Strona główna 

ZB nr 1(31)/92, styczeń '92
TAMA TAMIE MEKSYKAŃSKIEJ:

RAPORT CZŁONKÓW FUNDACJI OCHRONY środowiska (edf) - czerwiec 1991
INDIANIE NAHUATL WZYWAJĄ EDF DO WALKI Z PROJEKTEM BUDOWY TAMY DLA ELEKTROWNI WODNEJ

Nadzwycaj niszczycielski projekt budowy tamy dla elektrowni wodnej najprawdopodobniej nie otrzyma międzynarodowego wsparcia finansowego. Bank Światowy, przekonany argumentami przedstawionymi przez EDF i lokalną koalicję autochtonów, zakomunikował meksykańskiemu rządowi, że nie udzieli funduszy na budowę tamy aż do pełnego uregulowania socjalnych, ekologicznych i archeologicznych sporów dotyczących tej budowy z lokalnymi rodami plemiennymi. Międzynarodowy Bank Rozwoju również nie wesprze budowy tamy bez aprobaty Banku Światowego.

Jeśli za 500 mln $ zostanie zbudowana tama dla elektrowni wodnej na rzece Balsas w stanie Guerrero (na południe od miasta Meksyk), to wody zbiornika zatopią historycze domostwa barwnego plemienia Nahvatl i konieczne będzie przesiedlenie 28 tys. Indian, co może być jedną z największych akcji przesiedleńczych w całej historii Meksyku. Indianie Nahvas żyją w tym regionie od 1250r. Są jednym z niewielu grup indiańskich, którzy istnieją od tak dawna, nieźle przy tym prosperując i zachowując swój własny język i kulturę.

Tama może zniszczyć wielką część suchego lasu tropikalnego, stanowiącego typowy ekosystem Meksyku, który już trzykrotnie niszczony był przez wielkie ulewy. Dolina rzeki należy do jednej z bogatszych zarówno w zwierzynę jak i roślinność typową dla swego ekosystemu. Zalane mogą zostać niedawno odkryte stanowiska archeologiczne dotyczące Olmeków, pierwszej wysoko rozwiniętej cywilizacji Mezoameryki.

Catherine Good, antropolog Uniwersytetu Iberoamerykańskiego miasta Meksyk i ekspert w sprawach Indian Nahvatl, rozpoczęła konsultacje z grupą Międzynarodowego Programu EDF nakłaniając dzięki swej reputacji i pozycji najbardziej dochodowe banki do rozważenia możliwości fundowania przez nie projektu rozwoju środowiska i ludności indiańskiej.

"Podczas naszych spotkań ze sztabem bankowców w zasadzie nie dyskutowaliśmy jeszcze na temat ogromu zniszczeń jakie mogą powstać po wzniesieniu tamy" - powiedział Bruce M. Rich, kierownik Międzynarodowego Programu EDF - "Wraz z Catherine Good podkreślamy z naciskiem, aby finansiści zechcieli spotkać się z koalicją Indian Nahvatl w celu rozpatrzenia alternatyw związanych z budową tamy, a idących na korzyść mieszkańcom i środowisku. Jednym z takich wyjść może być zalesianie odpowiednich obszarów wraz z budową ciągu małych tam, co może zapobiec zalaniu znajdujących się tam dóbr kulturowych i przyrodniczych, może pomóc lokalnym farmerom w nawadnianiu pewnych ziem, a konieczne przesiedlenia mogą zostać ograniczone tylko do niewielkiej liczby osób."

tłum. Szaman




ZB nr 1(31)/92, styczeń '92

Początek strony