ZB 6(174), czerwiec 2002
ISSN 1231-2126, [zb.eco.pl/zb]
Zapowiedzi
 

Na Krym!

Zaporoski Klub Ekologiczny, Centrum Oświaty Ekologicznej Porozumienia Ukraińsko-Rosyjskiego "XXI wiek" zaprasza na Wypoczynkowy Obóz Ekoturystyczny nad Morzem Czarnym "XXI wiek", w miejscowości Pieszczanoje nad Zatoką Kalamicką, w lipcu i sierpniu 2002 r.

Nasz Obóz to "resortowa" baza wypoczynkowa miłośników przyrody, turystów, włóczęgów, samotników i obrosłych rodzinami oraz zwierzakami, których nie ma gdzie zostawić na lato. Zapraszamy wszystkich!

Obóz położony jest koło małej, wypoczynkowej miejscowości Pieszczanoje, w regionie bakczysarajskim, w sosnowym lesie, na brzegu morza. Warunki paleolityczne, pogoda gwarantowana, cieplutkie morze pod ręką, dla wybrednych gastronomia, bary, kawiarnie i dyskoteki, oczywiście w stosownej odległości od obozu. Plaża kamienista, dno piaszczyste, woda przejrzysta. Polecany ubiór plażowy i sprzęt do pływania i wodnych zabaw, na miejscu istnieje możliwość zakupu. Dostępna międzynarodowa linia telefoniczna. W centrum Pieszczanoje bazar, sklepy, piwiarnia, winiarnia, biuro turystyczne, przystanek autobusowy, kantory wymiany walut.

Obóz przewidziany jest dla mniej więcej 40 osób jednorazowo, ale Komendant nie ogranicza tej liczby, jeśli tylko chętni powiadomią wcześniej o swoim przybyciu (przez internet albo listem poleconym), aby rozbić większą ilość namiotów. Namioty wyposażone są w karimaty i śpiwory, poleca się tylko zabrać bieliznę pościelową i poduszkę. Bieżąca, słodka i pitna woda cieknie z dwóch kranów, dla indywidualnych potrzeb sanitarnych uczestnicy gromadzą ją sobie w "petach", o resztę dba energiczny Zespół zaopatrzeniowo-medyczno-kuchenny, pod czujnym okiem Komendanta. W dzień chodzi się prawie bez ubrań. Na plaży bezpłatne prysznice, gorące kąpiele, a takoż masaże lecznicze i inne zabiegi; odpłatnie w sąsiadujących sanatoriach.

W obozie nie ma elektryczności a więc także komputerów, telewizora, głośników i wzmacniaczy elektronicznych. Światło i blask nieci polowy piec kuchenny i ognisko do gotowania herbaty, kawy i do podtrzymywania kontaktów międzyludzkich. Uczestnicy sami dbają o opał. Obozowa stołówka "Pod Płachta" proponuje trzy posiłki dziennie, według regionalnej karty dań, dla wegetarian i nie tylko, koszta oczywiście wliczone w pobyt. Naprawdę smaczne i niestety obfite (proponują dokładki). Na miejscu działa lekarz i apteczka ale dobrze jest mieć własne zaopatrzenie w leki wedle osobistych potrzeb. Nostalgiczna toaleta typu latryna.

Uwaga - należy zabrać ze sobą własny talerz, miskę, kubek i sztućce plastikowe lub blaszane. Konieczna latarka, aby trafić nocą do toalety. Nie zapomnieć o toaletowej bumadze!

Dodatkową atrakcją jest plac zabaw dla dzieci i koła zainteresowań. Jest możliwość zorganizowania w ramach obozu parudniowych wycieczek w Góry Krymskie i jednodniowych do Sewastopola i Jałty, w step czy inne regiony, według życzeń uczestników. Do dyspozycji tanie autobusiki i taksówki, których kierowcy pracują na usługach Obozu. Zatem wskazana odzież wycieczkowa i małe plecaczki oraz aparat fotograficzny.

Obóz Ekologiczny strzeżony należy do Międzynarodowego Obozu Bardów, zatem miłośnicy gitary, piosenki autorskiej czy innych form muzycznych (z wyjątkiem "popu"!) są mile widziani jako artyści i jako publiczność, przy wspólnym, bardowskim ognisku, codziennie po 22.00!

Język rosyjski, ukraiński, angielski.

Dojazd. Najprostszy i najtańszy wariant, doświadczony przez uczestników ubiegłorocznej imprezy:

  • autobusem z Krakowa do Lwowa, cena ubiegłoroczna na osobę, 50 zł,
  • ze Lwowa do Symferopola, jw. 72 hr plus upominek dla pośrednika, gdyż latem bilety na Krym są deficytowe, ale można je zamówić w polskim biurze podróży albo na miejscu, we Lwowie, w kasie biletowej lub u... taksówkarza! We Lwowie wymienić dolary na hrywnie, aby mieć na podróż do Pieszczanoje. Dolary zakupić w Polsce, upominając się o "nowe, uznawane w strefie wschodniej", najlepiej dziesiątki i dwudziestki.
  • z Symferopola do Pieszczanoje autobusem lub prywatnym busikiem, tzw. "marszrutką", ok. 10 hr. Z przystanku Pieszczanoje (k. bazaru) do Obozu są dwa kilometry, każdy pokaże, gdzie jest Obóz Ekologów, ale lepiej pytać o Obóz Bardów, bo jest większy (po rosyjsku "łagier bardów"). W Symferopolu nie rozmieniać waluty, bo w Pieszczanoje lepszy przelicznik i bezpieczniej.

