Wydawnictwo "ZB" | Okładka | Spis treści ]

GLOBALIZACJA - ZB nr 11(156)/2000, październik 2000

ANTYGLOBALIZACJA

16.9.2000 odbyła się w Łodzi Parada Wolności czyli Techno Street Party przyciągająca jak magnes wielotysięczne masy proletariackich fanów industrialnych dźwięków oraz burżuazyjną młodzież spragnioną mocnych, łomotliwych wibracji. Ponieważ odbywała się ona na tydzień przed akcjami antyglobalizacyjnymi w Pradze, była dobrą okazją do nadania pozytywnych wiadomości w eter o przygotowaniach do starcia z McŚwiatem.

foto 1
Marsz żółty: goło i wesoło. (IMC)*)

Połączone siły ODE "Źródła" i Obywatelskiego Ruchu Ekologicznego powołały na tę chwilę rewolucyjny antyglobalizacyjny punkt informacyjny, dysponujący niezbędną bibułą i załogantami (w karabiny zaopatrzył nas Kajtek lat 7). O wyznaczonej wcześniej godzinie pojawiła się nasza drużyna w centrum zdarzenia. Choć ulice wyglądały jak po przejściu zwycięskiej Armii Czerwonej, to nie zrażaliśmy się tym i robiliśmy swoje. Cóż, ciemiężony proletariat musi się wyszumieć i odreagować godziny spędzone przed telewizorem lub w szkolnych ławeczkach. W duchu cieszyliśmy się, że jeszcze żyjemy i na dzień dobry nie zarobiliśmy butelką po winku między oczy. Kiedy rozstawiliśmy nasz cały kramik już pierwsi obywatele cisnęli się po serwis rewolucyjnych informacji. Powoli docierali do nas także staruszkowie i dzieci, a także inni druhowie gotowi na rozstawiane informacyjnej sieci. Późnym wieczorem przenieśliśmy swój punkt do klubu muzycznego Forum Fabricum, gdzie odbyła się bardziej kameralna agitka. Punktem szczytowym tej nocy był pokaz filmów ukazujących wydarzenia w Seattle, Waszyngtonie i Londynie. Co słabsi psychicznie sikali w majtki na widok twardzieli z amerykańskich służb specjalnych, którzy z kamienną twarzą i pałą w ręku młócili, gdzie popadnie, naszych. Tak oczywiście nie może być, mój palec odruchowo przyciskał spust plastikowej giwery. Pocieszała mnie jedynie myśl, że już niedługo ruszymy w krainę Rumcajsa i Cypiska, aby wspomóc internacjonalistyczną kompanię w ich walce ze światową finansjerą. A wtedy drżyjcie bankierzy i policjanci, pociski z kwiatów i baloników zrównają z ziemią twierdzę Mc Świata.

Ptasiek i Załoganci*) w tekście zdjęcia z Pragi: Independent Media Center Praga (IMC), Krzysztof Rytel (KR)

W atmosferze ogólnej euforii, fali krytyki i mieszanych odczuć co do przebiegu i efektów kampanii, która przeszła do historii jako "S26" chciałem ukazać może nieco konkretniej ...

DLACZEGO S26 BYŁO WIELKIM SUKCESEM

... pomimo, iż zdaję sobie doskonale sprawę z faktu, że dokładniejsza analiza tego, co miało miejsce w trakcie mobilizacji, przygotowań, w czasie oraz bezpośrednio po "S26" - prowadzi nas do niekończącej się listy błędów, z których powinniśmy wyciągnąć wnioski, aby uczynić nasza walkę jeszcze efektywniejszą. Taka analiza trwa i w najbliższych tygodniach na pewno spotkacie się z publikacjami na ten temat, ale zanim przejdziemy do głębszej krytyki, dobrze byłoby zdać sobie sprawę z wagi sukcesu, jaki mimo wszystko wspólnie osiągnęliśmy.

foto 2
Taras zdobyty. Zapraszamy do restauracji! (IMC)

Poniższy tekst został spisany na podstawie własnych doświadczeń, przemyśleń i obserwacji, na podstawie notatek ze spotkania podsumowującego "S26", jakie odbyło się na początku października w Pradze oraz na podstawie rozmów i dyskusji, jakie przeprowadziłem po 28.9. z dziesiątkami aktywistów z rożnych krajów - zarówno tych, którzy byli w tych dniach w Pradze jak i tych, co warte podkreślenia, którzy śledzili wszystko z boku.

Tak więc ... "S26" było wielkim sukcesem gdyż ... WYGRALIŚMY!!! Tzn.:

 1. Wygraliśmy, gdyż skutecznie zakłóciliśmy przebieg 55 kongresu IMF/WB do tego stopnia, że:
 2. Wygraliśmy, gdyż zamknęliśmy skutecznie na pewien czas delegatów IMF/WB w środku CK, zaś tych, którym udało się wymknąć jeszcze przed zaciśnięciem naszego "pierścienia", spotkały perypetie na mieście.
 3. Wygraliśmy, gdyż zmusiliśmy większość delegatów do ucieczki z CK środkami komunikacji miejskiej, co niektórych z nich spotkało zapewne pierwszy raz w życiu (taka ucieczka jak podróż metrem).
 4. Wygraliśmy, gdyż nie dane im było tarzać się w kawiorze, kąpać w szampanie i gzić po kątach opery, gdyż zapobiegliśmy dwóm uroczystym fetom (opera i bankiet) mającym być ukoronowaniem obrad 26.9.
 5. Wygraliśmy, gdyż mimo obecności 12 600 policjantów opanowaliśmy naszym politycznym karnawałem całkowicie ulice Pragi!!!!
 6. Wygraliśmy, gdyż mimo iż wszystkie demonstracje 26.9. były zabronione, przeprowadziliśmy przez centrum miasta 4 główne, zaplanowane (kilkutysięczne) marsze i wiele mniejszych marszy okazjonalnych. Mimo stanowczego zakazu cały dzień i noc maszerowaliśmy gdzie chcieliśmy i jak chcieliśmy!!!
 7. Wygraliśmy, gdyż przełamaliśmy kilka policyjnych blokad, które ewidentnie stworzono po to, abyśmy zrezygnowali z kontynuowania naszego planu, czyli w celu postawienia nas w pozycji bezsilnych i bezradnych. W efekcie to druga strona (tak policja jak i delegaci) zrezygnowała i okazała się bezsilna i bezradna - power to the people, no justice - no peace!!!
 8. Wygraliśmy, mimo iż 27.9. z wielu powodów nasza aktywność wyraźnie opadła, to czeska policja, sama paraliżując całe miasto tego dnia, odwaliła za nas kupę dobrej roboty.
 9. Wygraliśmy, gdyż wielu delegatów 27-28.9. nie chciało, bądź nie mogło opuścić swoich hotelów (Hilton!!!).
 10. Wygraliśmy, gdyż dobrze sprawdzone informacje mówią, iż hałas jaki stworzyliśmy 26.9. wokół CK był słyszalny w środku i zakłócał atmosferę obrad.
 11. Wygraliśmy, gdyż te same źródła mówią iż byliśmy nie tylko słyszalni, ale również często dobrze widzialni z wnętrza CK. Potwierdzają one też, że wobec widoku tysięcy demonstrantów oblężających CK oraz kłębów dymu unoszących się co i raz w jego pobliżu (dymu wzniecanego głównie przez policję) - delegaci nie mogli pozostać obojętni.
 12. Wygraliśmy, gdyż co najmniej dwa razy wewnątrz CK wybuchła chwilowa panika. Pierwszy raz - gdy grupa aktywistów po przełamaniu kolejnej blokady zawitała na tarasie CK, drugi - gdy nieznajoma ręka uszkodziła wewnątrz CK alarm przeciwpożarowy.
 13. Wygraliśmy, gdyż po raz kolejny świat dowiedział się, jak masowy i radykalny jest sprzeciw wobec ekonomicznej globalizacji i jeśli nawet nie wyciągnął z tego takich wniosków, na jakie liczyliśmy, to przynajmniej odnotował, że w tym wszystkim jednak "coś nie gra".
 14. Wygraliśmy, gdyż poza Pragą na całym świecie odbyło się 26.9. wiele innych, udanych i równie ważnych akcji.
 15. Wygraliśmy, gdyż zrobiliśmy w Pradze kolejny ważny krok w jednoczeniu ludzi z całego świata i połączeniu ich we wspólnej walce o lepszą przyszłość.
 16. Wygraliśmy, gdyż większości delegatów i ich uzbrojonej po zęby świty towarzyszyły w tych dniach uczucia niepewności, stresu i strachu, podczas gdy my, obok poczucia walki o słuszną sprawę - nieźle się bawiliśmy!
 17. Wygraliśmy, gdyż .... większość z nas jest święcie przekonana o tym, że wygraliśmy. A skoro tak - to musi tak być w rzeczywistości!!!

