Wydawnictwo "ZB" | Okładka | Spis treści ]

OGŁOSZENIA - ZB nr 7(152)/2000, czerwiec 2000

"A - TAK" - PISMO ANARCHISTYCZNE NR 3 - LATO-JESIEŃ 2000 R.

a w środku m.in.: a-tak

do nabycia pod adresami:

Michał Przyborowski
skr. poczt. 65
76-215 Słupsk 12
bifa@priv2.onet.pl

Rafał Górski
ul. Gontyna 1/2
30-203 Kraków

ślijcie przekazem 4 zł +1,5 zł (poczta)

WEGAZM

Federacja Zielonych B-stok proponuje zakup książki kucharskiej z ponad 130 przepisami weg(etari)ańskimi. Pierwszy egzemplarz 5 zł. Każdy kolejny 3 zł. Kasa przekazem na konto:

Stowarzyszenie
Federacja Zielonych w Białymstoku
B.O.S. o/B-stok
nr 15401216-50412-27006-00

z dopiskiem: kupno - "Wegazm". Wszelkie pytania do:

fzbial@kki.net.pl laur@go2.pl

WAŻNA INFORMACJA
DLA ORGANIZACJI EKOLOGICZNYCH!

Z przyjemnością informujemy, że Ogólnopolskie Towarzystwo Zagospodarowania Odpadów "3R" otrzymało od Ministerstwa Środowiska zlecenie dokonania aktualizacji "Katalogu Pozarządowych Inicjatyw Ekologicznych". W związku z powyższym prosimy o odwiedzenie Waszej strony w "Katalogu" free.ngo.pl/kat_poe lub most.org.pl/katalog_poe/dane/main.htm i jeśli znajdują się na niej nieaktualne informacje (lub jeśli w ogóle nie macie strony w Katalogu) prosimy o wypełnienie ankiety free.ngo.pl/kat_poe/dane/dodatki/ankieta.htm (lub przesłanie informacji, że dane nie uległy zmianie na adres iza@tnz.most.org.pl). Przy korekcie danych wystarczy wprowadzić nowe/zaktualizowane dane - nie jest konieczne wypełnianie całej ankiety za wyj. pól obowiązkowych (nazwa organizacji itp.). Szczególnie prosimy o uaktualnienie danych telefoniczno-adresowych (w tym internetowych).

Możecie też zamówić drukowaną wersję ankiety pisząc pod adresem

Towarzystwo na rzecz Ziemi
Zamkowa 1/50,
32-600 Oświęcim
tel./fax: 0-33/8441934, 8422120
e-mail: iza@tnz.most.org.pl

lub skopiować ją z naszej strony most.org.pl/katalog_poe/dane/dodatki/ankieta2.rtf

NOWA KSIĄŻKA O WILKACH

Stowarzyszenie dla Natury "WILK" wydało nową książkę pt. "Tropem wilka". Jej autorami są Sabina Nowak (biolog) i Robert W. Mysłajek (zootechnik) od lat prowadzący działania na rzecz ochrony wilka oraz własne badania nad tym gatunkiem. Książka jest poradnikiem dla osób chcących tropić wilki w środowisku naturalnym. Uczy rozpoznawania wilczych tropów, odróżniania ich od tropów innych gatunków, wyszukiwania i interpretacji śladów polowania, znakowania terenu. Opowiada o wilczym wyciu. Autorzy radzą także jak rozpocząć własne badania terenowe, jaki jest potrzebny do tego sprzęt, a nawet jak zapisywać dane z tropień. Wydawnictwo zawiera również rozdziały poświęcone biologii i ekologii wilka, historii jego ochrony w Polsce, aktom prawnym regulującym jego status w naszym kraju i w Europie, a także kalendarz życia wilczej rodziny. Dociekliwych ucieszy zapewne bogata literatura. Książka jest bogato ilustrowana, zamieszczono w niej aż 25 kolorowych zdjęć, wiele rysunków i tabel. Cena wydawnictwa - 20 zł/egz. Zamówienie można składać pod adresem:

