61 71 – 95 25 66
e-mail: info@srzg.de
Zbiorczy adres polskich organizatorów:
rally_poland@egroups.com
Wojciech Makowski (koordynator działań w Polsce):
Narciarska 24/110, 94-101 Łódź tel./fax -0-42/6860055
makowski@poczta.fm