L. von Hippiestekst przygotowany do pisma "Mać Parjadka"

SIEDEM DNI W PRADZE

To był najdłuższy tydzień w moim życiu. Nigdy nie zapomnę atmosfery globalnego protestu, a później międzynarodowej solidarności wobec represji nowego totalitaryzmu - tym razem błękitnego, posługującego się jednak podobnymi metodami, co ten brunatny i czerwony.

NIEDZIELA

Do Pragi przyjechaliśmy w niedzielę rano. Dla zmylenia przeciwnika wsiedliśmy do wagonów do Wiednia. Nie mieliśmy żadnych problemów z przekroczeniem granicy. Zaraz też udaliśmy się do zamkniętego jeszcze Info-Center na ulicy Paryskiej tuż obok rynku, gdzie spotkaliśmy więcej Polaków i innych znajomych. Info-Center zajmowało parter w stylowej kamienicy. Okna zalepione plakatami i gazetami, bo z naprzeciwka filmują. Wkrótce wszyscy udali się na dworzec kolejowy, aby powitać pół tysiąca Włochów z organizacji Ya Basta. Ya Basta jest organizacją radykalną, dość powiedzieć, że wysłali do włoskiej kolei zamówienie na specjalny pociąg do Pragi w cenie 2 DM od osoby. Kolej trochę pomarudziła, ale wolała się zgodzić.

Po dwóch godzinach sterczenia pod dworcem dotarła wiadomość, że pociąg został zatrzymany na granicy. Wobec tego udaliśmy się pod ministerstwo spraw wewnętrznych, aby domagać się przepuszczenia Włochów. Kiedy ruszaliśmy, a było nas coś z pół tysiąca, filmowali i fotografowali nas tajniacy. Ludzie z OPH (obserwatorzy prawni, dokumentujący sposób działania policji, nosili niebieskie kamizelki) zrobili im zdjęcia. Po drodze nawinął nam się jakiś merc z uczestnikiem zjazdu, więc go trochę poblokowaliśmy. Demonstracja pod ministerstwem nie była zbyt żywa. Po południu wpadliśmy do Convergence Center na spotkanie polskiej grupy. Convergence Center to wynajęta za zgodą władz stara fabryka z dwiema dużymi halami. Zainstalował się tam też Rampenplan - holenderska organizacja, stworzona w czasie protestów antyatomowych, w celu sprawnego, wegańskiego żywienia wielotysięcznych tłumów.

Spotkanie było dla mnie żenujące. Gdy wokół szykowano mnóstwo fajnych akcji, np. zespół samby ćwiczył rytmy, polska kilkusetosobowa załoga zdominowana przez anarchistów szykowała się do zadymy. Najważniejsze problemy to tworzenie zespołów medycznych i ochrona przed gazem. Moje, Konrada Dybka i Olka Buczyńskiego głosy za stosowaniem oporu przede wszystkim biernego, nie spotkały się ze zrozumieniem.

Szybko okazało się, że najsłabiej zorganizowano kwestię noclegów. Właściwie był tylko Stadion Strahov, który wynajęła prywatna firma, a policja obiecywała, że go nie otoczy. Ale opłaty były wysokie. Myśmy spali pierwszą noc u kolegi kolegi, następną rozbiliśmy się między jakimś blokiem a żywopłotem. Następne noclegi zapewniło nam już państwo czeskie.

PONIEDZIAŁEK

W poniedziałek wybrałem się na konferencję prasową INPEGu. "Wizerunek Afryki biednej, głodującej, wymagającej pomocy, pozwala na dalszą eksploatację naszego kontynentu - mówi Marie Shaba, przewodnicząca Związku Organizacji Pozarządowych Tanzanii - Pod pozorem "pomocy" organizacje międzynarodowe w rodzaju MFW mogą prowadzić swoją szkodliwą politykę, wyłudzając zresztą na jej finansowanie pieniądze zachodnich podatników." Polityka MFW uzależnia samowystarczalne niegdyś kraje od technologii, nasion, chemii, paliw i zbytu należących do transnarodowych korporacji. I to do nich w efekcie trafia "pomoc". To one przejmują nowe rynki zbytu, kosztem lokalnych gospodarek.
foto 3
25.9.2000, 3 rowerzystów wjeżdża
na "najlepiej strzeżony most Europy"
i wiesza na nim 20-metrowy transparent
"END CORPORATE RULE"
(w wolnym tłumaczeniu:
"Ostateczny krach systemu korporacji").
Rower Power! (IMC)

Strukturalny program dostosowawczy, jaki realizuje MFW w Tanzanii, spowodował zlikwidowanie dotacji do nasion, przy jednoczesnym wspieraniu upraw eksportowych, oraz reformę rolną, w wyniku której znaczne tereny rolne zostały wykupione przez korporacje. Obecnie wielu tanzańskich chłopów nie posiada ziemi. Z powodu gwałtownego rozwoju upraw eksportowych, spadła produkcja żywności na lokalny rynek i wzrosły jej ceny. Ponieważ podobna polityka jest prowadzona w całej Afryce, spadają ceny na eksportowane płody. Widać wyraźnie, że na "pomocy" MFW skorzystały głównie zachodnie koncerny, zyskując tani surowiec i wzrost produkcji, kosztem mieszkańców, którzy tracą pracę, ziemię i źródła taniej żywności.