Stowarzyszenie dla Natury "WILK"
Górska 69
43-376 Godziszka
0-33/176090, 0-604/625228
rwm@wolf.most.org.pl
http://www.most.org.pl/wolf


S. Nowak, R.W. Mysłajek "Tropem wilka", Stowarzyszenie dla Natury "WILK", Godziszka 2000, ss. 97, cena 20 zł.

WILCZA SIEĆ

Ukazał się nowy, podwójny numer "Wilczej Sieci", w nowej szacie graficznej i formacie, a w nim, m.in:

Cena 3 zł (wraz z wysyłką). Zamówienia przyjmuje Stowarzyszenie dla Natury "Wilk".

Sabina Nowak

POSZUKUJĘ ...

...wszelkich informacji na temat modernizacji trasy "E77" (lub "7" - popularna "zakopianka") na odcinku Lubień - Tenczyn - Krzeczów - Naprawa - Skomielna Biała - Zabornia. Szczególnie interesuje mnie sprawa budowy i przebiegu tunelu pod masywem Lubonia Małego w rejonie Naprawy i Skomielnej Białej.

Grzegorz Kurek
al. Mickiewicza 57/2
31-120 Kraków
GSM i SMS 0-601/49 99 57

RAPORT U THANTA

26.5.1969 Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych U Thant ogłosił swój słynny Raport "Człowiek i Jego Środowisko". Został on wydany w maju 1969 przez Radę Ekonomiczną i Społeczną Narodów Zjednoczonych po rosyjsku pt. "Problemy okrużajuszczej cziełowieka sriedy" (stron 87). Zapewne było też wydanie angielskie - zapewne było to wydane w Nowym Yorku (USA). Mam pytanie do czytelników ZB - jak brzmi angielski tytuł. Proszę o pełne dane bibliograficzne oraz o informacje czy wydano polskie tłumaczenie (i jak je można zdobyć). Mnie udało się zdobyć dojście do omówienia autorstwa mgr. Henryka Leskiego wydanego w lutym 1970 przez CIINTE Zakład Informacji Centralnej (Warszawa, Górskiego 9) wydanego na prawach rękopisu. Dziękuję serdecznie za próby pomocy mojemu bratu Olgierdowi, pracownikom BORE oraz Biblioteki Narodowej. Proszę o pomoc czytelników ZB.

Janek Bocheński

 

BROŃ SWOJEJ PRYWATNOŚCI!

Coraz częściej w polskiej prasie pojawiają się ogłoszenia z ofertami pracy, w których jest zawarta klauzula wymagająca automatycznej zgody na przetwarzanie danych osobowych branych z kwestionariuszy. Wiązanie rozpatrywania możliwości pracy z pozbywaniem się prywatności jest aroganckim naruszeniem norm cywilizowanego społeczeństwa. Przepisy o niedyskryminacji w pracy są w Polsce gwarantowane konstytucyjnie, jak również przez międzynarodowe przepisy praw człowieka. Uzależnianie pracy od pozbawiania się elementarnych praw prywatności jest niedopuszczalne. Niestety jest ono ewidentnie tolerowane przez polski rząd. W takim wypadku dyskryminacja automatycznie staje się częścią polityki państwowej. Twierdzę, ze narusza to prawa człowieka i kwalifikuje się do rozstrzygnięcia przez Trybunał w Strassbourgu. Wobec tego poszukuję osoby chętnej do pozwania Polski przed ten Trybunał. Najlepiej jeżeli będzie to obywatel polski, pełnoletni, od którego zażądano zrzeczenia się prywatności, i któremu w związku z odmową zrzeczenia się odmówiono rozpatrzenia oferty zatrudnienia. Najlepiej, jeżeli była to duża międzynarodowa korporacja lub agencja działająca na jej rzecz. Oferuję pomoc w opracowaniu i wniesieniu pozwu. Oczekuję pomocy w opłaceniu ewentualnych kosztów (prawdopodobnie będą to tylko administracyjne jak np. koszta pocztowe i druku etc.). Naturalnie nie mogę zagwarantować wyników. Dotychczasowe wyroki przeciwko Polsce w Strassbourgu są w granicach 15 tysięcy złotych.

