Strona główna   Spis treści 

ZB nr 2(147)/2000, 16-31.1.2000
PUSZCZA BIAŁOWIESKA


Koalicja na rzecz Ochrony Puszczy Białowieskiej
LIST OTWARTY

1.3.2000

Pan Prof. Jerzy Buzek
Prezes Rady Ministrów
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Premierze!

Apelujemy do Pana Premiera o niezwłoczne podpisanie rozporządzenia w sprawie Białowieskiego Parku Narodowego. Położy ono kres nasilającej się po przyjęciu w dn. 23.2. br. przez Ministra Środowiska, pana Antoniego Tokarczuka projektu rozporządzenia ws. Parku, nieuczciwej kampanii podważającej zasadność jego powiększenia. Prowadzące ją środowiska, które dla własnych partykularnych interesów odwołują się do inspirowanych przez siebie ludzkich lęków i manipulują niezorientowanymi w sytuacji autorytetami, próbując w ten sposób zniweczyć dzieło wieloletniej pracy społeczników i zaangażowania Rządu.

Przyznanie w ubiegłym i bieżącym roku 30 mln zł z budżetu państwa na cele związane z rozbudową Białowieskiego Parku Narodowego umożliwiło miejscowym gminom przeprowadzenie niezbędnych proekologicznych inwestycji oraz wypracowanie modelu koniecznej restrukturyzacji i zrównoważonego rozwoju.

Przyjęty przez Ministra Środowiska projekt rozporządzenia uwzględnia postulaty inicjatorów i uczestników kampanii na rzecz ratowania Puszczy Białowieskiej, domagających się, aby powiększony Park Narodowy stanowił ucieleśnienie idei "parków dla życia", parków przyjaznych miejscowym społecznościom. To właśnie dzięki wielkiemu, sławnemu i nowoczesnemu parkowi narodowemu ten zapóźniony dziś w rozwoju obszar może już wkrótce stać się wspaniałą wizytówką polskich transformacji. Jesteśmy przekonani, iż mieszkańcy puszczańskich gmin już wkrótce będą mogli uznać swoje obawy za bezpodstawne.

Powołanie Parku Narodowego na obszarze całej Puszczy Białowieskiej z dniem 1.1.2001 pozwoli zamknąć niechlubny rozdział braku poszanowania dla narodowego dziedzictwa i stworzy warunki harmonijnego współistnienia człowieka z przyrodą. Takie są oczekiwania setek tysięcy Polaków, takie są oczekiwania światowej opinii publicznej wobec naszego kraju.

Koalicja na rzecz Ochrony Puszczy Białowieskiej
w składzie: Towarzystwo Ochrony Puszczy Białowieskiej*), Komitet Ochrony Orłów, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Polski Klub Ekologiczny - Sekcja Parków Narodowych, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody PRO NATURA, Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Stowarzyszenie dla Natury WILK, Stowarzyszenie "Zespół Akarologiczny"



*)Biuro Koordynacyjne Koalicji NROPB, 17-230 Białowieża,
tel./fax: 0-85/681-2202, e-mail: office@topb.most.org.pl

MINISTRZE, DZIĘKUJEMY!


Koalicja na rzecz Ochrony Puszczy Białowieskiej
LIST OTWARTY

Białowieża, 28.2.2000

Pan
Antoni Tokarczuk
Minister Środowiska

Szanowny Panie Ministrze,

Koalicja na rzecz Ochrony Puszczy Białowieskiej pragnie wyrazić swoją wdzięczność za decyzję Pana Ministra o przyjęciu projektu rozporządzenia Rady Ministrów ws. Białowieskiego Parku Narodowego, podjętą 23.2. br., otwierającą drogę do objęcia ochroną prawną całej Puszczy Białowieskiej. Akt ten, od lat oczekiwany przez setki tysięcy Polaków, wiele polskich i międzynarodowych organizacji, jest szansą nawiązania do tradycji poszanowania najświetniejszych pomników naszego historycznego dziedzictwa. Takim pomnikiem jest Puszcza Białowieska, która swoją sławę zawdzięcza mądrej i konsekwentnej ochronie przez władców I Rzeczypospolitej.

