Zielone Brygady nr 11 (113), 1-15 czerwca 1998


SAMOAŃCZYCY, GREENPEACE I ZNACZKI

Poczta Samoa Zachodniego wydała niedawno serię znaczków dla uczczenia 26 rocznicy utworzenia Greenpeace'u. Samoa Zachodnie to niewielkie państwo położone na południowym Pacyfiku, mniej więcej w połowie drogi z Hawajów do Nowej Zelandii. Na powierzchni 2 850 km2 mieszka 214 tys. osób, z czego aż 93% stanowią czystej krwi Samoańczycy. Należą oni do rodziny narodów polinezyjskich, wraz z rodzimymi mieszkańcami Tahiti, Hawajów, Nowej Zelandii, Wysp Wielkanocnych i niektórych innych krajów Pacyfiku.

Z racji swojego położenia Samoa Zachodnie było narażone na skutki francuskich testów nuklearnych na Mururoa i Fangataufa. Kraj ten był jednym z pierwszych sygnatariuszy układu o bezatomowej strefie południowego Pacyfiku. W zeszłym roku Francja przystąpiła do tego układu, co zakończyło testy nuklearne w Polinezji Francuskiej. Francja ugięła się pod presją międzynarodowej opinii publicznej oraz protestów ekologów i pacyfistów z Greenpeace'u, więc prezentowaną tutaj serię znaczków należy uznać za wyraz wdzięczności Samoańczyków dla tej organizacji.

Samoańska waluta nazywa się tala (WS $) i dzieli się na 100 sene. 1 dolar amerykański jest wymieniany na 2,52 tala, czyli prezentowane tu znaczki o nominale 1,25 tala są warte ok. 50 centów USA.

Tomasz Wilanowski
RSBS, Australian National University: tomasz@rsbs.anu.edu.au

Ł Poniżej przedstawione znaczki są o 5% mniejsze od oryginałów.


Zielone Brygady nr 11 (113), 1-15 czerwca 1998