ZB 9(167), listopad 2001
ISSN 1231-2126, [zb.eco.pl/zb]
Cytaty
 

Cytat

"Świat przeciętnego Afrykanina jest inny - to świat ubogi, najprostszy, elementarny, zredukowany do kilku przedmiotów - jednej koszuli, jednej miski, garści ziarna, łyka wody. Jego bogactwo i różnorodność wyrażają się nie w postaci materialnej, rzeczowej, dotykalnej i widocznej, ale w tych symbolicznych wartościach i znaczeniach, jakie przydaje on rzeczom najzwyklejszym, przez niewtajemniczonych niedostrzegalnym, bo nijakim. Oto pióro koguta może być uznane za latarnię oświetlającą drogę w ciemnościach, a kropla oliwy - za tarczę chroniącą przed kulami. Rzecz nabiera wagi symbolicznej, metafizycznej, ponieważ tak zdecydował człowiek, który przez swój wybór uwznioślił ją, przeniósł w inny wymiar, w wyższą sferę bytu - do transcendencji."

Ryszard Kapuściński, "Heban"
nadesłała Monika Romańska

Cytat

Pisałem w "Sumie", że jesteśmy ostatnim reliktem natury w sztucznie wytworzonym środowisku ziemskim; inwazja technologii w człowieka zdawała mi się nieuchronna. Napisałem: "Należy dogonić i przegonić sprawności wytwórcze i demiurgiczne natury, do tego się przyznaję; nie spodziewałem się, że to przybierze tak trywialny i znieważający godność ludzką charakter".

"Przyszłość jest otwarta", ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fijałkowski, "Apokryf", "Tygodnik Powszechny" nr 17, wrzesień 2001, nadesłał Jerzy Oszelda


 
Wydawnictwo "Zielone Brygady" [zb.eco.pl]
Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych [fwie.eco.pl]