Ogłoszona redukcja długów najbardziej zadłużonych krajów spowoduje, że będą płaciły mniej, ale tak dużo jak tylko są w stanie. Mozambik, na przykład, będzie nadal musiał przeznaczać na spłatę zadłużenia 40% swoich przychodów, to jest ponad 3 razy więcej niż wydaje na edukację i zdrowie razem. Tymczasem w Mozambiku 80% kobiet nie umie czytać, a 60% populacji nie jest objęte nawet podstawową opieką medyczną.

Po południu kolejne spotkanie grupy polskiej. Pod koniec oglądamy film z dzisiejszej akcji - naszym udało się zawiesić olbrzymi transparent na Nuselskim Moście pod Centrum Kongresowym. Nawet ich szybko puścili.

WTOREK

Wstajemy rano, zwijamy namiot i dojeżdżamy do Convergence Center, gdzie zostawiamy plecaki w przechowalni. Dołączamy do radykalnej grupy. Wsiadamy do metra i docieramy do Namesti Miru - placu Pokoju. Tu jest sporo ludzi, ale nie wypełniają całego placu. Dziennikarz TVN-u ocenia ich ilość na ponad 5 tysięcy. Ale z czasem ludzi przybywa. Czego tu nie ma? Ktoś wiezie grubasa symbolizującego MFW na taczce, obok podrygują wielkie kościotrupy...

Po kilku godzinach ruszamy. Dopiero teraz widać, jak nas dużo. Nie widać początku, nie widać końca, a z przecznicy wychodzi jeszcze inny marsz. Bo całe zgromadzenie podzieliło się na trzy marsze, pilnujące flag ze swoim kolorem: różowym, żółtym, lub niebieskim. Każdy ma inną trasę, aby dotrzeć do Centrum Kongresowego z różnych stron i otoczyć je. Ja, mimo różnicy poglądów idę z Polakami w marszu niebieskim - radykalnym. Policji nie widać w ogóle.

Zbliżamy się pod Wzgórze Wyszehradzkie. Skręcają w małą uliczkę Lumirową. Ja widzę to dokładnie z przecznicy: tuż za skrzyżowaniem, na wąziutkiej dalej Lumirowej stoi kordon policji. Kiedy tylko marsz zbliża się do niego, leci grad kamieni. Wbiegam razem z dziennikarzami na posesję narożną. Z niej widzę w dole uliczkę jak w wąwozie, a to, co się tam dzieje, to jakiś Armageddon. Policjanci mają na głowach barierki, znaki drogowe, demonstranci ukrywają się za brezentowym transparentem, który jest zmywany razem z nimi w dół armatką wodną. Leci mnóstwo kamieni. Na kordonie wybuchają butelki z benzyną. W pewnym momencie czuję ciepło płomieni. Nie chciałbym być na dole po żadnej ze stron.

Walka ciągnie się ponad godzinę. Idę na samą górę posesji, koło dziennikarzy i robię zdjęcia zza kordonu. Obserwuję jak zmieniają się wozy z armatkami po zużyciu wody. W głębi zauważam transportery opancerzone. Dziennikarz Radia Zet wystawia mikrofon na krzyki tłumu i komentuje: "Cały czas lecą w naszą stronę kamienie, policjanci są szczęśliwi - oni mają kaski!". Na dole opatrywanie rannych. Staje się jasne, że nie uda się przebić blokady. Policja rzuca petardy. Są całkiem skuteczne. Po każdym wybuchu szturmujący odskakują. Czuć gaz łzawiący, unoszą się białe dymy. Powoli anarchiści tracą energię. Zakładam maskę, przechodzę przez skrzyżowanie i cofam się do początku ulicy. Tam na skrzyżowaniu budowana jest barykada, koncentruje się tu więcej osób.

Dostajemy wiadomość o potrzebie wsparcia marszu różowego. Połowa wycofuje się w stronę rzeki. Odchodząc widzimy, jak pali się barykada.

Omijamy Wzgórze Wyszehradzkie od zachodu, wzdłuż rzeki. Po drodze wyprzedza nas mercedes z tabliczką CD. Dostaje kamieniem w szybę. Niektórzy go kopią. Ja ich odciągam i tłumaczę, że nie ma na szybie znaczka Zjazdu. Skręcamy i zajmujemy uliczki na południowy zachód od Centrum. Tym samym ok. godz. 14 zamykamy pierścień oblężenia.

WOKÓŁ CENTRUM KONGRESOWEGO

Robię sobie wycieczkę dookoła Centrum. Wszystkie ulice przegrodzone kordonami policji. Naprzeciw nich nasze blokady. Największa na ulicy 5 Kwietnia. Jest to szeroka aleja schodząca z Mostu Nuselskiego, mijająca Centrum i biegnąca dalej na południe. Na obu jezdniach siedzą ludzie. Siatka między jezdniami zdemontowana. Idąc dalej na wschód docieramy do ronda, które blokuje tylko kilkanaście osób i dzięki temu policji udaje się tam wjechać kilkoma autobusami, mimo że kładziemy się im pod koła. Ja zostaję wyniesiony, a Ania dostaje pałą.

Wraz z różowym marszem, grającym i tańczącym sambę, idziemy dalej wokół Centrum na północ i docieramy niemal do Nuselskiego Mostu, a więc wykonaliśmy prawie kółko. Tutaj w stok wzgórza wbudowana jest niska część Centrum Kongresowego, złożona z kilku cofających się ku górze tarasów. Oddziela ją od jezdni barierka, chroniona tylko przez paru policjantów! Ktoś popycha jeden segment barierki, a ta przewraca się cała. Wbiegamy na górę. Odkrywam, że po lewej stronie budynku można po stoku wejść na najniższy taras. Z kilkunastoma osobami ładujemy się tam. Wołamy innych. Niestety, nie ma zbyt wielu chętnych. Na tarasie stoją stoliki. Na jednym z nich dostrzegamy jeszcze nie zaczęty posiłek (kilka plastrów salcesonu, sałatka). Pokazuję to tym na dole i zrzucam (nóż z zastawy przywieźliśmy do Warszawy). Wybite zostają dwie szyby. Gdyby tu byli nasi anarchiści, zamiast bezsensownie się wykrwawiać na pierwszym napotkanym kordonie, weszliby do środka. Tu jednak nie ma zbyt wielu radykałów i wszyscy wycofują się przed pięcioma policjantami bez kasków.

foto 4
Co sprytniejsi weszli nawet do samego centrum kongresowego. (IMC)

Jesteśmy pilnie obserwowani z wyższych tarasów przez bankowców. Podobno mieli tam krótkotrwałą panikę. Lecą w ich stronę kamienie. Trwają walki na zboczu pod tarasem. Raz policja goni nas, raz my - policję. Później policja wypiera nas ze stoku i naciera wzdłuż ulicy.

