Strona główna 


ZB nr 12(18)/90, grudzień '1990


 ksiazkaECOTOURISM

Jednym z projektów Spotkania Studenckich Sekcji Ekologicznych w Poznaniu była inicjatywa stworzenia sieci sekcji ekoturystycznych w studenckich Klubach Ekologicznych w celu propagowania idei uczenia ekologii poprzez turystykę. ECOTOURISM jest niezwykle popularny w całej Europie. Wiele biur podróży bowiem oferuje klientom coraz rzadsze miejsca do wypoczynku w ciszy, w zdrowym i nieskażonym środowisku. Oferowane są alternatywne formy rekreacji, poprzez propagowanie zbliżenia do natury, do bliższego i pełniejszego poznania związku człowieka z otaczającym go środowiskiem (np. Szkoła Przeżycia i Przetrwania Jacka Pałkiewicza). Inicjatorom projektu ekoturyzmu - grupie studentów z AKE "Oikos" z Jeleniej Góry - przyświecał cel propagowania ekoturyzmu - jako doskonałej formy edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży przez organizatorów wycieczek turystycznych połączonych z odpowiednim do widzianego obrazu komentarzem ekologicznym. O ileż łatwiej można zrozumieć problemy zanieczyszczenia np. Odry ze strony zakładów przemysłowych i miast, gdy na własne oczy zobaczy się w terenie schronisko odprowadzające ścieki do pobliskiego strumyka, który zdąża w dół do najbliższego miasta, dla którego ten strumyk jest jedynym źródłem zaopatrzenia w wodę.

Oczywistą rzeczą jest, że takie wycieczki trzeba jednak umiejętnie przygotować i odpowiednio poprowadzić. Chcielibyśmy stworzyć w każdym klubie ekologicznym sekcję ekoturyzmu (wystarczy 3-4 osoby), które będą zajmowały się organizacją wycieczek głównie dla dzieci. Jasne jest, że trzeba także pomyśleć o odpowiednim kształceniu kadry ekoturystycznej. Właśnie już w lutym (10-16) przez klub z Siedlec zostanie zorganizowane szkolenie, połączone również z badaniem wody i wpływu samej turystyki na stan środowiska naturalnego. Obóz odbędzie się w Beskidzie Żywieckim. Przeszkolone osoby będą miały za zadanie zorganizować w swoim klubie bank danych turystyczno- ekologicznych, mapy i przewodniki z zaznaczonymi ciekawymi (z punktu widzenia ekoturyzmu) miejscami. Dane te będą przedmiotem wymiany. Przykładowo: koledzy z Gdańska będą mogli zorganizować wycieczkę ekoturystyczną po Górach Izerskich i wszelkie dane uzyskają od kolegów z Jeleniej Góry.

Chcemy propagować ideę ekoturyzmu nie tylko własnymi siłami. Należy zainteresować problemami ekologicznymi również kadrę turystyczną (organizatorów, przewodników itp.), aby w swojej codziennej pracy zawodowej te problemy przedstawiali uczestnikom swoich wycieczek, co również przyczyni się do edukacji ekologicznej społeczeństwa.

Robert Nowak

Akademicki Klub Ekologiczny "Oikos"
Akademia Ekonomiczna
Wydz. Gosp. Regionalnej i Turystycznej
Nowowiejska 3
58-500 Jelenia Góra

 

 


ZB nr 12(18)/1990, grudzień’1990


Początek strony