Strona główna 

ZB nr 9(27)/91, wrzesień '91

EKOPOLITYKA ROLNA

17.6.91 Zarząd Główny PKE skierował do Premiera Bieleckiego "Propozycję nowej polityki rolnej" (por. ZB 25-26). W załączonym liście czytamy m.in. że:

"pozwoli ona rozwiącać nabrzmiałe sprzeczności między Rządem a społecznością chłopską. Pozwoli również na poprawę stanu środowiska naturalnego i zdrowotności ludności oraz odciąży poważnie budżet centralny."

Dalej autorzy listu przedstawiają niektóre, chyba najbardziej czytelne dla liberała, przyczyny swojego wystąpienia:

"1. Dla uzyskania opłacalności produkcji potrzebują rolnicy 'taniego' kredytu - więc budżet musi bankom wyrównać straty.

2. Nawozy i środki ochrony roślin intensyfikują produkcję powodując wzrost nadwyżek plonów, na które ani nie ma zbytu w kraju, ani możliwości opłacalnego eksportu. Wymuszony przez rolników skup za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego znów uszczupla budżet.

3. Wytworzenie, a następnie stosowanie chemicznych środków produkcji, powoduje poważne skażenie środowiska i części żywności, w dodatku wymaga dotacji budżetowych.

4. W efekcie budżet płaci potrójnie, a część produkcji i tak pozostaje zmarnowana.

Postaje więc 'błędne koło', które na dodatek złego toczy się w kierunku odwrotnym jak reformy. Proponowana przez nas restrukturyzacja według zasad nowoczesnego rolnictwa ekologicznego spowoduje, że koło to zamiast hamować rozwój, będzie go napędzać" - podsumowuje Polski Klub Ekologiczny.

Niestety nie da się ukryć, że spadek produkcji i związany z tym wzrost cen obniży jeszcze bardziej konkurencyjność naszych płodów rolnych w stosunku do sprowadzanych z Zachodu. ("Zdrowa żywność" nie jest u nas na razie w cenie.) W dodatku EWG broni się przed produktami naszego rolnictwa jak tylko może. W efekcie oznaczałoby to konieczność dalszego podnoszenia barier celnych dla uchronienia naszego ryneku przed zalewem tanią "zieleną". To natomiast wydaje się nie do zaakceptowania przez rządzącą liberalną ekipę, choć z powodzeniem robią to np. Szwedzi.

(pr)

P.S. Zaobserwowałem wyraźny wzrost liczby rzadkich motyli. W dodatku, mimo spadku produkcji nawozów o 80%, mamy kolejny rok rekordowych plonów. Czy ktoś mądry mógłby to wyjaśnić?

ZASADY ROLNICTWA EKOLOGICZNEGO

Początki ruchu związanego z rolnictwem ekologicznym (biologicznym, organicznym) to lata 20-te obecnego wieku. W przeciwieństwie do rolnictwa konwencjonalnego (z użyciem nawozów sztucznych i środków chemicznych) rolnictwo ekologiczne nastawione jest nie na plon maksymalny, lecz na plon optymalny. Oznacza to wytwarzanie żywności odpowiadającej potrzebom człowieka, a przy tym wolnej od skażeń i pozostałości chemicznych.

Wytwarzanie takiej żywności odbywa się z zastosowaniem energooszczędnych metod uprawy roli; metod nie prowadzących do degradacji gleby, a przeciwnie - zwiększających żyzność gleby. Stwarza to stabilne podstawy do długoterminowej produkcji rolnej nie podlegającej koniunkturalnym wahaniom rynku.

Różne kierunki rolnictwa ekologicznego mają następujące cechy wspólne:

  1. gospodarstwo stanowi w miarę samowystarczalną całość, w której wszystkie działania związane z produkcją rolną uwzględniają naturalne związki między glebą, rośliną, zwierzęciem a człowiekiem - gospodarzem,
  2. zasadniczą wagę przywiązuje się do pielęgnacji organizmów glebowych (bakterii, grzybów, skoczogonków, dżdżownic itp.), dzięki obecności których następuje uruchomienie zawartych w glebie składników pokarmowych. Utrzymanie i wzbogacenie życia gleby dokonuje się poprzez nawożenie organiczne, tzn. gnojem, gnojówką, kompostem i nawozami zielonymi. Materiał organiczny jest, przed wprowadzeniem go do gleby odpowiednio przerabiany z dodatkiem pyłu kamiennego, ziela pokrzywy, preparatów biodynamicznych itp.,
  3. płodozmian obejmuje 10 - 12 roślin, wśród których muszą być rośliny motylkowe lub strączkowe, wiążące azot atmosferyczny. Przy zmianowaniu uwzględnia się sąsiedztwo i następstwo roślin,
  4. ochronę roślin zapewnia się poprzez stymulowanie rozwoju gatunków pożytecznych np: biedronki, jeża, ropuchy oraz stosowanie metod fizycznych i biotechnicznych np. opryski klejowe w sadach, brona chwastownik czy stosowanie wodnych roztworów roślinnych do oprysków,
  5. optymalne terminy siewu, sadzenia, uprawy i zbioru roślin ustala się w oparciu o kalendarz siewu, uwzględniający położenie Ziemi wobec księżyca, planet, słońca i gwiazd,
  6. w chowie zwierząt utrzymuje się obsadę na poziomie 1szt. dużej na 1ha. Zwierzętom zapewnia się odpowiednio dużą powierzchnię w budynku inwentarskim z możliwością przebywania na świeżym powietrzu i słońcu. Żywi się je paszami gospodarskimi pochodzącymi z własnego gospodarstwa bez sztucznych dodatków typu: antybiotyki, hormony, środki uspokajające. Zwierzęta tak chowane są zdrowe, wydajne i długowieczne. Unika się przy tym miejsc pracy niegodnych człowieka, szczególnie przy obsłudze zwierząt. Z tego powodu nie tworzy się dużych skupisk (ferm) zwierząt z przemysłowymi metodami chowu czy tuczu,
  7. uwzględnianie warunków środowiskowych przy produkcji rolnej sprzyja tworzeniu wielopostaciowego krajobrazu z kępami drzew i zakrzaczeniami, małymi sadami, strumykami o naturalnym, krętym biegu, małymi stawami i jeziorkami. Są to naturalne miejsca życia dla owadów, ptaków, żab, małych drapieżników itd., które są naszymi sprzymierzeńcami, a które tworzą bogactwo Natury,
  8. oparte o prawa natury metody rolnictwa ekologicznego dają rolnikowi możność zachowania etyki zawodowej i radość wytwarzania chleba dla bliżnich.

Informacje i doradztwo:

1. Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi "Ekoland",
Przysiek k/Torunia
87-132 Pędzewo
tel. 272-55, 262-20, 819-82

2. Centrum Rolnictwa Ekologicznego
Friedleina 6/16
30-009 Kraków
Kazimierz Rabsztyn
PKE Kraków



ZB nr 9(27)/91, wrzesień '91

Początek strony