ZATRZYMANI

Zatrzymano nas około godziny 16, siedzących na ulicy i nie stawiających oporu. Uciekałem z tłumem przed natarciem policji, a stojący z tyłu ludzie próbowali nas uspokoić. Rzeczywiście, nie było potrzeby panikować. Zatrzymałem się, odwróciłem i próbowałem zatrzymać innych nakłaniając do siadania na ulicy. Kilka osób usiadło, ale większość nie posłuchała. Ja siedziałem i patrzyłem jak zbliża się policja. Kiedy dobiegli do mnie, kilku mnie złapało, położyło na ziemi, przewróciło na brzuch, zaczęło wykręcać ręce. Nie stawiałem żadnego oporu, mówiłem im, żeby się wyluzowali. Ze swojej pozycji widziałem tylko asfalt, ale usłyszałem Anię, a więc została aresztowana razem, ze mną. To dobrze - nie będziemy się o siebie martwić. Dziennikarze robili nam zdjęcia, ludziom z OPH udało się spisać nasze dane i wetknąć ulotkę z poradami.

Zaprowadzono nas na górę. Byliśmy jednymi z nielicznych demonstrantów, którzy weszli na plac przed Centrum Kongresowym. Wrażenie było niesamowite. Zupełna pustka, cisza i spokój - totalne odcięcie od normalnego świata normalnych ludzi. Widzieliśmy tylko kilka osób - głównie policjantów, jakichś bankowców, którym pokazałem język i kamerę, do której rzuciłem: "Czy wyglądamy na terrorystów, albo bariery handlowe?". Policyjny autobus, twarzą do autobusu, ręce na ścianę, nogi szeroko, dokładna rewizja. Po zdjęciu kurtki jeszcze raz. Zabierają paszport, wyjmują wszystko z kieszeni. Potem wsadzają do autobusu, przypinają kajdankami do rury. Jest już kilka osób, później dochodzą następne. Głównie dziewczyny, nikt nie wygląda na zadymiarza.

foto 5
26 września, późne popołudnie.
Wszystkie ulice prowadzące do centrum kongresowego zablokowane. (KR)

O zmierzchu ruszamy, nie możemy przebić się przez blokady, czekamy jeszcze z godzinę, aż demonstranci opuścili Wyszehrad, by udaremnić bankiet w operze. Obok stoi inny autobus - z maleńkimi, ciemnymi oknami.

NA KOMISARIACIE

Wieczorem jesteśmy na najbliższym komisariacie dzielnicy Nusli. Zabierają nas na dziedziniec, rozstawiają twarzami do ścian, z rękami opartymi o ściany. Znowu rewizja, bolesne spinanie rąk plastikowymi taśmami. Ktoś twierdzi, że potrzebuje lekarza, ktoś żąda telefonu do adwokata. Nie poddajemy się. Jedna z dziewczyn wykrzykuje policjantom powody naszego protestu: "Jesteśmy dumni z tego, że tu jesteśmy. Każdego dnia 19 tysięcy dzieci umiera z głodu z powodu polityki MFW. MFW niszczy Afrykę, Azję, Amerykę Łacińską. Mamy za sobą 2/3 ludności świata". Bardzo to były potrzebne nam słowa, wprowadzają atmosferę solidarności. Skandujemy: "On potrzebuje lekarza!". Reagujemy na zachowanie policjantów: "numer 239348 - bardzo brutalny, numer 239456 - bardzo brutalny, będziecie w BBC".

Po godzinie policjanci się uspokajają. Nawet rozwiązują nam ręce, jeśli obiecamy, że nie będziemy ich atakować. W miarę upływu czasu udaje nam się odwrócić od ścian, a nawet rozmawiać w grupkach. Odprowadzają nas też do toalety. Dziewczyny są na końcu. Żeby się zbliżyć do Ani, idę do toalety i po powrocie zajmuję miejsce na granicy między płciami. Jest tu 34 cudzoziemców i 3 Czechów - pomocnych jako tłumacze, bo żaden policjant nie zna angielskiego. Czechów wkrótce zabierają - nie wiemy czy będą mieli lepiej, czy gorzej niż my.

Mijają godziny, zaczynają się przesłuchania. Najpierw przyjeżdża tłumacz hiszpańskiego, potem polskiego i niemieckiego. Na przesłuchaniu podpisuję protokół, w którym stoi, że nie mam zastrzeżeń do tłumacza, pouczono mnie o moich prawach i odmówiłem zeznań (co ich zmartwiło). Domagam się prawa do telefonu. Niby się zgadzają, ale mówią, że stąd nie można zadzwonić poza Pragę. Później każą zapłacić mandat - za uczestnictwo w nielegalnej demonstracji, grożą deportacją. Nie podpisuję, bo przyjęcie takiego mandatu mogliby wykorzystać jako moje przyznanie się. Mówię, że żadnego mandatu nie zapłacę, bo nie zrobiłem niczego niezgodnego z prawem. Inni albo nie podpisują protokołu, albo odmawiają zeznań.

Niektórzy wahają się co do mandatu. Jego wysokość się zmienia. Ani powiedzieli, że wynosi 1000 koron, gdy odpowiedziała, że tyle nie ma, zaproponowali 500. Ktoś utargował 200 koron. Później rozmawiałem z ludźmi, którzy zapłacili mandat i, wbrew obietnicom, nie zostali wypuszczani. Mendom nie należy wierzyć. Nie należy także podpisywać niczego obciążającego.

foto 6
Komunikacja miejska już nadjeżdża. (KR)

Przed Ania wymachiwali jakąś kartką, na której miały być zeznania kogoś, kto widział, jak rzucała kamieniami. Nie chcieli jednak tego odczytać.

Jeden Niemiec podchodzi po kolei do każdego i mówi, że udało mu się zachować komórkę. Dzwonił z niej do OPH i opisał sytuację. Dowiedział się, że jest dwustu zatrzymanych, wielu pobitych policjantów, udało się w kilku miejscach przełamać blokadę, bankowcy zostali ewakuowani, były zamieszki na mieście. Liczbę uczestników różne źródła szacują na 9-25 tysięcy. Mówi, że MFW i władze czeskie dużo dzisiaj stracili, dlatego policja jest taka wściekła. A więc sukces! To nas bardzo podnosi na duchu.

