Zielone Brygady nr 17 (119), 1-15 września 1998


WARSZAWSKA TWIERDZA

3.10.98. zajęliśmy XIX-wieczny fort (cztery kondygnacje) w Warszawie. Tak powstał squat "Twierdza". 4.10.98 miało miejsce oficjalne otwarcie, na które przybyło ok. 150 osób. Odbyła się giełda wydawnictw niezależnych oraz koncert Detestation, Operation i lokalnych grup. Poniżej przedstawiamy nasz manifest.

MANIFEST GRUPY OKUPACYJNEJJesteśmy grupą młodych ludzi zainteresowanych prowadzeniem kulturalnej i społecznej aktywności, mieszczącej się w nurcie określanym przeważnie mianem "alternatywnego" lub "niezależnego". Oznacza to, że kładziemy nacisk na spontaniczność oraz zapewnienie uczestnikom działań możliwości samorealizacji. Z tego to względu nie możemy i nie chcemy znaleźć dla siebie miejsca w nurcie kultury komercyjnej, gdyż interesuje nas realizowanie i rozwijanie swych twórczych możliwości, a nie dążenie do komercyjnego sukcesu. Nie możemy również prowadzić swojej działalności w oparciu o państwowe instytucje kulturalne, bowiem oznaczałoby to uzależnienie jej od kaprysów mandarynów kulturalnego establishmentu i ugrzęźnięcie w sieci biurokratycznych uwikłań. W tej sytuacji osiągnięcie samodzielności jest dla nas jedynym wyjściem.

W zachodnich społeczeństwach istnieją od wielu lat warunki dla rozwoju kultury niezależnej, z której wywodzą się liczne talenty społeczne i artystyczne. Co więcej, kultura alternatywna staje się bardzo często gwarancją poszanowania praw jednostek bądź grup. Oprócz tego jej przedstawiciele są stale zainteresowani problematyką ekologiczną, co wyrażają aktywnie, protestując przeciw dewastowaniu przyrody oraz tworząc ekologiczne organizacje pozarządowe. Poza tym ze środowisk alternatywnych pochodzi celny głos krytyki społecznej obecny w wydawnictwach bądź wykładach.

W krajach Unii Europejskiej, na które zapatrzone są polskie elity polityczne, przedstawiciele kultury niezależnej znajdują środki na podtrzymanie działalności. My, pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej, robimy to samo. Jednak prawdziwe problemy zaczęły się, gdy stałe miejsca naszej obecności i działalności przestały być dla nas dostępne. Podajemy tu kilka najważniejszych przykładów:

W związku z wymienionymi powyżej trudnościami, pragniemy samodzielnie zatroszczyć się o lokal i zająć wolno stojący budynek, aby działać w nim na korzyść nas samych, okolicznych mieszkańców oraz wielu innych osób zainteresowanych naszą działalnością. Podkreślamy, że budynek:

Ponieważ nie rozumiemy działań władz utrudniających naszą działalność, postanowiliśmy samodzielnie zadbać o powstanie odpowiedniej placówki w Warszawie. Pragniemy zarazem zwrócić uwagę na fakt, iż w Polsce istnieje już tego typu miejsce - jest nim squat "Rozbrat" w Poznaniu, który pomimo wszechstronnych utrudnień, został zaakceptowany przez miejscowe środowisko i nadal działa. Chcielibyśmy, aby podobną działalność prowadził zajęty przez nas lokal. Zorganizowane w nim centrum kulturalne nie tylko nie nadwyrężyłoby budżetu gminy, ale stanowiłoby miejsce spotkań i twórczego rozwoju młodzieży, pozwoliłoby realizować alternatywne projekty artystyczne, pedagogiczne, ekologiczne i inne.

CO CHCEMY ROBIĆ?

PONIŻEJ PREZENTUJEMY PROJEKTY KONKRETNYCH DZIAŁAŃ,
KTÓRE ZAMIERZAMY ZREALIZOWAĆ NA TERENIE ZAJĘTEGO OBIEKTU

  1. "Uniwersytet Krytyczny"…

…to inicjatywa służąca rozwijaniu krytycznej, humanistycznej refleksji nad panującymi warunkami społecznymi. Staramy się przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czy stwarzają one ludziom możliwości osiągnięcia wolności i samorealizacji, a jeżeli tak nie jest, to co należy zrobić, aby tak się stało.

