Strona główna 

ZB nr 7-8(25-26)/91, lipiec-sierpień '91

EKOLOGICZNE CEGIEŁKI...

W dn. 17-19.5.91 w Gyoer na Węgrzech odbyło się czwarte z kolei spotkanie grupy inicjatywnej programu "Ecological Bricks for Our Common House of Europe" (Ekologiczne cegły do naszego wspólnego europejskiego domu).

Idea ta zrodziła się w lutym '90, a miesiąc później odbyło się pierwsze spotkanie w którym wzięli udział przedstawiciele Austrii, Czecho-Słowacji i Węgier. W trakcie jego utworzono biuro z siedzibą w Wiedniu i określono podstawowe cele działalności.

Iskierką, która przyświecała od początku twórcom inicjatywy, było powołanie do życia organizacji mającej wziąć udział w tworzeniu Wspólnoty Europejskiej, reprezentując działkę ekologiczą. Działalność jej oparta byłaby o współpracę zarówno z Parlementem Europejskim, jak i przedstawicielami poszczególnych rządów. Obecnie rozmowy te są już bardzo zaawansowane i powoli zaczynają przynosić skutki.

Program przewiduje tworzenie obszarów chronionych wzdłuż granic państw byłego bloku wschodniego, oraz nie istniejącej już granicy NRD-RFN. Podczas drugiego i trzeciego spotkania grupa inicjatywna rozszerzyła się o organizacje z innych krajów, w tym również z Polski (NFOŚ, PKE, SEE Pracownia..., SIE...). Zaprezentowano 24 obszary graniczne i przygraniczne, które jako pierwsze weszły do programu. Wśród nich znajdowało się 7 polskich: Białowieża, Biebrza, Bieszczady, Karkonosze, Pieniny, Słońsk i Tatry.

Działalność związaną z poszczególnymi cegiełkami EB pragnie prowadzić głównie jako organizacja promująca i wspierająca. W przypadku krajów Europy Wschodniej chodzi oczywiście głównie o pieniądze.

Wracając do spotkania w Gypr z ramienia Polski dotarli tylko nieliczni przedstawiciele. Dwie osoby z NFOŚ i dwie z Pracowni.

Pracownia zaprezentowała i zaproponowała włączenie do inicjatywy EB Doliny Wapienicy, co zostało przyjęte z aprobatą. Wystosowano pismo do ministra Macieja Nowickiego wyrażającego poparcie dla tej idei.

Niestety nie doszło do prezentacji problemów naszego kraju ze strony NFOŚ, gdyż jej przedstawiciele nie potrafili (?!) znaleźć chwili wolnego czasu, mimo dość znacznego zainteresowania uczestników, zwłaszcza tematem "Zielone Płuca Polski". Z informacji uzyskanych w kuluarach dowiedziałem się iż obszar "Zielonych Płuc" kandyduje do miana już nie cegiełki, lecz cegły w programie EB. Tym większym znakiem zapytania pozostaje nie poruszenie tego tematu oficjalnie przez NFOŚ. Może to obecność Pracowni...?!?

Roman Kalski

Zainteresowanym współpracą podaję adres:

Ecological Bricks for Our Common House of Europe
c/o WWF Austria
P.O. Box 1A-112 Vienna
tel. 0043-1-453821-0
fax 0043-1-453821-29



ZB nr 7-8(25-26)/91, lipiec-sierpień '91

Początek strony