Przesłuchują nas pojedynczo. Trwa to bardzo długo. Jest noc, robi się coraz zimniej. Domagamy się jedzenia (zatrzymany ma prawo do posiłku co 6 godzin). W ogóle staramy się być głośni. Dziedziniec komisariatu jest wewnątrz kwartału zabudowy mieszkaniowej. Sądzimy, że hałas w środku nocy będzie dobrym środkiem nacisku. Potrafimy skandować jedno hasło nawet przez pół godziny. Każdy może co jakiś czas odpocząć, później znowu się włącza. Najpierw jest to: "chcemy jeść!", później "mamy prawa!", czy "chcemy spać!". Najpierw się złoszczą, później przynoszą jedzenie. Trzeba pokwitować, dają kubek wody mineralnej, kromkę chleba i jakąś kiełbasę. Odmawiam kiełbasy (jestem wegetarianinem) i wody (w jednorazowym kubku, a na dziedzińcu jest kran), proszę w zamian o więcej chleba. Nie dają, bo "wyliczone". Nie podpisuję. Ktoś z zatrzymanych daje mi jeszcze jedną kromkę.

Robi się naprawdę zimno. Dają nam nasze kurtki. Siadamy pod ścianą w kilku rzędach i staramy się spać ogrzewając się nawzajem. Koło 4 nad ranem zabierają gdzieś 17 osób. Dokładnie dzielą każdą narodowość na pół. Zabierają też Anię. Koło 18 wpuszczają nasna korytarz komisariatu i dają jedzenie. Ale 2 godz. później budzą nas i wyrzucają na dziedziniec. Ustawiają pod ścianami, krzyczą i poszturchują. Stoimy z godzinę. Potem kolejno wyczytują nazwiska i zabierają. Po drodze w bramie bierzemy swoje rzeczy. Stoi tam grupa "zomowców". Poszturchują wszystkich. Kiedy widzą, że biorę maskę, dostaję parę kopów, upadam i rozsypuję swoje rzeczy. Krzyczą, żebym je zbierał. Zbieram i znowu mnie przewracają. Rozbijają mi maskę, tracę też transparent. Przy wyjściu jeden powstrzymuje innego, czuję, że są wściekli. Wrzucają mnie razem z innymi do autobusu z małymi okienkami. Ma kratę oddzielającą od eskorty.

ŚRODA

Podjeżdżamy pod komisariat na południowym krańcu miasta. Tu dorzucają z dziesięć osób. Dorzucają dosłownie. Wszyscy są szarpani i kopani, także dziewczyny. Jedna płacze. Zwracam uwagę na Słoweńca ze zranioną ręką, berlińskiego anarchistę i... Owcę - lidera warszawskich anarchistów. Opowiada, że bili go całą noc w piwnicy. Kazali klęczeć i zawiązali oczy. Potem, co któryś przechodził, to go kopał. Uderzyli go jego maską przeciwgazową w twarz i złamali przedni ząb. Na piersi ma ranę od policyjnej petardy. "Muszę trochę ochłonąć, niech ta dziewczyna się nie awanturuje, żadnych buntów, teraz najchętniej byłbym takim przydupasem, mogę zmywać podłogę".

foto 7
Marsz niebieski: świat nie jest na sprzedaż. (KR)

Wiozą nas pod eskortą kilku wozów na Żiżkow. Olbrzymi gmach z mnóstwem anten. Wyprowadzają do budynku w ciuchci - każdy trzyma się pleców poprzednika. Jesteśmy na policji dla cudzoziemców - oznajmia tłumaczka po angielsku, hiszpańsku i francusku. Część jest na piątym piętrze, część na czwartym. Na wyższym biorą każdego do pokoju, każą się rozebrać, rewidują ubranie i bagaż. Rozcinają naszyjniki i bransoletki, każą wyjąć sznurowadła. Pakują cały bagaż i pieczętują, pieniądze i komórki w osobnych kopertach. Kiedy mówię spokojnie jednemu, że złapali niewłaściwych ludzi, dostaję w twarz. Mają też mały areszt, gdzie część osób zamknęli (poprzednią grupę zamknęli tam w całości). Piętro niżej fotografują i zdejmują odciski palców. Trwa to cały dzień. Niektórzy utrudniają, robiąc dziwne miny przy fotografowaniu lub rozmazując odciski. Mnie przy mierzeniu wzrostu mówią: "183, 184? - koledze z Polski damy 185", drugi mówi mi, że w ośrodku deportacyjnym spotkam się z Anią, ona była tu rano.

Tłumaczka wręcza każdemu zawiadomienie o wszczęciu postępowania deportacyjnego. Nie podpisujemy kopii, bo stoi tam, że braliśmy udział w nielegalnej demonstracji, zakłócaliśmy porządek publiczny, używając przemocy. Teraz nie są tym przejęci, ale z poprzednią grupą bardzo się kłócili. Kiedy pytamy o możliwość telefonowania, jedzenia, sposób odwołania się od postanowienia, tłumaczka mówi nam, że w ośrodku deportacyjnym jest telefon, można dzwonić, ile się chce, można sobie coś kupić do jedzenia, jest pomoc prawna i w ogóle jest to niemal raj.

Po południu znowu jesteśmy w autobusie. Jedziemy pod eskortą. Rozmawiamy o tym, że nic na nas nie mają. Zarzucają nam właściwie tylko udział w nielegalnej demonstracji, ale przecież zgromadzenie na Namesti Miru było legalne, a później żaden z kilkunastu tysięcy policjantów nie informował o nielegalności demonstracji i nie wzywał do rozejścia się (w Polsce jest taki obowiązek). Ja zasypiam. Budzę się o zmierzchu gdzieś w górach. Zawieźli nas do ośrodka deportacyjnego Balkova niedaleko granicy niemieckiej. Rozbieramy się, ciuchy do wora, prysznic, zakładamy więzienne ubrania (bardzo fajne spodnie), oględziny lekarskie, numer na ręku i do celi.

