Wydawnictwo "ZB" | Okładka | Spis treści ]

ZAPOWIEDZI - ZB nr 1(159)/2001, marzec 2001

ANTYWIWI!
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZECIWKO WIWISEKCJI
24 KWIETNIA 2001 R.

Czy słyszeliście o wiwisekcji? Nieczęsto można spotkać się z tym słowem. Może usłyszeliście go w jakimś filmowym horrorze, w odniesieniu do czegoś naprawdę potwornego. Bo wiwisekcja jest to operacja przeprowadzana na żywym ciele. Może się teraz uśmiechniesz: "Przecież każda operacja przeprowadzana jest na żywym ciele". Tak, tylko że podczas wiwisekcji nikt nie troszczy się o zdrowie "pacjenta", o to czy go coś boli i o to czy... przeżyje. Ten horror jest codziennością kilkudziesięciu milionów zwierząt na naszej planecie rocznie! Są to koty, szczury, psy, myszy, króliki, ptaki, płazy, ryby, małpy, świnki morskie...

WIWISEKCJA - HORROR I GŁUPOTA!

W laboratoriach "naukowych" trwa prawdziwa masakra - zwierzęta rani się okrutnie, zdziera się im skórę do żywego mięsa i wciera się substancje toksyczne, które wprowadza się też rurką do żołądka, do płuc, wstrzykuje do mięśni, żył... i obserwuje się, notuje, popija kawę... Zwierzęta unieruchomione, bezbronne... aż do śmierci. Zwierzęta są poddawane działaniom promieniowania i palone żywcem, rozrywane, ogłuszane, uszkadza się ich mózgi, zaszczepia śmiertelne choroby i rakotwórcze guzy. Na zwierzętach testuje się prawie wszystko: leki, środki chemiczne, kosmetyki, broń...Wciąż na wielu uczelniach (też polskich!) powtarzane są bezsensowne, pseudonaukowe testy, by udowodnić po raz kolejny to co jest już od dawna wiadome i co można zastąpić dokładniejszymi nagraniami video albo programami komputerowymi. Wiwisekcja na zwierzętach daje fałszywe wyniki, organizmy zwierząt różnią się od ludzkich (np. aspiryna pomaga ludziom, ale truje psy, a muchomor truje ludzi, ale królik może go zjeść). Wiwisekcja tak naprawdę nie służy ochronie ludzi (konsumentów, pacjentów), ale ochronie producentów od odpowiedzialności prawnej, bo firmy, żeby zarobić więcej pieniędzy, produkują mnóstwo nowych środków, które różnią się od istniejących praktycznie tylko nazwą albo nazwą i jakimś zbędnym dodatkiem, który jeśli już ma jakiś wpływ, to często szkodliwy. Za wszystko to płacą życiem mordowane zwierzęta!

TWOJA POMOC JEST POTRZEBNA!

Aby sprzeciwić się wiwisekcji, musimy przeciw niej zamanifestować. 24 kwietnia jest Międzynarodowym Dniem Przeciwko Wiwisekcji, wtedy na całym świecie porusza się ten haniebny dla ludzkości problem. Od lat krzyczymy o tym też w Polsce! Jeśli potępiasz testy na zwierzętach, i Ty włącz się w działania MDPW - zapraszamy! Jeśli jest Ci trudno zrobić samodzielnie potrzebne do działań materiały, to możesz je dostać (makiety do kserowania plakatów, ulotek, nalepek itp.) przysyłając (do 10 kwietnia!) 4 zł do Roberta z FWZ-Mysłowice: Robert Surma, Stowarzyszenie OK!, ul. Brzęczkowicka 5b/36, 41-412 Mysłowice. Do 10 kwietnia koniecznie powiadom też o swoich działaniach Narciarza z Obsługi Medialnej FWZ (FWZ-Tychy), który przygotuje i porozsyła mediom ogólnokrajowym ogólne informacje o MDPW (musi wiedzieć co i gdzie będzie się działo) - kontaktuj się za pomocą internetu (jeśli nie masz dostępu, poproś kogoś o pomoc): n13@indyw.most.org.pl (po MDPW też napisz do Narciarza i zdaj relację jak Wam poszło). Obecny polski MDPW jest już drugim wspólnym działaniem reaktywowanej w zeszłym roku sieci FWZ i przyjaciół FWZ. Jest nas coraz więcej!

