Strona główna 

ZB nr 2(32)/92, luty '92

ZAPROSZENIE DO MIĘDZYNARODOWYCH PRZYGOTOWAŃ DO KONFERENCJI BRAZYLISJKIEJ

31.1.-1.2.92 w Brnie w CzechoSłowacji spotkali się przedstawiciele środkowo i wschodnioeuropejskich organizacji ekologicznych związanych z EYFA (Europejską Młodzieźową Akcją Leśną), Greenway'em, oraz grupą roboczą Wschód-Zachód. The Alliance of Northern People for Environment and Development (Sojuszu Ludzi Północy na rzecz Środowiska i Rozwoju - dawnien używano skrótu ANPED). Z Polski przyjechałem niestety tylko ja.

Było to robocze spotkanie w niewielkim gronie poświęcone kampanii SEED oraz uczestnictwu Europy Środkowej i Wschodniej w przygotowaniach do UNCED (Konferencji Narodów Zjednoczonych na rzecz Środowiska i Rozwoju).

SEED SEED to w pewnym sensie kontynuacja alternatywnej kontrkonferencji w Bergen z maja 1990r. (uczestniczyło w niej ok. 30 przedstawicieli organizacji ekologicznych z Polski - patrz ZB 13). SEED znaczy Solidarność na rzecz Środowiska, Równości i Rozwoju i jest procesem alternatywnym do oficjalnych przygotowań UNCED. Uczestniczą w nim przede wszystkim te organizacje i instytuty ekologiczne oraz społeczne, które bojkotują UNCED, uznając, źe jest to konferencja manipulowana i bezproduktywna. Działaniom scentralizowanym i zamkniętym w salach konferencyjnych uczestnicy SEED przeciwstawiają kampanie i konkretne projekty realizowane w swoich własnych krajach, oraz w swoich własnych miejscowosciach przy powszechnym udziale zwyczajnych ludzi. Organizacje ekologiczne z Polski są nieustająco zapraszane do wspótworzenia procesu SEED. Najwyźszy czas odpowiedzieć na te zaproszenia!!!!!!!!

Poza konkretnymi akcjami i kampaniami w najbliźszym czasie przewiduje się następujące główne wydarzenia w ramach SEED, które dotyczą bezpośrednio naszej części Europy:

  1. Spotkanie w BRNIE 6 - 8.3.92.
  2. Będzie to jedno z kilku równoległych, regionalnych spotkań w Europie. Poświęcone będzie omówieniu procesu przygotowań do UNCED, oraz zidentyfikowaniu najwaźniejszych regionalnych i lokalnych problemów ekologicznorozwojowych na naszym kawałku kontynentu. Ma zostać sformułowana lista najistotniejszych źądań organizacji pozarządowych z Europy Wschodniej. Bdą one następnie przedstawione rządom poszczególnych państw oraz delegatom na UNCED. Wstępny program spotkania przewiduje ponadto przygotowanie wielu skoordynowanych działań bezpośrednich w róźnych częściach Europy oraz grupy robocze na temat polityki energetycznej, transportu, wpływów Zachodu na Wschodzie, problemów z wodą i z lasami, oraz roli organizacji pozarządowych w Europie Wschodniej. Codziennie przedstawiane będą wykłady nt. relacji pomiędzy Północą i Południem, ogólnoświatowych instytucji finansowych, związków pomiędzy rynkiem a środowiskiem, prawa ekologicznego w róźnych krajach a takźe

    na temat sposobów zdobywania funduszy na działalność ekologiczną oraz współpracy organizacji ekologicznych z massmediami.

    Polska ma do dyspozycji 5 miejsc na spotkanie w Brnie. Ruchy i organizacje, które zamierzją uczestniczyć w działaniach pod szyldem SEED-u powinny uzgodnić między sobą kandydatów na wyjazd i podać 5 nazwisk do 20.2.92 na adres:

    Jakub Potocka, CE BRNO
    Jakubske Nam. 7, 602 00 Brno
    tel. 042-(0)5 25 337
    tel. 042-(0)5 22 428

  3. Autobus SEED-u.
  4. Po marcowym spotkaniu w Brnie bdzie jeździł po Europie Wschodniej autobus z kilkunastoma działaczami EYFA'y, wspomagając lokalne akcje ekologiczne. Ruchy i organizacje, które chcą wykorzystać obecność grupy świetnie przygotowanych młodych ekologów z całego świata, albo po prostu spotkać się z nimi, powinny przygotować propozycje akcji na przełomie kwietnia i maja, gdyź wtedy autobus ten ma przejeźdźać przez Polskę. Propozycje te naleźy kierować na adres:

    A SEED (European Youth Forest Action)
    c/o BUNDjugend
    Dunantstrasse 16b
    D-W-7800 Freiburg, Niemcy
    fax: +49-761-554607