Cele są czteroosobowe. Po dwa łóżka pod ścianami, między nimi po stoliku i krzesełku - wszystko przykręcone do podłogi. Rejon drzwi odgrodzony kratą, obok umywalka i kibel. W dalszym ciągu żadnej możliwości telefonowania. Nie mamy nawet długopisu. Mówią, że jedzenie dadzą jutro. Jednak wkrótce przynoszą, nawet względne. Przez poprzednie 30 godzin zjadłem tylko 3 kromki chleba. Noc jest chłodna, nie mamy żadnych kocy, tylko same poszwy.

foto 8
Goście z Seattle: Infernal Noise Brigade. (KR)

CZWARTEK

Rano stawiają jakąś butelkę. Anglik pije, mówi, że to kakao. Myślałem, że żartuje, ale nie, rzeczywiście, dali też po trzy pyszne bułeczki z powidłami. Siedzę z Anglikiem, Hiszpanem i Niemcem. Jest całkiem miło, opowiadamy sobie różne rzeczy. Okazuje się, że mamy bezpłatne konwersacje, bo Anglik jest nauczycielem angielskiego. Wyszło też, że byliśmy na tej samej Reclaim the Streets w Londynie w 1996 r. Thomas jest z Saarbrcken, przez które przejeżdżałem w tym roku do Paryża. Dowiaduję się, że bardzo ładna, jedyna linia tramwajowa w tym mieście, wykorzystująca częściowo tory kolejowe, została otwarta dopiero w zeszłym roku. Hiszpan jest z Barcelony. Opowiada o nietypowej akcji, którą zrobili przeciwko budowie trzeciej zewnętrznej obwodnicy autostradowej. Stwierdzili, że zamiast budować tę obwodnicę wystarczy znieść opłaty na istniejącej, a wtedy przejmie więcej ruchu. Zablokowali szlabany na punkcie poboru opłat tak, że przepuszczały auta za darmo. Mieli pełne poparcie kierowców!

Opowiadają też o nocy w ich areszcie. Siedzieli w celi, wygłupiali się, że są małpami w zoo. Uciszono ich gazem pieprzowym prosto w twarz.

Pukają w ścianę sąsiedzi z lewej. Odkrywamy, że można się porozumiewać przez okno. Jest tam Holender, Niemiec, Hiszpan i Owca. Z prawej Amerykanin, Kanadyjczyk, Bask i Norweg. Od tej pory często wymieniamy informacje, także z ludźmi z innych pięter. Na samym dole jest jakiś Niemiec w celi jednoosobowej - jest chory. Ja wykrzykuję nazwisko Ani, ale nie ma odpowiedzi.

Na obiad są jakieś knedliki z mięsem. Nie wiem dlaczego, ale innym knedliki się nie podobają. Z pudełek po serku robimy grę planszową. Mamy własną olimpiadę. Wygrywa Wielka Brytania.
foto 9
...a niektórzy, zamiast pilnować porządku,
uganiali się za spódniczkami. (IMC)

Po kolacji biorą Hiszpana. Kiedy wraca oznajmia, że rozmawiał z przedstawicielem ambasady. Zrobi co w jego mocy, aby Hiszpanów wypuścili w ciągu najbliższych dni. Ambasady próbują się tu dostać - hiszpańska jest pierwsza, której się udało. Są w kontakcie z innymi, będą się starali im pomóc. Bask z pokoju obok mówi, że w Pradze były demonstracje, aby nas uwolnić, również w Madrycie. Podobno spalono jakiś samochód. Hiszpanie stanowią najliczniejszą grupę, aż 61, samych Basków - 27. Nasz sąsiad zapisuje dane wszystkich osób spoza Unii Europejskiej, bo oni mogą siedzieć najdłużej - ma długopis w aparacie do mierzenia poziomu cukru (jest cukrzykiem). Przynoszą też wiadomość, że w pozostałych skrzydłach trwa strajk głodowy. Teraz domyślamy się, dlaczego dziś strażnicy byli w porządku - myśmy jedli. Krótka konsultacja z innymi celami - przyłączamy się.

Po kilku godzinach zabierają wszystkich Hiszpanów. Budzę się wcześnie, widzę przejeżdżający autobus - chyba dopiero wtedy odjechali. Znowu zasypiam.

PIĄTEK

Budzą mnie wrzaski i łomoty strażników do drzwi. Krzyczą, budzą wszystkich, nie pozwalają leżeć na łóżku. Anglik nie wie, o co chodzi. Wbiega strażnik, wrzeszczy mu w twarz: "Ne rozumiesz? Jesteś w Czeskiej Republice! Ne spat!". Anglik ma to gdzieś. Kiedy zauważają, że się położył, przypinają go na stojąco kajdankami do kraty. Dla mnie jest jasne, że są wściekli, bo widać będą musieli nas wypuścić.

Ale nie idzie to łatwo. Koło południa zabierają na rozmowę Niemców, wkrótce ich wypuszczają. Ja wyrywam z etykiety od butelki z piciem literki i pastą do zębów wyklejam z nich moje nazwisko i telefon, pod który proszę o przekazanie informacji i prośby o naciskanie polskiego konsulatu. Doszło. Później wychodzą Anglicy i Norwedzy. Rozmawiam z Amerykaninem, że nasze pieprzone ambasady mają nas gdzieś.

foto 10
Marsz różowy: cześć mamo! (IMC)

Zostałem sam, po lewej Owca - również sam, po prawej Kanadyjczyk i Amerykanin. Ale wieczorem mam gości. To ludzie z kancelarii prezydenta Havla. Mówią, że byli u Ani i ona kazała im przyjść do mnie. Kamień spada mi z serca - wie, że tu jestem, więc się tak nie martwi. Pytają o warunki. Obiecują, że będą robili co się da, żeby dzisiaj już wszystkich wypuścili. Rzeczywiście po kilku godzinach wychodzimy. Biorę sobie grzebień i szczoteczkę na pamiątkę. Schodzę na dół. Tu spotykam Anię. Dają mnóstwo papierów do podpisu. Znowu trzeba być czujnym. Podpisuję potwierdzenia oddania rzeczy. Wykrywam pismo, w którym pisze się o używaniu przemocy wobec służb porządkowych - nie wolno podpisywać. Tak naprawdę trzeba podpisać tylko jedno - zobowiązanie do opuszczenia terytorium kraju w ciągu następnego dnia. Podpisuję z przyjemnością. Wiozą nas autobusem do Pilzna. Stąd najbliższy pociąg do Pragi mamy dopiero po 15. Czekają jednak na nas ludzie z OPH - wypełniamy ankiety o warunkach w czasie zatrzymania. Akurat ktoś z nich jedzie samochodem do Pragi i zabiera mnie, Anię i Owcę. Dzwonią też, żeby nam załatwić nocleg. Kupujemy czeskie gazety. A tam propaganda jak w "Trybunie Ludu": wypowiedzi tzw. "porządnych obywateli", jakiegoś tamtejszego Korwina-Mikke, który by do demonstrantów strzelał. Prawdziwy cymes to notka o oburzeniu wywołanym zranieniem policyjnego psa. Towarzystwo Ochrony Zwierząt złożyło wniosek o wszczęcie dochodzenia przeciwko anarchistom.

Przyjeżdżamy prosto do Info-Center. Tutaj atmosfera party. Jest trochę jedzenia i mnóstwo znajomych. Bardzo się zżyliśmy przez ten czas. Wypełniamy ankiety, odnajdujemy swoje plecaki, przywiezione z Convergence Center. Przychodzi po nas Amerykanin z Indymedia (Independent Media Center - niezależne media umieszczające w internecie materiały uczestników antysystemowych wydarzeń) i zabiera nas do domu, który okazuje się być wynajętym apartamentem w centrum miasta. Ogromne pokoje, wielkie łóżka. To wszystko dzieje się zbyt szybko. Owca woli spać na podłodze.