kulowski@usa.net


rysunek
 

KUCHNIA WEGETARIAŃSKA

Czołem wegeci i zwolennicy zdrowego odżywiania!

Mam na imię Jasiu, wieloletnie pożycie wegetariańskie i całkiem spore doświadczenie kucharskie.

Jestem zwolennikiem zdrowego, prostego pożywienia, uprawianego metodami ekologicznymi.

W obecnych czasach totalnego konsumpcjonizmu, supermarketów, genetycznych stworów, importu drogiej, bezużytecznej żywności z Europy Zachodniej, idee bioregionalizmu są jak najbardziej pożądane. To właśnie teraz jak nigdy dotąd mamy szansę wybrać zdrową żywność, która przyczynia się bez wątpienia do poprawy naszego zdrowia i sytuacji środowiska naturalnego.

Jako osoba zaangażowana bezpośrednio w produkcję ogrodniczą, handel-wymianę bioproduktów, w końcu, w przetwarzanie tego wszystkiego na talerz, próbuję stworzyć alternatywę wobec powszechnie występującego rynku. Wiadomo wszystkim - małe jest piękne, a duże jest ... dotowane.

Dlatego oferuję swoje usługi, czyli przede wszystkim obwoźną biokuchnię tj. możliwość gotowania na imprezach ekologicznych, artystycznych, zdrowotnych itd.

rysunek

Zapewniam 99% produktów bio - czyli zdrową, smaczną kuchnię opartą na zasadach zdrowego gotowania.

Moje obiady to potrawy na bazie warzyw, owoców, zbóż, wzbogacone kiełkami czy też bogactwem polskich łąk.

Specjalność kuchni to polska klasyka - czyli bigos, pierogi itd. a także specjały indyjskie i delicje kuchni śródziemnomorskiej.

Śledząc rynek bio od kilku lat odnoszę wrażenie, że na tzw. zdrową żywność stać niewielu.

Duża zasługa w tym wielu pseudo-sklepów ze zdrową żywnością oferujących drogie produkty niekoniecznie organizmowi potrzebne.

Wychodząc temu naprzeciw staram się ustalać ceny, możliwe na każdą kieszeń, oczekując również uczciwych pieniędzy za swoją pracę.

Serdecznie zapraszam jeszcze raz do współpracy.

Oto adres kontaktowy:

Jasiu Chmielowiec
ul. Literacka 43L/10
60-641 Poznań
tel. 0-61/6658955

PS

Wszystkim osobom zainteresowanym rynkiem bio, gospodarstwami biodynamicznymi w Polsce/Europie służę wszelką informacją.

OGŁOSZENIE

Poszukuję dwóch wolontariuszy z Warszawy (najlepiej okolice Teatru Powszechnego) do odbioru raz na 2-3 tygodnie średnich ilości makulatury z firmy. W zamian oferuję uścisk dłoni prezesa (stow. "Dosyć Dymu...") kilka starych numerów ZB, jakieś gazetki anarchistyczne oraz zawsze dla każdego wolontariusza bieżący numer ZB (do odbioru wraz z makulaturą). Solidność mile widziana. Jeśli wam się uda, makulaturę można sprzedać, ale jest to w Warszawie bardzo trudne. Proszę o zgłoszenia na kartkach pocztowych.

Jan Bocheński
OGŁOSZENIA - ZB nr 7(152)/2000, czerwiec 2000
Wydawnictwo "ZB" | Okładka | Spis treści ]