Decyzja o powiększeniu Białowieskiego Parku Narodowego na obszar całej Puszczy ma też wymiar symboliczny. Podjęta na koniec XX w., w którym Puszcza Białowieska dzieliła tragiczne losy ludzi, decyzja ta stanowi godny wkład polskiego Rządu na poczet nowych, lepszych czasów nacechowanych harmonią i odpowiedzialnością. Rozporządzenie ws. Białowieskiego Parku Narodowego otworzy jednocześnie nowe perspektywy rozwoju przed miejscową ludnością, doświadczoną skutkami ekonomicznego i cywilizacyjnego zapóźnienia charakterystycznego dla obszarów "ściany wschodniej". Decyzja Pana Ministra stanowi istotny element zainicjowanego przed dwoma laty programu "Kontrakt dla Puszczy Białowieskiej" zakładającego, iż kosztami ochrony Puszczy nie może być obciążona ludność miejscowa. Zgodnie z tym założeniem, gminy puszczańskie już otrzymują wysokie dotacje z budżetu państwa.

Jako uczestnicy długotrwałego procesu prowadzącego do przyjęcia rozporządzenia, zdajemy sobie sprawę z ogromu wysiłku podjętego przez Ministerstwo oraz towarzyszących tej pracy trudności. Dlatego prosimy Pana Ministra o przekazanie również wyrazów naszej wdzięczności Panu Januszowi Radziejowskiemu, Podsekretarzowi Stanu, Głównemu Konserwatorowi Przyrody oraz Panu Marianowi Cieślakowi, Dyrektorowi Departamentu Leśnictwa, Ochrony Przyrody i Krajobrazu, którzy nie szczędzili trudu, aby zrealizować obietnice dotyczące Puszczy Białowieskiej, zapisane w umowie koalicyjnej z 1997 r.

Jesteśmy głęboko przekonani, iż u podstaw podjętej decyzji leży zarówno polska racja stanu, jak i dogłębna analiza wizji rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej, dla którego dotychczasowy model gospodarki dawno wyczerpał swoje możliwości. Wierzymy, że widoczny rozwój puszczańskich gmin, potwierdzający słuszność decyzji Pana Ministra, będzie największym źródłem Pańskiej satysfakcji.

Z wyrazami szacunku,

Koalicja na rzecz Ochrony Puszczy Białowieskiej

w składzie: Towarzystwo Ochrony Puszczy Białowieskiej, Komitet Ochrony Orłów, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Polski Klub Ekologiczny - Sekcja Parków Narodowych, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody PRO NATURA, Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Stowarzyszenie dla Natury WILK, Stowarzyszenie "Zespół Akarologiczny"

Zwracam się z prośbą o rozpowszechnienie powyższego listu!

Jednocześnie chciałbym z przykrością poinformować o intensywnej kampanii dezinformacji prowadzonej obecnie na szeroką skalę przez prasę regionalną. Jej celem jest wywołanie niepokoju społecznego.

W sierpniu ubr. samorządy jak i wszystkie pozostałe strony "Kontraktu dla Puszczy Bialowieskiej" zostały poproszone o składanie propozycji do projektu o powiększeniu Parku. O ile mi wiadomo, z tej propozycji nie skorzystały. Jednak zapisy projektu rozporządzenia RM uwzględniają potrzeby miejscowej ludności (dostęp do drewna, możliwość zbioru jagód, grzybów, poroży jeleni, itp.). Kilka puszczańskich gmin już otrzymało z budżetu państwa dotacje w wysokości ok. 10 mln zł na inwestycje proekologiczne w zeszłym roku, a w roku bieżącym obiecano im dalsze 6 mln. Czy są jakieś wiejskie gminy, które otrzymały podobną pomoc tylko dlatego, że są biedne (bialowieskie do najbiedniejszych nie należą)? Obecnie udział subwencji i dotacji z budżetu państwa wynosi ponad 50% dochodów tych gmin. Czy zablokowanie powiększenia parku jest sposobem na utrzymanie, czy podniesienie tego wskaźnika? Koalicja skupia 8 pozarządowych krajowych organizacji ekologicznych, od lat zaangażowanych w kampanię na rzecz objęcia ochroną prawną całej Puszczy Bialowieskiej.