SOBOTA

Rano robią nam śniadanie. Wpadamy do Info-Center, zaglądamy w spisy zatrzymanych - mają tam spory bałagan, przeglądamy ulotki. Później kupujemy jeszcze jakieś drobiazgi i wsiadamy do pociągu. Dopóki nie jesteśmy w Polsce, nie mamy pewności, czy będziemy wolni. Ale na granicy nie mamy większych problemów. Pokazujemy wizę na 0 przejazdów, oddajemy kwity, które nam dali w Balkovej i nawet nie dostajemy misiów do paszportów.

Krzysztof Rytel

foto 11
Ruch oporu nie zna granic. (KR)

JAK MFW I BANK ŚWIATOWY
NISZCZĄ SPOŁECZEŃSTWA
CZYLI KRÓTKA ANALIZA
MECHANIZMÓW WPROWADZANYCH PRZEZ MFW I BŚ

Zalecenia MFW / BŚ Skutki dla elit
(korporacje, inwestorzy, bogaci)
Skutki dla biednych
Redukcja wydatków socjalnych:

Redukcja wydatków na zdrowie, szkolnictwo, ochronę środowiska itp.

(MFW twierdzi obecnie, że upewnia się, czy cięcia te udaje się zrekompensować, ale zwykle chodzi tu o wprowadzanie odpłatności)

 • Wzrost spłat kredytów (w tym dla BŚ i MFW)
 • Wzrost kosztów nauki skłania rodziców do nie posyłania dzieci - zwłaszcza dziewczynek - do szkół. Poziom analfabetyzmu wzrasta.
 • Słabiej wykształcone pokolenie - nieprzygotowane do wykwalifikowanej pracy.
 • Wzrost kosztów leczenia oznacza mniejszą opiekę, więcej niepotrzebnego cierpienia i zgonów.
 • Kobiety - i tak przeciążone - muszą zapewnić samodzielnie opiekę członkom rodziny.
Redukcja państwa:

Cięcia budżetowe

 • Mniej urzędników państwowych oznacza mniejszą zdolność państwa do egzekucji przepisów dotyczących warunków pracy, ochrony środowiska i podatków.
 • Uwolnienie środków na spłatę zadłużenia.
 • Masowe zwolnienia w krajach, gdzie państwo jest głównym pracodawcą.
 • Ludzie są"zmuszeni"do pracy na każdych warunkach.
Wzrost stóp procentowych:

Podnoszenie stóp procentowych i promowanie oszczędzania w celu pokonania inflacji

 • Łatwość lokowania pieniędzy przez inwestorów, gdyż można je wycofać w dowolnym momencie.
 • Z powodu drogich kredytów mały biznes nie może uzyskać środków na utrzymanie produkcji.
 • Drobni rolnicy wyprzedają ziemię i pracują jako pracownicy najemni bądź przenoszą się na słabsze ziemie.
 • Zamykanie drobnych przedsiębiorstw i powiększanie bezrobocia.
Eliminacja regulacji dotyczących zagranicznej własności przedsiębiorstw i zasobów
 • Łatwa dostępność rynku dla multinarodowych korporacji.
 • Państwa konkurują między sobą o zagraniczne inwestycje oferując ulgi podatkowe i redukcję wymagań prawnych.
 • Inwestując w kraju korporacje mogą żądać od WTO wyegzekwowania od rządu ich "praw".
 • Kontrola nad całymi branżami przechodzi w obce ręce.
 • Rządy często zgadzają się zwalniać inwestorów z przestrzegania wymagań dotyczących warunków pracy i ochrony środowiska.
Eliminacja barier:

Redukcja ceł, w tym ceł chroniących krajowych producentów.

 • Łatwa dostępność dla importu.
 • Poprawienie konkurencyjności importowanych wyrobów wobec krajowych.
 • Krajowym producentom coraz trudniej stawiać czoła lepiej wyposażonej i bogatszej konkurencji zagranicznej.
 • Likwidacja przedsiębiorstw i masowe zwolnienia.
Redukcja dotacji na podstawowe produkty:

np. chleb, paliwa, nawozy

 • Uwolnienie środków na spłatę zadłużenia.
 • Zwiększenie zysków zagranicznej konkurencji, oferującej dotowane wcześniej produkty.
 • Wzrost kosztów utrzymania
 • Częsty powód wybuchu zamieszek.
Reorientacja gospodarki
z samowystarczalnej na proeksportową:

Promowanie upraw przemysłowych (kawa, bawełna, kukurydza itp.) na zagraniczne rynki, kosztem żywności na wewnętrzne potrzeby.

Wspieranie prostego przetwórstwa surowców na eksport kosztem wytwarzania gotowych produktów na lokalne potrzeby. Wspieranie pozyskiwania surowców mineralnych.

 • Uzyskiwanie walut na spłatę długu
 • Prawo podaży i popytu powoduje spadek cen eksportowanych surowców i gwarantuje ich stałe, tanie dostawy
 • Eliminacja lokalnych konkurentów w produkcji dóbr wysokoprzetworzonych.
 • Zwiększenie dostępności taniej siły roboczej.
 • Spadek cen na eksportowane produkty.
 • Przeznaczenie najlepszych ziem pod uprawy eksportowe i wypchnięcie produkcji żywności na własne potrzeby na słabsze powoduje wyjałowienie ziemi.
 • Zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego, często głód.
 • Zwiększenie zależności od importowanej żywności i towarów.
 • Niszczenie środowiska w wyniku przeeksploatowania lasów i złóż oraz intensywnych metod upraw.

według "50 years is enough" -
koalicji 200 organizacji pozarządowych przeciwnych organizacjom z Bretton Woods
www.50years.org
tłumaczył Krzysztof Rytel

Stowarzyszenie Kulturalno-Ekologiczne "Zielone Mazowsze"
Al.Zieleniecka 6/8, 03-727 Warszawa,
tel. 833 95 97, tel./fax 669 12 82
http://www.f.z.pl
e-mail: warszawa@fz.most.org.pl

Warszawa, 11.10.2000

Szanowny Pan
Minister Janusz Pałubicki
koordynator służb specjalnych

SKARGA NA DZIAŁANIE SŁUŻB ZABEZPIECZAJĄCYCH
AMBASADĘ REPUBLIKI CZESKIEJ W WARSZAWIE
PODCZAS DEMONSTRACJI W DNIU 9.10.2000

W poniedziałek, 9.10 br. ok. godz. 1220 członek naszego stowarzyszenia, pan Aleksander Buczyński wykonał zdjęcie grupce młodzieży demonstrującej pod Ambasadą Republiki Czeskiej w Warszawie przy ul. Koszykowej. Po zrobieniu zdjęcia jeden z zabezpieczających demonstrację zamaskowanych żołnierzy odebrał mu aparat i zniszczył film.