NASZE DZIAŁANIA MDPW

Co można zorganizować na MDPW? W grupie i w pojedynkę bardzo dużo! Możesz okleić swoją miejscowość plakatami antywiwisekcyjnymi, możesz przygotować transparent, stanąć gdzieś w widocznym miejscu i rozdawać ulotki, możesz zrobić gazetkę w szkole o wiwisekcji, zorganizować wystawę antywiwisekcyjną albo specjalny koncert muzyczny. Możliwości jest cała masa - od małych działań do naprawdę pokaźnych. Wszystko co u siebie zrobisz zależy tylko od Ciebie. Możemy naprawdę dużo!!!

INFORMOWANIE MEDIÓW

Powiadamianie mediów (gazety, radio, TV) o przeprowadzanych przez siebie działaniach, niezależnie czy będzie to duża manifestacja czy mała akcja plakatowa, jest zawsze bardzo ważne i ma znaczenie podstawowe - dzięki temu więcej ludzi może dowiedzieć się o naszych celach. Informując media o swojej akcji pamiętaj, żeby dotrzeć z nimi na czas, tzn. przynajmniej dzień wcześniej niż zamierzone działanie, przed zamknięciem wydania gazety/audycji. Pamiętaj też, że jeśli samodzielnie czegoś nie organizujesz, to możesz informować media choćby o samym MDPW - im więcej dostaną listów, telefonów, e-maili, tym większa jest szansa, że się zainteresują! Adresy mediów, ogólnopolskich i lokalnych, możesz znaleźć samodzielnie bardzo łatwo (w gazetach, w TV itp.).

TROCHĘ O FWZ:

Front Wyzwolenia Zwierząt jest niezależnym ogólnopolskim ruchem obrońców zwierząt. FWZ powstał w Grudziądzu w 1988 r. Działa w strukturze poziomej, czyli nie ma w nim szefów ani podwładnych, wszyscy są odpowiedzialni za samych siebie. FWZ różni się od ALF (Animal Liberation Front) tym, że prowadzi akcje pokojowo. FWZetowcy angażują się w cały szereg różnych działań na rzecz zwierząt, występują przeciw wykorzystywaniu ich w labolatoriach, cyrkach, zoo, zabijaniu ich na fermach futrzarskich, rzeźniach itd. W FWZ działają młodzi ludzie, którym nie jest obce współczucie dla zwierząt i chęć walki o ich wolność! Dla usprawnienia przepływu informacji istnieje sieć adresowa FWZ. Można zapisać się na nią przysyłając kopertę i znaczek pocztowy z prośbą o to na adres:

(FWZ-Mysłowice),
Adaś Rygioł,
skr. 66, 41-400 Mysłowice.

Różne makiety materiałów FWZ (plakaty, ulotki itp.) można dostać przysyłając kilka zł na ksero i pocztę na adres:

(FWZ-Gliwice),
Katarzyna Matuszewska,
ul. Damrota 7, 44-100 Gliwice.

W internecie funkcjonuje informacyjno-dyskusyjna lista "wobroniezwierzat" (także dla obrońców zwierząt spoza FWZ) - żeby się na nią zapisać, trzeba wysłać na adres wobroniezwierzat-request@most.org.pl wiadomość: subscribe. Zapraszamy!

Front Wyzwolenia Zwierząt
fwz.wobroniezwierzat.eko.org.pl

FUNDACJA W SŁUŻBIE ŻYCIA DO RADOŚCI I PEŁNI ŻYCIA

ZAPROSZENIE DO TĘCZOWEJ DOLINY

Rozdziele jest spokojną, górską wioską położoną w Beskidzie Wyspowym ze wspaniałymi miejscami widokowymi. Jest też w nim Tęczowa Dolina - niewielkie, pięknie położone gospodarstwo, które jest jednocześnie siedzibą Fundacji w Służbie Życia.

Tęczowa Dolina
Rozdziele 145
32-731 Żegocina
tel. 0-14/613 31 88

Celem Fundacji jest wspieranie wszelkiej działalności związanej z rolnictwem ekologicznym, prowadzenie edukacji i samoedukacji w zakresie szeroko rozumianej ekologii i zdrowego stylu życia.

Tęczowa Dolina jest miejscem, gdzie razem uczymy się prostego, harmonijnego życia w kontakcie z przyrodą.

Na terenie gospodarstwa nie pali się papierosów, nie pije się wysokoprocentowego alkoholu, nie używa się narkotyków.

We wzajemnych relacjach kierujemy się poczuciem godności osobistej tak w zakresie ciała jak i przekonań politycznych i religijnych.