23.2. br. Min. Środowiska, A. Tokarczuk przyjął projekt powiększenia Bialowieskiego Parku Narodowego z dniem 1.1.2001. Projekt jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych. O powiększenie BPN na obszar całej Puszczy Bialowieskiej upomniało się dotąd ok. 500 tys. osób. Z takim samym apelem występowały wszystkie krajowe oficjalne gremia zajmujące się ochroną przyrody (m.in. Państwowa Rada Ochrony Przyrody, Polska Akademia Nauk, Polski Komitet Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody IUCN), jak również wiele międzynarodowych organizacji, jak Światowy Fundusz na rzecz Dzikiej Przyrody (WWF), BirdLife International, i inne. W obronie Puszczy występowali m.in. Czesław Miłosz i Ryszard Kapuściński.

Jakkolwiek powiększenie Parku leży jedynie w gestii Rządu RP (chodzi o zmianę statusu prawnego terenu należącego w 100% do skarbu państwa), towarzyszy mu znaczna pomoc finansowa państwa w celu ułatwienia restrukturyzacji zbiedniałym lokalnym społecznościom. W ramach rządowego programu "Kontrakt dla Puszczy Bialowieskiej" puszczańskie gminy już otrzymały wsparcie wysokości ok. 15 mln PLN na niezbędne inwestycje proekologiczne oraz na wypracowanie modelu restrukturyzacji i zrównoważonego rozwoju.

Powiększony Park będzie przyjazny miejscowej ludności, która będzie mogła zaopatrywać się w drewno (pochodzące z nieodzownych zabiegów renaturalizacyjnych) oraz będzie miała prawo do zbioru grzybów, jagód, ziół i poroży jeleni - gwarantuje to przyjęty przez Ministerstwo Środowiska projekt.

Przygotowanie projektu rozporządzenia poprzedziła prawie dwuletnia praca wielostronnej komisji, powołanej w 1998 r. w celu opracowania strategii ochrony Puszczy Bialowieskiej. W pracach komisji uczestniczyli: przedstawiciele Ministerstwa, Województwa Podlaskiego, Samorządów gmin Puszczy Białowieskiej, Białowieskiego Parku Narodowego, Lasów Państwowych, organizacji pozarządowych. Do października '99 członkowie komisji mogli przedłożyć własne propozycje dotyczące kształtu rozporządzenia.

za Koalicję na rzecz Ochrony Puszczy Białowieskiej - Andrzej Bobiec
przewodniczący Zarządu Towarzystwa Ochrony Puszczy Białowieskiej
tel. 0-85/6812306 (w Białowieskim Parku Narodowym), 0-85/6812202 TOPB (wieczorem),
0-85/6812737 prywatny (wieczorem), e-mail: abobiec@lynx.bpn.bialowieza.pl

NASZE GŁOSY MOGĄ OCALIĆ
PUSZCZĘ BIAŁOWIESKĄ

Minister Środowiska przyjął 23.2. br. projekt rozporządzenia o powiększeniu Białowieskiego Parku Narodowego na cały obszar Puszczy Białowieskiej z początkiem 2001 r. Jest to pierwszy krok na drodze do objęcia Puszczy legalną ochroną. Perspektywa objęcia całej Puszczy ochroną rozwścieczyła zwolenników dalszej jej dewastacji, kontynuacji przerabiania ostatniego pierwotnego lasu Europy na deski. Natychmiast po ogłoszeniu decyzji ministra rozpoczęli opartą na dezinformacji i zastraszaniu kampanię gwałtownych protestów przeciw ochronie Puszczy. W miejscowych mediach przedstawia się skutki objęcia Puszczy ochroną tendencyjnie, jako prawdziwy kataklizm, namawia się wręcz do społecznych niepokojów ("Jeżeli powstanie tu park narodowy, a miejscowym zakaże się wchodzenia do lasu, to na ich zemstę nie będzie trzeba długo czekać" - fragment czołówki "Kuriera Porannego" Białystok z 28.2.2000). Używając wszystkich chwytów, kłamiąc, żerując na niewiedzy i zwykłym ludzkim strachu przed zmianami, przeciwnicy ochrony Puszczy robią wszystko, by zablokować decyzję Rządu.

