DRODZY CZYTELNICY!

Prawie udało się nam nadrobić zaległości, ale muszą powstać nowe! Okazało się, że mimo złożenia w terminie (30.10.98) wniosku o dotację, NFOŒ nie udzieli odpowiedzi instytucjom ubiegającym się o dotacje przed końcem br. (wbrew publicznym zapowiedziom prezesa NFOŒ-u).*) Na szczęście Paweł Głuszyński - przedstawiciel NGO's-ów w Radzie Nadzorczej NFOŒ - uzyskał informację, że wnioski o dotacje dla prasy oraz dla organizacji ekologicznych zostaną rozpatrzone w lutym (oficjalnie do 20.2.99) i że są duże szanse, iż w przypadku ZB będzie odpowiedŸ pozytywna! Oby tak było!

Co prawda obecnie przyjęte kryteria spowodują, że NFOŚ będzie finansował projekty prasowe typu ZB jedynie do 50%, jednak zawsze to coś! Liczę, że inne dotacje, w tym Wasze darowizny i praca społeczna oraz sprzedaż publikacji pomogą uzupełnić budżet! Od dawna bowiem staramy się przekonać sponsorów, że taka polityka (i praktyka) - niezwykle niski procent dofinansowania oraz znaczne opóźnienia - wobec adresowanych do wąskiego grona czytelników (a więc niedochodowych i niskonakładowych) publikacji, wydawanych przez niskobudżetowe instytucje, których nie stać przecież na prefinansowanie, zdecydowanie utrudnia gospodarne wykorzystanie dotacji. Wiadomo przecież, że trudno dobrze sprzedawać publikację spóźnioną, nieregularną, robioną w dużej mierze społecznie (a więc obarczoną różnymi niedoskonałościami). Szacuję, że gdybyśmy dostali (w terminie!) np. dotację większą o 10%, to moglibyśmy ją o tyle lepiej wykorzystać (np. na grafikę), że sprzedaż wzrosłaby o np. 20%. Otrzymanie więcej pieniędzy na redagowanie, korektę, przepisywanie, administrację finansową nie pozostałoby bez wpływu na zainteresowanie zakupem publikacji! Z powodu braku pewności ZB w prenumeracie Ruchu i Poczty pojawią się więc dopiero w trzecim kwartale.

Tak czy owak prosimy o cierpliwość, gdyż do uzyskania odpowiedzi z NFOŚ-u nie jesteśmy w stanie wydawać ZB za własne środki. Jednak z Waszą pomocą szybciej niż w tym roku nadrobimy zaległości powstałe z powodu braku własnych środków finansowych.

***

Korzystając z okazji, składam podziękowania, o których zapomniałem w poprzednich, zbiorczych ZB. Dziękuję za pomoc w tłumaczeniu proposalu na niemiecki Simonowi Spisakowi i Wojtkowi Krawczukowi, oraz Agacie Jałyńskiej i Mariuszowi Puto, którzy przekazali FWIE i ZB telefony komórkowe.

Zachęcam do wypełniania i odsyłania ankiety zamieszczonej w tym numerze. Rozlosujemy nagrody - publikacje z naszej oferty.

Poszerzyliśmy ofertę dla namiętnych i pomysłowych reusingowców - prócz starych kopert, dyskietek, pudełek itd. czekają na Was stare długopisy.

***

Do Siego Roku!

*) Lech Plotkowski (Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW):

Warto także wspomnieć, że już od końca sierpnia br. obowiązują nowe terminy i nowe procedury składania wniosków do NFOŒ o dofinansowanie przedsięwzięć planowanych do realizacji w r. 1999. Narodowy Fundusz stara się tak usprawnić organizację oceny wniosku, aby każdy zainteresowany mógł być poinformowany do końca roku o możliwości wykorzystania środków na realizację swojego przedsięwzięcia czy też, że wniosek (czyli przedsięwzięcie) został oceniony negatywnie.

"Rzeczpospolita" dodatek Ochrona środowiska VI z dnia 24.11.98.