Strona główna 

ZB nr 1(19)/91, styczeń '91

UWAGI O MEDYTACJI... I NIE TYLKO

Jesienią 1987 roku, podczas samotnej żeglugi po Oceanie Spokojnym, zginął tragiczną śmiercią Robert DeRopp, autor słynnej książki kontrkultury lat 60-tych "Master Game". Z wykształcenia biolog (doktorat Uniwersytetu w Oxfordzie) zajmował się badaniem rozwoju komórek i procesów rakotwórczych. Pod koniec życia wycofał się w życie pustelnicze do swojej posiadłości w Płd. Kalifornii.

W swej ostatniej książce "Self- Completion" wydanej pośmiertnie w wydawnictwie Gateway w 1988 roku wylicza osiem syndromów podstawowych zaburzeń na drodze duchowej. Są to:

  1. jałowe rozmyślania i dyskusje na tematy duchowe,
  2. fanatyczna i ślepa wiara w jakąś doktrynę i nauczyciela,
  3. przekonanie o jakiejś własnej misji do spełnienia w świecie,
  4. podporządkowanie się jakiejś organizacji, jej hierarchii i dogmatyzmowi,
  5. szukanie poprzez praktykę duchową jakichś osobistych korzyści,
  6. przeświadczenie, że dyscyplinie duchowej powinien towarzyszyć jakiś superwysiłek i "zgrzytanie zębami jak podczas wspinaczki na Mt. Everest",
  7. uczestniczenie w niedzielnych celebracjach i nabożeństwach,
  8. nigdy nie kończące się polowanie na "sekret" i "wtajemniczenie" mistrza.

* * * * *

Michael Murphy, który zainspirowany ideami Śri Aurobindo wspólnie z Richardem Price założył Instytut Esalen w Kalifornii, w swej książce "The Future of the Body" pisze o niedostrzeganych na ogół niebezpieczeństwach duchowych praktyk. Mogą one bowiem, według niego, wzmacniać, a nie osłabiać, szkodliwe indywidualne nawyki, podtrzymywać i wzmacniać szkodliwe przeświadczenia i poglądy, a także ograniczać proces wewnętrznej integracji poprzez zaszczepianie w podświadomości szczególnego rodzaju archetypów.

Warto wspomnieć, że Murphy jest także autorem powieści "An End to Ordinary History", której bohaterem jest ambitny, młody naukowiec amerykański przebywający w ZSRR, gdzie zaprzyjaźnia się z agentem KGB rozdartym pomiędzy budzącą się w nim świadomością duchowej transcendencji, a wiernością swoim komunistycznym ideałom. Na marginesie odnotujemy, że Murphy wraz z żoną stworzyli w Esalen program wymiany rosyjsko- amerykańskiej (tzw. "Soviet- American Exchange Program") i wielokrotnie odwiedzali ZSRR.

Marek Has




ZB nr 1(19)/91, styczeń '91

Początek strony