W Tęczowej Dolinie warunki socjalne są bardzo proste (np. śpimy na materacach w pokojach kilkuosobowych, w miesiącach letnich także w stodole, myjemy się w miskach lub przy studni, korzystamy z wiejskiej ubikacji itp.)

Przyjeżdżający do Tęczowej Doliny powinni mieć ze sobą śpiwory lub pościel (powłoczki na koce i poduszkę, prześcieradło).

Tęczowa Dolina znajduje się na wysokości około 600 m npm i od przystanku PKS idzie się do niej 30 min. w górę. W związku z tym wskazane jest odpowiednie wyposażenie jak plecak, buty turystyczne itp.

Można też dojechać tu samochodem po bitej, dosyć stromej, górskiej drodze (parkowanie w wyznaczonym miejscu).

Wyżywienie jest u nas makrobiotyczne i wegetariańskie, przyrządzane zgodnie z zasadą pięciu przemian z produktów ekologicznych.

W ramach zajęć prowadzonych podczas obozów proponujemy różnego rodzaju ćwiczenia fizyczne, pracę w gospodarstwie (pielenie, sporządzanie kompostu, rąbanie drewna, zbieranie owoców i ziół, robienie przetworów, dyżury w kuchni itp.) oraz różne warsztaty tematyczne.

Na obozy specjalne: diety i oczyszczanie nie należy zabierać dzieci i młodzieży.

Dzieci i młodzież do 18 lat mogą uczestniczyć w obozach tylko z rodzicami.

W Tęczowej Dolinie można korzystać z biblioteki, w której znajdują się książki z wielu dziedzin: rolnictwo ekologiczne, filozofia, religia, psychoterapia, alternatywna medycyna, makrobiotyka itp.

Z uwagi na obecność zwierząt w gospodarstwie prosimy o nie przywożenie swoich zwierząt.

9-15.04 -
ROLNICTWO I OGRODNICTWO EKOLOGICZNE

prowadzi: ekspert rolnictwa ekologicznego - Tadeusz Bylica

27.04-06.05 -
PRZEZ DIETĘ I NATURALNE TERAPIE DO ZDROWIA

prowadzą: Tadeusz Bylica, Dorota Wojciechowska

9-24.06 -
PEłNE OCZYSZCZANIE ORGANIZMU

prowadzi: Tadeusz Bylica

01-17.07 -
PEŁNE OCZYSZCZANIE ORGANIZMU

prowadzi: Tadeusz Bylica

06-19.08 -
REWITALIZACJA

prowadzi: Tadeusz Bylica

10-19.09 -
PRZEZ DIETĘ I NATURALNE TERAPIE DO ZDROWIA

prowadzą: Tadeusz Bylica, Dorota Wojciechowska

13-21.10 -
ZBIÓR I PRZETWÓRSTWO WARZYW I OWOCÓW Z UPRAW EKOLOGICZNYCH

prowadzi: ekspert rolnictwa ekologicznego - Tadeusz Bylica

27.12-1.1.2002 -
SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE

Wielkość opłat za obozy (po uzgodnieniu) w formie darowizny na rzecz Fundacji.

Numer konta:
Krakowski Bank Spółdzielczy o/Bochnia
85911075-853-27006-1-23

Informacje i zapisy w Biurze Fundacji:

Fundacja w służbie życia
Meissnera 12/18
03-982 Warszawa
tel. 0-22/671 11 10

Dojazd:

Autobusy z Bochni codziennie o 500, 655, 740, 1130, 1210, 1430, 1540, 1750, 1940 (ok. 1 godz. jazdy).

Autobusy z Krakowa codziennie o 920, 1100, 1230, 1520, 1805, 1900, 2040 (ok. 1 godz. 40 min. jazdy).

ŚCIEŻKA MOCY

10-cio letnia tradycja w Polsce:

Zapraszamy na cykl weekendowych spotkań w okolicach Sztumu (woj. pomorskie). Spotkanie poprowadzą Leszek i Elke Michalikowie, jedyni polscy uczniowie Sun Beara i Plemienia Niedźwiedzi (Bear Tribe).

Warsztaty wprowadzające 5-6.5.2001 i 19-20.5.2001.

Ilość miejsc ograniczona.

Kontakt:

Leszek Michalik
tel. 0-55/2775776
kzki@sunbear.most.org.pl
www.most.org.pl/sunbear




ZAPOWIEDZI - ZB nr 1(159)/2001, marzec 2001
Wydawnictwo "ZB" | Okładka | Spis treści ]