Akcja ta może okazać się skuteczna, jeśli politycy nie usłyszą głosu ludzi, którzy nie zgadzają się na utratę największego skarbu naszej przyrody i kultury. Dlatego zwracamy się do wszystkich, którym zależy na przetrwaniu Puszczy Białowieskiej, o wyrażanie swojej opinii, o przekazanie Rządowi swojej zdecydowanej woli ochrony Puszczy. Prosimy o wysłanie politykom listów, faksów, e-maili, w których domagamy się objęcia ochroną całej Puszczy. Kopie naszych wystąpień kierujmy również do ogólnopolskich mediów, tak by uświadomić dziennikarzom znaczenie tej sprawy.

Pamiętajmy, jako współwłaściciele Puszczy Białowieskiej (cały masyw leśny jest własnością publiczną) mamy nie tylko prawo lecz wręcz obowiązek domagać się od władz Rzeczpospolitej, by zapobiegała utracie unikalnych walorów Puszczy. Nie zabierając głosu, wyrażamy zgodę na dalszą dewastację Puszczy Białowieskiej, stajemy się współwinni utraty tego ostatniego pierwotnego lasu Europy.

Dla ułatwienia zadania, w załączeniu przesyłamy wzór zbiorowego listu do premiera w sprawie Puszczy Białowieskiej. Jeśli Państwo się zgadzacie z jego treścią, prosimy o jego podpisanie, zebranie również podpisów wśród znajomych i przesłanie go listownie lub faksem (0-22/628-68-46) do premiera, a jego kopii do mediów.

Elektroniczną wersję listu można znaleźć pod adresem (http://www.eko.wroc.pl/info) Prosimy o jej wysłanie na adres premiera: Prof. dr hab. Jerzy Buzek e-mail: premier@kprm.gov.pl

Przypuszczalnie jednorazowe wysłanie naszych postulatów nie wystarczy by skłonić polityków do działania. Prosimy więc o nie poprzestanie na wysłaniu jednego listu. Ponawiajmy wystąpienia, regularnie wysłajmy faksy i e-maile, wysyłajmy je tak długo, aż zostaną wstrzymane wyręby i zapadną decyzje o objęciu całej Puszczy Białowieskiej ochroną. W razie potrzeby prosimy o kontakt:

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
skr. 335
89-958 Gdańsk 50
tel./fax: 0-58/341-26-93
e-mail: office@otop.most.org.pl

Z przyjemnością udzielimy wszelkich wyjaśnień dotyczących ochrony Puszczy Białowieskiej.

prof. dr hab. Tomasz Wesołowski
wiceprezes Zarządu OTOP


WP Prof. dr hab. Jerzy Buzek
Prezes Rady Ministrów
Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa
fax: 0-22/628-68-46, e-mail:
premier@kprm.gov.pl

OCHRONA PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

Szanowny Panie Premierze!

Pragniemy wyrazić swoje najwyższe zaniepokojenie sytuacją ostatniego fragmentu naturalnych lasów na terenie Europy - Puszczy Białowieskiej. Ze względu na swą różnorodność biologiczną las ten reprezentuje wartość przyrodniczą unikatową na skalę światową. Zachowane do tej pory fragmenty naturalnych lasów są enklawą dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt, jest to m.in. obszar o znaczeniu międzynarodowym dla ochrony ptaków. Puszcza Białowieska jest jednym z niewielu miejsc, w których działanie trwających od milionów lat procesów ekologicznych i ewolucyjnych nie zostało jeszcze przerwane. Obszar o tak wyjątkowych walorach, będący obiektem Światowego Dziedzictwa Ludzkości, w pełni zasługuje na objęcie ochroną w najwyższej możliwej w Polsce formie - parku narodowego.

W świetle tych faktów, kontynuacja wyrębów na obszarze obejmującym ponad 80% powierzchni Puszczy, traktowanie ostatnich fragmentów pierwotnego lasu jako źródła surowca drzewnego jest najbardziej dewastującym środowisko przedsięwzięciem w Europie. My, niżej podpisani, będąc obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej i tym samym współwłaścicielami Puszczy Białowieskiej wyrażamy stanowczy protest przeciwko takiemu marnotrawieniu naszego wspólnego dobra, przeciwko działaniom szkodzącym reputacji Polski w świecie.

DOMAGAMY SIĘ OD RZĄDU RP:

Imię i nazwisko

Adres

Podpis

rysunek



ZB nr 2(147)/2000, 16-31.1.2000

Początek strony