Działamy od końca 1991 r. i od tego czasu zorganizowaliśmy kilkadziesiąt wykładów i dyskusji, które odbywały się głównie w budynkach Wydziału Filozofii i Socjologii UW. Prelegentami w wielu wypadkach byli pracownicy naukowi UW.

W ramach działania "Uniwersytetu Krytycznego" zamierzamy:

  1. Organizacja bezpłatnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego oraz przygotowanie sali do przedstawień teatralnych. Działania te podejmiemy we współpracy z kinoteatrem "Tęcza" i "Komuną Otwock".
  2. Otwarcie galerii i organizowanie nieodpłatnych wystaw (współpraca ze studentami ASP).
  3. Zorganizowanie placówki pedagogicznej, gdzie będą mogły znaleźć swoje miejsce zarówno dzieci zagrożone patologią, jak i te, które zwyczajnie nie mają wystarczającej przestrzeni do zabawy i nauki. Nasza inicjatywa, opierająca się na spontanicznych działaniach młodych pedagogów, animatorów ulicznych oraz innych osób zainteresowanych współpracą z nami, ma w zamierzeniu stanowić przeciwwagę (choćby w małym zakresie) dla zbiurokratyzowanych, spętanych niemocą finansową organizacji zajmujących się dziećmi.

Nasze pomysły to:

  1. Działalność poradni służby zastępczej (bezpłatne informacje dla poborowych o ich prawach w zakresie starań o uzyskanie służby zastępczej).
  2. Prowadzenie działalności proekologicznej: spotkania grup ekologicznych, warsztaty, wykłady (współpraca z Federacją Zielonych).
  3. Działalność grupy autonomiczno-feministycznej (miejsce spotkań, biblioteka, czytelnia publikacji o prawach kobiet, ich zdrowiu, seksualności, kulturze kobiecej; punkt informacyjny, organizacja spotkań, wykładów, wystaw, otwarte spotkania z prawniczkami i psychologami).
  4. Grupa Antynazistowska - ruch młodzieżowy istniejący od 1992 r. Celem tej grupy jest przeciwstawianie się rasizmowi, antysemityzmowi i neofaszyzmowi poprzez akcje edukacyjne i monitoring. W nowym centrum pragniemy organizować koncerty benefisowe, spotkania, projekcje filmowe i dyskusje (współpraca ze stowarzyszeniem "Nigdy Więcej").
  5. Zamierzamy współpracować z Towarzystwem Przyjaciół Fortyfikacji, a także z alternatywnymi organizacjami studenckimi: Stowarzyszeniem "Łoś" i Autonomiczną Akcją Studencką oraz z powstającym Ośrodkiem Kultury "Nowoursynowska".
  6. W przyszłości chcielibyśmy założyć Fundację na rzecz Centrum Kultury Niezależnej "Twierdza".

Liczymy na szerokie poparcie przedstawionej inicjatywy. Fakt zajęcia budynku jest wynikiem naszej desperacji. Jeśli po raz kolejny zostaniemy bez pomieszczeń do prowadzenia działalności, nasza frustracja będzie narastać.

Załoga "Twierdzy"
) 0-602/77-26-63 (Anka - nasz rzecznik prasowy)

PROŚBA O POMOC…

WPŁYW KOMPUTERÓW NA ŚRODOWISKO NATURALNE

Poszukuję wszelkich materiałów - książek, opracowań, prac dyplomowych, wycinków z gazet, adresów internetowych - na temat wpływu komputerów na środowisko. Chodzi o bilans ekologiczny produkcji PC-tów (zużycie wody, energii…; składowanie zużytych podzespołów…), wpływ pracy przy komputerze na ludzi (ich zdrowie i zachowanie), wpływ Internetu na ludzi. Piszę w tym roku pracę magisterską na Politechnice Łódzkiej i z góry dziękuję za wszelkie informacje…

Rafał Górski
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
* Kilińskiego 78
90-119 Łódź
) /2 0-42/630-17-49
: goral@zrodla.most.org.pl


Zielone Brygady nr 17 (119), 1-15 września 1998