Bilet powrotny z Symferopola do Lwowa, takoż deficytowy (!) można kupić od razu we Lwowie albo zarezerwować w biurze podróżnym w Pieszczanoje. Na początku pobytu cena rezerwacji ok. 10 hr.

Bilet powrotny na autobus ze Lwowa do Krakowa, już niestety 70 hrywni.

Opłaty i wypełnianie kart uczestnictwa ("putiowki") na miejscu. Należy tylko zgłosić wcześniej (internet, poczta lotnicza) swój udział, podać czas pobytu, ilość osób (namiotów do zarezerwowania) i dane personalne tych osób.

Wobec braku najświeższych informacji podaję, że w ubiegłym roku koszt pobytu na Obozie wynosił cztery dolary od osoby za dobę, w tym nocleg w namiocie i trzy posiłki dziennie. 1 dolar = 5,5 hrywni (we Lwowie ok. 5,2 hr)

Kto nie zna rosyjskiego ani ukraińskiego może posługiwać się w korespondencji angielskim.

Adres organizatora imprezy:

Anatolij Sergiejewicz Lewin
ul. Kremlowska 61/45
Zaporoże
69041 Ukraina
z dopiskiem na kopercie "XXI Century" lub:
levin@ecoclub.zp.ua

Szczegółowe informacje (fotografie, relacja z zeszłego roku):

Gabriela Szmielik-Mazur
Strzelców 17/64
31-422 Kraków
tel. 412 68 15
e-mail: gabasz@poczta.onet.pl

czerwiec 2002, Kraków

Lato artystyczne - ekoczas dla Ziemi '2002
Kraków, Pl. Wolnica

13.7.2002

1700 - 1900 Hasłem przewodnim popołudniowej części pleneru będzie "Bezpieczni w górach i na nizinach". Zaproszeni goście - ratownicy GOPR oraz PCK - prowadzić będą akcję edukacyjną dotyczącą ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy, a przedstawiciele Parków Narodowych opowiedzą o zachowaniu podczas wycieczek górskich. Całość przeplatana będzie licznymi konkursami i zabawami.

2000 T. LOVE - koncert

20.7.2002

1700 - 1900 Popołudniowa część pleneru przebiegać będzie pod hasłem "Zwierzę nie jest rzeczą". Będziemy mówić o ochronie zwierząt, o szeroko pojętym traktowaniu zwierząt jako mierniku naszego człowieczeństwa. Należy zaznaczyć, że tym tematem zajmujemy się corocznie już od 3 lat, a profesjonalną pomocą służy nam Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Klub GAJA". Całość przeplatana będzie licznymi konkursami i zabawami. Przewidziany jest też happening w wykonaniu SEK "KLUB GAJA" pt. "Niech inni nie będą dla nas obcy".

2000 Wolna Grupa Bukowina - koncert

31.8.2002

1700 - 1900 Część popołudniowa imprezy przebiegająca pod hasłem "Tajemnice Lasu" poświęcona będzie ekosystemom leśnym. Uczestników imprezy zapoznawać będziemy z "życiem lasu", zaproszony leśnik opowie dzieciom o swojej pracy, wskazane zostaną (w przystępnej formie) problemy współczesnego "życia lasu", zagrożeń i szans w kontekście idei zrównoważonego rozwoju. Całość - tradycyjnie - przeplatana będzie licznymi konkursami i zabawami.

2000 Trebunie Tutki & Kinior Future Sound - koncert

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży
ul. Wietora 15
31-067 Kraków
tel. 430-50-90 - centrala
tel. 421-20-85 - sekretariat
tel./fax 430-51-54 - sekretariat
tel./fax 421-15-93
Dział Organizacji Imprez
http://www.sckm.krakow.pl

XII Festiwal Ekologii Neo-Humanistycznej

12 - 16.8.2002 w Głębocku

Ceremonia otwarcia 12.8.2002 godz. 1530

Ceremonia zamknięcia: 16.8.2002 godz. 1000

W programie wycieczki, zajęcia praktyczne i wykłady na następujące tematy: uprawy organiczne, rolnictwo biodynamiczne, pieczenie chleba, medycyna holistyczna, ekologia wewnętrzna, nauka zdrowego stylu życia, ekonomia alternatywna wobec komunizmu i kapitalizmu, Neohumanizm, wegetarianizm.

Językiem wykładowym będzie polski lub angielski z tłumaczeniem na polski.

Koszt udziału w festiwalu wynosi:

dorośli 145 zł

uczący się 110 zł

dzieci (6 - 12 lat) 55 zł

Opłata obejmuje posiłki, warsztaty i noclegi. Należy ją uiścić zaraz po przyjeździe.

Prosimy nie przywozić zwierząt, alkoholu, papierosów lub narkotyków.

UWAGA!!! Osoby niepełnoletnie proszone są o zabranie ze sobą pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych.

JAK DOJECHAĆ:

Autobus z Jeleniej Góry do Karpacza przez Cieplice. Wysiadasz w Głębocku (na żądanie) i idziesz ok. 1,5 km. Droga będzie oznakowana. Samochodem z Jeleniej Góry na Karpacz. Zjazd (w prawo) na Miłków. W Miłkowie skręt na prawo w kierunku Podgórzyna. Zaraz za Miłkowie pierwsza w prawo.

Więcej informacji:

tel. 0-75/7610716
e-mail: ecofest@webintuitions.com, vandita@wp.pl



 
Wydawnictwo "Zielone Brygady" [zb.eco.pl]
Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych [fwie.eco.pl]