Z relacji świadków wynika jednoznacznie, że:

Wykorzystany aparat nie dysponuje możliwością robienia zbliżeń, niemożliwe było zatem naruszenie czyichkolwiek dóbr osobistych.

Żołnierz odmówił podania podstawy prawnej interwencji oraz przedstawienia się.

Żołnierze nie posiadali żadnych odznak pozwalających na ich identyfikację, dysponujemy jedynie ustną informacją, że byli z jednostki specjalnej "Grom". Używali furgonetki o numerze rejestracyjnym HNG 1009.

Na naświetlonej części kliszy znajdowały się prace, które uległy zniszczeniu - m.in. fragmenty dokumentacji terenowej szlaków EuroVelo, których wytyczaniem zajmuje się Stowarzyszenie.

Ponieważ interwencja była nieuzasadniona i przeprowadzona z naruszeniem prawa, zwracamy się do Pana Ministra z wnioskiem wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec odpowiedzialnych za zniszczenie filmu oraz żądamy zwrotu kosztów utraconych prac, których wartość szacujemy na 900 zł.

Z poważaniem,

Krzysztof Rytel
Prezes Zarządu

DO KONSULA REPUBLIKI CZESKIEJ

Katowice
5.10.2000

LIST OTWARTY

Niniejszym apelujemy o publiczne ustosunkowanie się do sytuacji zatrzymanych po zajściach w Pradze, które miały miejsce w ramach protestu antyglobalizacyjnego. Zatrzymano wtedy kilkaset osób, w tym również pokojowych demonstrantów i osoby z protestem niezwiązane. Jak wynika z raportów organizacji Obywatelskie Patrole Prawne, wielu zatrzymanych było poniżanych i bitych. Nie czytano im ich praw, ograniczano dostęp do wody i żywności, uniemożliwiano sen, rannym odmawiano opieki medycznej, niektórym z aresztowanych wybito zęby.
foto 12
Marsz niebieski: woda też niebieska. (KR)

Zapytujemy więc: Jak sytuacja taka ma się do ustroju Republiki Czeskiej, czeskiej konstytucji, czeskich dążeń do członkostwa w Unii Europejskiej oraz umów międzynarodowych, takich, jak chociażby (acz nie tylko) Deklaracja Praw Człowieka, Konwencja w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania, czy Europejska Konwencja o zapobieganiu torturom oraz nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu?

Drugie poważne pytanie dotyczy konsekwencji grożących za nadużywanie ze strony policji przemocy fizycznej i psychicznej wobec aresztantów - jakie one są i jakie jest prawdopodobieństwo, że zostaną one wyciągnięte?

Jednocześnie zaznaczamy, iż potępiamy akty przemocy i uważamy, że ludzie szerzący agresję wypaczali sens protestu.

W związku z wspomnianymi incydentami torturowania zatrzymanych domagamy się też zainteresowania się sprawą ze strony czeskich organów odpowiedzialnych za przestrzeganie praw obywatelskich i podjęcia przez nie w trybie natychmiastowym odpowiednich kroków! Takie zdarzenia nie mają prawa bytu w Europie końca XX wieku!

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalno-Wolnościowe
"Krzyk"Kopia niniejszego listu zostaje wysłana do polskich mediów.

Oto treść pisma złożonego w ambasadzie Republiki Czeskiej w Warszawie, podczas czwartej już demonstracji, w dniu 18 października:

We wrześniu bieżącego roku w wyniku protestów antyglobalizacyjnych aresztowano w Pradze ponad 800 osób. Wiele z nich było przypadkowymi przechodniami. W trakcie zatrzymań i przesłuchań policja czeska notorycznie dopuszczała się łamania prawa. Kobiety były molestowane seksualnie oraz zmuszane do poniżania się ku uciesze policjantów. Wiele osób ze związanymi z tylu rękoma, ustawionych twarzą do ściany było brutalnie bitych. Zakutych w kajdanki, zrzucano ze schodów. Dwóch demonstrantów z Niemiec było świadkami brutalnego pobicia Izraelczyka, któremu złamano nogę i żebro, po czym odmówiono mu pomocy medycznej. Jeden Katalończyk został odwieziony do szpitala w wyniku obrażeń odniesionych w czasie przesłuchania na komisariacie.

Notorycznie odmawiano dostarczania jedzenia, picia i uniemożliwiano sen. Policjanci zmuszali mężczyzn do płacenia za wodę Osobom chorym na cukrzycę nie dawano jedzenia, narażając tym samym ich zdrowie i życie, także innym przewlekle chorym więźniom odmawiano dostarczenia leków. W jednym z komisariatów 22 więźniów przetrzymywano przez wiele godzin w celi o powierzchni 4 m2, nie pozwalając im spać całą noc. Na komisariacie Prisparni dwóm Norwegom skradziono telefony komórkowe. Najgorzej traktowano Czechów, których przetrzymywano przez wiele godzin. Brak informacji o losie dwóch z nich. Mimo, iż czeskie prawo zapewnia zatrzymanemu możliwość wykonania jednej rozmowy telefonicznej oraz dostępu do adwokata, tłumacza czy opieki medycznej, notorycznie odmawiano tych praw.

foto 13
Witamy w Pradze. (IMC)

Oficjalnie postawiono w stan oskarżenia 25 osób. Zarzuca się im atak na funkcjonariusza, chuligaństwo, niszczenie mienia. 16 osadzono w aresztach śledczych, gdzie będą czekać na rozprawę. Siedzi: 7 Węgrów, 2 Duńczyków, 2 Hiszpanów, 2 Polaków, Austriak, Niemiec, Czech. Pozostałych 9 osób, w tym jedna Polka, będzie odpowiadać z wolnej stopy. Znęcanie się nad zatrzymanymi kontynuują pracownicy aresztów śledczych.

Jednego z oskarżonych, Polaka, Kamila O., zaczęto traktować lepiej dopiero po protestach czeskich organizacji, zajmujących się obroną praw człowieka. Do tej pory był bity, lżony. Jego sytuację pogarsza postawa pracowników konsulatu polskiego odpowiedzialnych za pomoc obywatelom Polski poza granicami kraju. Dopiero na kategoryczne żądanie rodziny oskarżonego, zainteresowali się oni sprawą.

Żądamy natychmiastowego zaprzestania maltretowania więźniów w czeskich aresztach śledczych oraz postawienia w stan oskarżenia wszystkich funkcjonariuszy odpowiedzialnych za brutalne zachowanie policji. Domagamy się również oddalenia absurdalnych zarzutów i natychmiastowego zwolnienia wszystkich uwięzionych.

Polski Komitet Antyglobalizacyjny
GLOBALIZACJA - ZB nr 11(156)/2000, październik 2000
Wydawnictwo "ZB" | Okładka | Spis treści ]