Wydawnictwo "ZB" | Okładka | Spis treści ]

DONOSY I DONIESIENIA - ZB nr 13(158)/2000, grudzień 2000

WIEJE ZGROZĄ

Zgrozą wieje pod szczytem Okrąglicy w Beskidzie Żywieckim 20 minut od schroniska na Hali Krupowej. Tam, gdzie w 1987 r. na skraju niewielkiej, malowniczej polanki wzniesiono kaplicę Matki Bożej Opiekunki Turystów. Jest to uroczy, drewniany szałas doskonale wkomponowany w otoczenie. Dotychczas kapłan odprawiający tam msze za plecami wiernych - zamiast ścian świątyni - widział równocześnie szczyt Babiej Góry oraz całą panoramę Tatr. Od niedawna pod szczytem Okraglicy stoi stacja przekaźnikowa sieci ERA GSM. Polana została kompletnie zniszczona. Zamiast wąskiej ścieżki turystycznej, prowadzi tam teraz błotnista, "dwupasmowa" droga leśna. Kaplicę zasłania bunkier stacji przekaźnikowej. A kapłan odprawiający msze, za plecami wiernych widzi czterdziestometrowy maszt...

Archiwalne oraz aktualne zdjęcia kaplicy Matki Bożej Opiekunki Turystów, opublikowane zostały w internetowym serwisie schroniska na Hali Krupowej:

www.krupowa.gory.pl lub
www.krupowa.topnet.pl
(na stronie "kaplica pod Okrąglicą").

Kuba Terakowski
autor internetowego serwisu schroniska PTTK na Hali Krupowej
krupowa@poczta.wp.pl

NARODZIŁA SIĘ NOWA TRADYCJA

W woj. śląskim "elyty" zaczęły ukorzeniać tzw. Łowy św. Huberta czyli arystokratyczna rozrywkę polowania na lisy. Czołową postacią tych łowów okazał się poseł Szarawarski, lider śląskiej SLD. Gratuluję!

(jota)

URATOWANIE ORŁA BIELIKA

Na początku października 2000 r. w pobliżu Darłowa, w gęstym błocie znaleziono dorosłego orła bielika. Miał posklejane skrzydłai nie mógł się wydobyć samodzielnie z błota. Wydobyto go i umieszczono w ośrodku rehabilitacji ptaków drapieżnych, działającym przy Zespole Szkół Leśnych w Warcinie. Po trzytygodniowej kuracji orzeł odzyskał siły. Postanowiono wypuścić go na wolność. Nastąpiło to w Dobrogoszczy koło Szczecinka, gdzie prof. Zygmunt Pielowski od dawna prowadzi badania nad ptakami. Orła oznakowano obrączką i uwolniono. Początkowo miał trudności z oderwaniem się od ziemi, ale dość szybko doszedł do siebie i zniknął w lesie.

Bernard Konarski

UWAŻAJCIE NA MUTANTY

Informuję, że dość popularna w środowiskach wegetarian firma "Polgrunt", producent potraw sojowych do szybkiego przyrządzania, używa soi zmodyfikowanej genetycznie. Na szczęście informuje o tym - odpowiedni anons znalazłem na "Daniu po meksykańsku z soją" wyprodukowanym przez tą firmę. Ponieważ nie każdy ma czas i możliwość czytania w sklepie informacji na etykietkach, podaję to swoje spostrzeżenie do publicznej wiadomości, by ostrzec potencjalnych nabywców.

Remigiusz Okraska

***

Dlaczego "Hortex" nie produkuje soków w butelkach zwrotnych?

infolinia: 0-800/12-00-33
www.hortex.com.pl
e-mail: klient.kontakt@hortex.com.pl

Skaman

REKORDOWA RADIACJA

W rzekach Romaszka i Tom, przepływających w pobliżu syberyjskiego kompleksu nuklearnego stwierdzono poziom promieniowania przewyższający radiację, jaka pochodziłaby z 10 000 reaktorów atomowych.

Jest to największe tego typu skażenie, jakie odnotowano na świecie. Organizacje ekologiczne, które ujawniły sprawę, żądają natychmiastowego zaprzestania odprowadzania odpadów promieniotwórczych do rzek. Twierdzą też, że skażenie tak ogromne nie może pochodzić z elektrowni jądrowej, sugerując, że w zagrożonym miejscu może funkcjonować obiekt wojskowy. Odpady pochodzą z kompleksu, który wzniesiono w czasach Związku Radzieckiego przy pracach nad bronią nuklearną, a 7 lat temu doszło tam do wybuchu, w wyniku którego okolica została skażona radioaktywnie.

STOP DLA REAKTORA

W piątek 27.10.2000 rząd Tajwanu wstrzymał ze względów ekologicznych zaawansowaną budowę czwartej w obrębie tego państwa elektrowni jądrowej. Decyzji tej sprzeciwia się tajwańska opozycja, zapowiadając próby usankcjonowania dalszej budowy.

MNIEJ KORALOWCÓW

Najnowsze badania naukowe przeprowadzone przez Greenpeace wykazały - co ogłoszono w czwartek 26 października w specjalnym raporcie "Pacyfik w niebezpieczeństwie", iż Ocean Spokojny pod koniec bieżącego stulecia utracił większość swych raf koralowych. Przyczyną tego pogromu są przede wszystkim zmiany klimatyczne, lecz niebagatelną rolę odegrała w tym procesie również dewastacja wywołana przez przemysł rybny i turystyczny.

WIWISEKTORÓW OŚWIECIŁO

Wiwisektorzy odkryli kolejne "jajko Kolumba" - po raz kolejny [tym razem na przykładzie szczurów] dowiedli, że osobniki przeżywające w dzieciństwie silne wstrząsy psychiczne podbudowane brutalnym oddzielaniem od rodziców i rodzeństwa, są bardziej podatne na uzależnienia.

4 x Marcin "Narciarz" Opolski
www.most.org.pl/wolfpunk
eko.wroc.pl/wataha
DONOSY I DONIESIENIA - ZB nr 13(158)/2000, grudzień 2000
Wydawnictwo "ZB" | Okładka | Spis treści ]