ZB 1(169), styczeń 2002
ISSN 1231-2126, [zb.eco.pl/zb]
Apele
 

logo PTOP ''Salamandra''

Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra"
The Polish Society for Nature Protection "Salamandra"
ul. Szamarzewskiego 11/6, 60-514 Poznań,
tel./fax: 0-61/843-21-60
e-mail: biuro@salamandra.org.pl, http://www.salamandra.org.pl
konto: PKO BP I O/Poznań, 10204027-8237-270-1


Poznań, 9.12.2002

Zasady zimowego dokarmiania ptaków

W zawiązku z apelem Ministerstwa Środowiska o dokarmianie ptaków, Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" prosi o przestrzeganie następujących zasad:

  1. Nie wolno stosować karmy zepsutej - zgniłej lub zapleśniałej.
  2. W żadnym przypadku nie można podawać jakichkolwiek produktów solonych (należy na to w szczególności zwrócić uwagę wykładając np. słoninę czy gotowane warzywa).
  3. Najlepszym pokarmem dla wielu gatunków małych ptaków są nasiona roślin oleistych - słonecznika, rzepaku, dyni oraz ziarna zbóż. Sikory można dokarmiać słoniną lub mieszanką nasion wtopionych w niesolony smalec. Kaczki i łabędzie lubią gotowane warzywa oraz ziarno zbóż i płatki owsiane.
  4. Chleb może stanowić co najwyżej dodatek do innego pokarmu. Powinien być rozdrobniony. W przypadku ptaków wodnych musi on być podawany w tak małych ilościach, aby został niezwłocznie w całości zjedzony.
  5. Miejsce wykładania karmy powinno być niedostępne dla czworonożnych drapieżników, zwłaszcza kotów.
  6. Jeśli raz zdecydujemy się na dokarmianie, powinniśmy je kontynuować regularnie do końca zimy.

PTOP "Salamandra"
kierownik programu ochrony ptaków
Paweł Śliwa
pawel@salamandra.org.pl

* * *

Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne apeluje do mieszkańców o systematyczne dokarmianie ptaków! Ostatnie duże opady śniegu i mrozy, dały się bardzo we znaki naszym skrzydlatym przyjaciołom. W najtrudniejszej sytuacji są drobne ptaki owadożerne i ziarnojady jak: sikory, wróble, dzwońce, mazurki. Idealną karmą w tym ciężkim okresie będzie wysokokaloryczne ziarno słonecznika, konopi, lnu oraz naturalne tłuszcze. Na rzece Białusze w tym roku zimuje ok. półtorej tysiąca kaczek krzyżówek! Nie zapominajmy więc o ptakach wodnych. Najlepszy jest dla nich pokarm roślinny jak: płatki zbożowe, gotowane w nie osolonej wodzie warzywa, owies, wszystko z niewielkim dodatkiem chleba.

Apelujemy do administratorów osiedli mieszkaniowych o ustawienie karmników dostępnych dla ogółu mieszkańców i wyrozumiałość wobec dokarmiających! Tej zimy ptaki bardzo potrzebują naszej pomocy!



 
Wydawnictwo "Zielone Brygady" [zb.eco.pl]
Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych [fwie.eco.pl]