  5. Festiwal we Freiburgu, 7 - 12.6.92
  6. Będzie to wielka impreza ekologiczna dla Europy, będąca alternatywą dla konferencji brazylijskiej. Podobne zgromadzenia odbędą się prawdopodobnie na wszystkich kontynentach. Festiwal we Freiburgu będzie utrzymywał stałą łączność satelitarną z konferencją w Brazylii otrzymując bieźące informacje o tym co się tam dzieje i przekazując delegatom bieźące reakcje z Europy. Do Freiburga ma z Europy Wschodniej jechać kilka autobusów. Polska mogłaby zorganizować jeden autobus wspólnie z ekologami z państw bałtyckich. Pilnie poszukiwane są organizacje lub ruchy, które wzięłyby na siebie pomoc w przygotowaniu, razem ze wschodnimi sąsiadami, takiego przejazdu autobusowego do Freiburga!!!!! Kontakt - jak wyźej.

UDZIAŁ EUROPY ŚRODKOWEJ I WSCHODNIEJ W PRZYGOTOWANIACH DO KONFERENCJI UNCED

Wiele wskazuje na to, źe konferencja w Brazylii zakończy się fiaskiem. Nikłe szanse na międzynarodową zgodę na podjęcie działań dla rozwiązania problemów globalnych uzasadniają w duźej mierze sensowność ulokowania swojej energii poza oficjalnym nurtem przygotowań - na przykład w inicjatywach takich jak SEED. Jednakźe pewnoci co do rezultatów nie ma.

Rozstrzygnięcie tych dylematów przyniesie ostatnia runda intensywnych przygotowań do Brazylii, a mianowicie czwarte, ostatnie Spotkanie Komitetu Przygotowawczego UNCED, które odbędzie się w Nowym Jorku w marcu i kwietniu 1992. Negocjonowane tam będą ostatecznie międzynarodowe konwencje i globalne porozumienia. W Brazylii dojdzie właściwie (albo nie dojdzie) tylko do ich podpisywania. Dlatego teź organizacje pozarządowe, oprócz działań alternatywnych, podejmują takźe próby wywierania nacisku na przygotowania oficjalne, uczestnicząc jako strona w negocjacjach z rządami oraz z przedstawicielami organizacji gospodarczych, lub organizując lobby na róźne inne sposoby.

Warto podkreślić, źe te dwa sposoby reagowania organizacji pozarządowych na UNCED nie wykluczają siebie nawzajem. Wręcz przeciwnie, ci którzy naciskają na decyzje "od wewnątrz", przyjmując reguły gry przygotowań oficjalnych współpracują ściśle i wspierają akcje tych, którzy zdecydowali się na bojkot i działania "równoległe" do oficjalnych i vice versa. Jedną z platform takiej współpracy i koordynacji róźnorodnych przedsięwzięć na rzecz ekorozwoju jest sieć Alliance of Northern People for Environment and Development. (Sojusz Ludzi Północy na rzecz Środowiska i Rozwoju, albo krócej Sojusz Północny). Łączy on działania kilkuset organizacji instytucji i ruchów pozarządowych z półkuli północnej i bardzo szybko się rozwija.

Najwaźniejsze wydarzenia związane z uczestnictwem organizacji pozarządowych z Europy Wschodniej w procesie UNCED "od wewnątrz" przedstawiają się następująco:

  1. Wspolne spotkanie dwoch grup roboczych Sojuszu Polnocnego - Grupy Wschod-Zachod, oraz Grupy UNCED, z udzialem przedstawicieli SEEDu i Greenway'a: Budapeszt 20 - 23.2.92.

    Spotkanie to będzie poświęcone ustaleniu konkretnego planu koordynacji przygotowań Europy Wschodniej do UNCED, a zwłaszcza przygotowań "od wewnątrz" z przygotowaniami "od zewnątrz".

    Wstępny program przewiduje dostarczenie uczestnikom najświeźszych i najgłębszych informacji o UNCED, zsynchronizowanie kalendarzy akcji i wydarzeń do konferencji brazylijskiej, ustalenie ostatecznej listy priorytetów Europy Wschodniej, oraz przygotowanie strategii dla przedstawicieli organizacji pozarządowych z Europy Wschodniej, którzy będą uczestniczyć w sesjach Komitetu Przygotowawczego w NY.

    Z Polski zostały zaproszone następujące osoby: Maria Gumińska, Ewa Charkiewicz, Andrzej Kassenberg, Przemysław Czajkowski i ja.

  2. Sojusz Polnocny otwiera do czasu konferencji brazylijskiej siec biur informacyjnych na temat udzialu organizacji pozarzadowych w UNCED. Biuro informacyjne dla Europy Wschodniej bedzie sie miescilo w siedzibie BORE (Szara 14/34, 00-420 Warszawa, tel. 0-22/296433), a osoba odpowiedzialna bedzie Przemyslaw Czajkowski.

