Wydawnictwo Zielone Brygady - dobre z natury

UWAGA!!! WYDAWNICTWO I PORTAL NIE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚCI OD 2008 ROKU.

Zatrzymać GMO - póki nie jest za późno

Greenpeace zaostrza protest przeciwko zezwoleniu na sprzedaż i uprawę w Polsce kukurydzy modyfikowanej genetycznie.
 

Ponad 30 aktywistów międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace podjęło 11.2. rano pokojowy protest przeciwko importowi i uprawie w Polsce kukurydzy modyfikowanej genetycznie. Ekolodzy, spięci łańcuchami, zablokowali główny wjazd i wejście do Urzędu Rady Ministrów w Warszawie. Kilku z nich wspięło się na balkon budynku rozwieszając transparent z napisem „STOP GMO – PÓKI NIE JEST ZA PÓŹNO”.
 

Akcja ta jest kolejnym etapem kampanii Greenpeace, która ma na celu ochronę polskiego rolnictwa i konsumentów przed zagrożeniami związanymi z GMO. Poprzedni protest w tej sprawie przeprowadzono w listopadzie 2004 r. Ekolodzy ustawili wtedy przed Ministerstwem Środowiska symboliczne pole kukurydzy modyfikowanej genetycznie i domagali się jak najszybszego wprowadzenia zakazu upraw 17 gatunków kukurydzy MON 810, dopuszczonej na rynek unijny we wrześniu 2004 r.
 

Pomimo zezwolenia Komisji Europejskiej istnieje możliwość zakazania upraw przez poszczególne Kraje Członkowskie Unii, w oparciu o tzw. klauzulę bezpieczeństwa. Z tej możliwości skorzystało już wiele krajów europejskich. Zakaz wprowadziły Austria, Grecja, Niemcy, Francja i Luksemburg. W styczniu tego roku do tego grona dołączyły Węgry, a 1.2. Komisja ds. Środowiska Parlamentu Słowacji podjęła rezolucję wzywającą rząd tego kraju do wprowadzenia podobnego zakazu.

est już luty a zakazu ciągle nie ma. Mieliśmy nadzieję, że politycy podejdą do sprawy odpowiedzialnie. Rozmawialiśmy, tłumaczyliśmy, dostarczaliśmy dowody naukowe, wysłaliśmy ostatnio list w tej sprawie do Premiera oraz Ministrów Środowiska i Rolnictwa. Jeśli ten zakaz ma mieć sens, musi być wprowadzony natychmiast. Brak stosownych działań w tej kwestii oznaczać będzie lekceważenie ochrony środowiska oraz interesów polskich rolników
- powiedział Maciej Muskat, koordynator kampanii Greenpeace w Polsce.

Greenpeace domaga się ustanowienia zakazu najpóźniej do końca lutego. Lada dzień może rozpocząć się sprzedaż ziarna, potem wysiew i na wycofanie się z upraw MON 810 będzie po prostu za późno. Istnieją dowody na to, że GMO raz uwolnione do środowiska, rozprzestrzenia się w sposób niekontrolowany. W efekcie doprowadza to do istnienia monokultur rolniczych i uzależnienia rolników od korporacji biotechnologicznych.
 

Sprzedaż ziaren MON 810 w Polsce zapowiedział już międzynarodowy koncern Pionieer Hi-Bred. Prawdopodobnie z podobnym zamiarem noszą się także inne firmy agrochemiczne.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
Maciej Muskat - koordynator kampanii,
tel. 509 058 651,
Jacek Winiarski
Press Officer - Greenpeace Central & Eastern Europe
tel./fax: 0-22 659 94 18
tel. 0-504 274 080
e-mail: jacek.winiarski@greenpeace.pl
www.greenpeace.org
www.greenpeace.pl
Warszawa, 11.2.2005
INFORMACJA PRASOWA GREENPEACE