Strona główna   Spis treści 

ZB nr 15(141)/99, 16-31.10.99
POLITYKA

Z WIEJSKIEJ...

PALIWA

Poseł Bogdan Lewandowski (SLD) wystosował Interpelację do ministra ochrony środowiska ws. negatywnych dla ochrony środowiska naturalnego skutków wprowadzania podatku akcyzowego od oleju opałowego. W swoim wystąpieniu Poseł m.in. przypomniał art. 74 Konstytucji: Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom oraz zadał pytania:

W odpowiedzi minister stwierdził, że resort popierał i nadal popiera przedsięwzięcia z zakresu zamiany czynnika grzewczego z węgla na gaz lub na lekki olej opałowy. Poparcie to jest wyrażone m.in. poprzez zaangażowanie finansowe Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w inwestycje w tym zakresie. Ministerstwo Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa nie opiniowało projektu rozporządzenia ministra finansów ws. zmiany podatku akcyzowego, wprowadzającego podatek dla lekkich olejów opałowych. Skutki wprowadzenia podatku akcyzowego na to paliwo mogą się okazać fatalne dla stanu środowiska. Wprowadzenie podatku akcyzowego na olej opałowy, który dotychczas był wolny od tego podatku, znacznie wpłynie na jego cenę i spowoduje, że stanie się on mniej konkurencyjny od węgla. Podatek akcyzowy powinien dawać możliwość zróżnicowania ceny paliw w zależności od ich uciążliwości dla środowiska. W związku z tym paliwa najmniej uciążliwe, takie jak lekkie oleje opałowe, nie powinny być obciążane podatkiem akcyzowym. Biorąc pod uwagę, że wprowadzenie podatku akcyzowego na lekkie oleje opałowe może spowodować odejście od spalania czystszego pod względem ekologicznym paliwa na rzecz gorszego, co będzie miało niekorzystny wpływ na stan powietrza w naszym kraju. Minister ochrony środowiska wystąpił do ministra finansów o jak najszybszą zmianę rozporządzenia ministra finansów z 23.6.99, zmieniającego rozporządzenie w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 57, poz. 599) i zniesienie podatku akcyzowego na lekkie oleje opałowe.

Kontakt:

Poseł Bogdan Lewandowski (SLD)
Jęczmienna 19, 87-100 Toruń
tel./fax 0-56/652-26-94
e-mail: bogdan.lewandowski@sejm.gov.pl
strona: www.sejm.gov.pl

rysunek

REPRYWATYZACJA

rysunek

Wicepremier L. Balcerowicz (UW) pismem z 20.9.99, znak RM 10-91-99 (druk sejmowy 1360) przekazał do Sejmu projekt ustawy o reprywatyzacji nieruchomości i niektórych ruchomości osób fizycznych, przejętych przez Państwo lub gminę miasta stołecznego Warszawy oraz o rekompensatach.

Obszerny projekt przewiduje, że nie będzie się przywracało własności nieruchomości znajdującej się w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody. Byłym właścicielom lasów wydawane będą bony reprywatyzacyjne. Bony mają być m.in. wykupywane przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe od posiadaczy bonów. Za bony będzie też można przejąć od Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe: nieruchomości nie służące gospodarce leśnej, lasy i inne grunty, przeznaczone w planach zagospodarowania przestrzennego pod powierzchniową eksploatację kopalin, grunty nieleśne przeznaczone do zalesiania.

Osoby zainteresowane projektem winny kontaktować się z Premierem :

Jerzy Buzek (AWS)
Prezes Rady Ministrów
Ujazdowskie 1
00-179 Warszawa
tel. 0-22/694-60-00
fax 0-22/628-68-46
e-mail: cirinfo@kprm.gov.pl
strona: www.kprm.gov.pl

lub z parlamentarzystami np.:

Poseł Aleksander Bentkowski (PSL)
Grodzisko 3A
35-060 Rzeszów
tel. 0-17/62-19-25
e-mail: Aleksander.Bentkowski@sejm.gov.pl
strona: www.sejm.gov.pl

Jak się zdaje przedstawiony przez Radę Ministrów projekt ustawy reprywatyzacyjnej nie będzie powodował wielkiej parcelacji lasów państwowych. Pamiętać jednak trzeba o tym, że zawsze może być autopoprawka lub pojawić się poprawka zgłoszona przez samych parlamentarzystów. Nadto ekologów winno obchodzić i to, że siedziby ich własnych organizacji, budynki w których być może teraz mieszczą się siedziby ich fundacji i stowarzyszeń zmienią właściciela. Dziś jest to własność Skarbu Państwa lub gminy, ale już wkrótce może się pojawić stary/nowy właściciel, który będzie chciał się tylko wzbogacić.

Warto też zwrócić uwagę i na to, że projekt przedstawiony przez posłów PSL o przeprowadzenie referendum w sprawie reprywatyzacji nie został przyjęty oraz na to, że Rząd pomija sprawę sprawiedliwości społecznej - tego w jaki sposób byli właściciele weszli w posiadanie swoich byłych majątków. Czy w II Rzeczpospolitej wszyscy byli bogaci czy też wręcz przeciwnie - była bieda, byli bezrobotni i bezrolni?

REFERENDUM

Premier pismem z 17.9.99, znak 10-100-99 (druk sejmowy nr 1361) wniósł projekt ustawy o referendum lokalnym. Ustawa ma umożliwiać mieszkańcom jednostek samorządu terytorialnego wyrażanie swej woli co do sposobu rozstrzygania spraw dotyczących tej wspólnoty. Kto pamięta referendum spalarniowe w Warszawie ten wie jak ważna to sprawa. Osoby zainteresowane projektem winny kontaktować się z Premierem:

Jerzy Buzek (AWS)
Prezes Rady Ministrów
Ujazdowskie 1
00-179 Warszawa
tel. 0-22/694-60-00
fax 0-22/628-68-46
e-mail: cirinfo@kprm.gov.pl
strona: www.kprm.gov.pl

lub z Posłami, np.:

Poseł Krzysztof Baszczyński (SLD)
Piotrkowska 137
90-434 Łódź
tel./fax 0-42/636-21-72
e-mail: Krzysztof.Baszczynski@sejm.gov.pl
strona: www.sejm.gov.pl

domy

ZASOBY NATURALNE

Działając na zasadach określonych w ustawie z 24.6.99 o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli (Dz. U. Nr 62, poz. 688) powstał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej ustawy o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju. Celem ustawy proponowanej przez Komitet jest ochrona przed prywatyzacją i reprywatyzacją lasów państwowych, złóż kopalin, wód i parków narodowych.

Kontakt:

Jan Podmaski
Pełnomocnik Komitetu
Komitet Inicjatywy Ustawodawczej
ustawy o zachowaniu
narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju
Kalina 14
64-200 Piła
tel. 0-67/212-64-78
fax 0-67/212-47-93

Jeśli zostanie stwierdzona prawidłowość działań podjętych przez Komitet, losy projektu ustawy potoczą się w zasadzie tak jak innych projektów, będzie on uchwalany przez parlamentarzystów m.in.:

Posłanka Elżbieta Barys (AWS)
Kościuszki 4
64-100 Leszno
tel./fax 0-65/629-45-38
e-mail: Elżbieta.Barys@sejm.gov.pl
strona: www.sejm.gov.pl

mgr Piotr Szkudlarek
0-22/849-61-52 wew. 26
e-mail: szkud@wp-pwn.com.pl
strona: www.prawo.lex.pl/korporacje/personalne.shtml?id=11291




ZB nr 15(141)/99, 16-31.10.99

Początek strony