    Zadaniem tych biur będzie udostpnianie wszelkich informacji merytorycznych związanych z pozarządowymi przygotowaniami do konferencji brazylijskiej. Będą one nastawione przede wszystkim na obsługę organizacji i instytucji pozarządowych i prasy. Jednakźe, w razie potrzeby, słuźyć mogą takźe przedstawicielom i ekspertom rządowym. Sojusz Północny wyposaźy owe biura w jak najpełniejszą dokumentację UNCED i będzie ją na bieźąco uaktualniał. Oprócz Polski Sojusz zakłada takie biura w Niemczech (dla Europy Zach.), we Włoszech (dla rejonu Morza Śródziemnego), w USA (dla Ameryki Pn.), oraz prawdopodobnie w Japonii (dla państw Azji i Pacyfiku). Przyjęto zasadę, źe Sojusz Północny zapewnia pełną obsługę merytoryczną, oraz dostęp do informacji, a kraj który gości biuro, podejmuje się finansowania.

  3. Podczas trwania posiedzenia Komitetu Przygotowawczego UNCED w Nowym Jorku Sojusz Polnocny bedzie mial wlasne, stale biuro, w ktorym jeden z amerykanskich pracownikow bedzie zatrudniony tylko dla wszechstronnej obslugi delegatow z Europy Wschodniej (glownie pozarzadowych, lecz w razie potrzeby, takze rzadowych). Sojusz zdobył fundusze na dwutygodniowe pobyty w Nowym Jorku dla 10 przedstawicieli organizacji ekologicznych z Europy Wschodniej, którzy mogą być szczególnie uźyteczni w negocjacjach. Wśród tych dziesięciu "specjalnych wysłanników" udało się zapewnić 2 miejsca dla Polski (ma pojechać m.in. Ewa Charkiewicz).

Kontakty z Sojuszem Ludzi Północy na Rzecz Środowiska i Rozwoju:

Alliance of Northern People
for Environment and Development
c/o W.E.E.D.
Siegfried Leopoldstr. 53
D-5300 Bonn 3, Niemcy
tel. +49-228-470806, fax: 473682

Alliance of Northern People -
UNCED Working Group
c/o Environment & Development
Resource Centre
Jeannette Kingham-Mullaart
BLVD. LOUIS SCHMIDTLAAN 26
1040 BELGIUM
tel. +32-2-736-8050, fax: 735-8895
e-mail. GEO2:EDRC

Alliance of Northern People -
East-West Working Group
c/o Nat. Society of Conservationists
Erzsbet Schmuck
1221 BUDAPEST, Kolto u.21
tel. +36-1-1750 684, fax: 1757 457
Grzegorz Peszko

W czerwcu 1992r. w Brazylii odbdzie się wielkie spotkanie przedstawicieli narodów świata. Kilka tysięcy ludzi z najdalszych zakątków naszej planety będzie wspólnie rozważać losy Ziemi. Częścią tego spotkania będzie "Głos Dzieci Świata" - Apel Dzieci do polityków o ochronę środowiska.

PRZYLACZMY SIE DO TEGO GLOSU.

Polski Klub Ekologiczny zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w wielkim brazylijskim szczycie. Proponujemy byście przysłali do nas "Listy", które opiszą tę maleńką część świata, w której przyszło Wam żyć. Z Waszych listów zrobimy jeden WIELKI LIST POLSKICH DZIECI i wyślemy go do Brazylii. Autorzy najciekawszych listów zostaną nagrodzeni wspólną wycieczką-niespodzianką.

A TERAZ WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

Chcemy, aby każdy list zawierał dwa aspekty, dwie strony - czarną i białą (kolorową) - złą i dobrą. Tak jak każdy problem, który ma swoje rozwiązanie.

Po jednej stronie kartki formatu A3 (z dużego bloku rysunkowego) napiszcie, narysujcie, wykrzyczcie co Was boli, przedstawcie swój problem(y), to co jest złe, co trzeba zmienić. To będzie czarna strona - możecie utrzymać ją w tym kolorze.

Druga część "Listu" to sprawa trudniejsza. Musicie zastanowić się co trzeba zrobić, by ratować Ziemię. Nie musi to być recepta na wszystko. Wystarczy, że zastanowi Was mały wycinek rzeczywistości, który znacie, w którym żyjecie. Może to będzie rozwiązanie problemu z czarnej strony "Listu"? Ta druga strona niech będzie kolorowa, niech będzie naszą nadzieją na rozwizywanie problemów ochrony środowiska. Ta strona może przybrać różne formy - obserwacji, rysunków, opisów, plakatów - to zależy tylko od Waszej inwencji.

Na Wasze listy czekamy do 10.3.92.

Piszcie na adres:

Polski Klub Ekologiczny
Okręg Mazowiecki
Krzywickiego 9/7010
02-078 Warszawa

Możecie swoje listy dostarczać osobiście - w czwartki w godz. 16.30 do 18.30

NIECH ŚWIAT USŁYSZY WASZ GŁOS!




ZB nr 2(32)/92, luty '92

Początek strony