Strona główna 

ZB nr 2(32)/92, luty '92

SPRAWOZDANIE Z KURSU W LONDYNIE

W dniach 20-29.1.92 gościła w Wielkiej Brytanii siedmioosobowa grupa przedstawicieli polskich ruchów ekologicznych. Celem wizyty, zorganizowanej przez Brytyjsko-Wschodnioeuropejskie Centrum w Londynie było zapoznanie polskich gości z działalnością wybranych organizacji brytyjskich, zajmujcych się edukacją ekologiczną i umoliwienie nawiązania interesujących kontaktów. Wizyta była bardzo ciekawa lecz nieprawdopodobnie przeładowana. Przez cały czas bombardowano nas ogromną ilością informacji, lecz na nawiązanie personalnych kontaktów z przedstawianymi nam osobami nie było juź czasu.

Poniźej przedstawię w skrócie to co zdołałam zapamiętać. Mam nadzieję, źe pozostali uczestnicy spotkania uzupełnią resztę.

  1. The Great Britain/East Europe Centre 31 Knightsbridge, London SW1X 7NH, UK, tel. 01 245 9771, fax. 01 235 3526. Centrum organizuje konferencjsympozja, spotkania z udziałem ludzi o podobnych profesjach lub zainteresowaniach mieszkających w Europie Wschodniej i Wielkiej Brytanii. Zaprasza indywidualne osoby na dwutygodniowe wizyty w UK mające na celu nawiązanie profesjonalnych kontaktów, rozszerzenie umiejętności itp. w danej dziedzinie. Na źyczenie, aranźuje spotkania i kontakty dla osób przyjeźdźjących do Anglii w innych celach. Moźe sponsorować uczestnictwo w kursach i szkołach letnich oraz wizyty brytyjskich specjalistów w Polsce. Myślę, źe jest to miejsce do którego moźna zwrócić się o informację w sprawie wszelkich kontaktów polsko-angielskich.
  2. Ecological Studies Institute 49 Wellington Str., London WC2E 7BN, UK, tel. +44-71 836 0341, fax: 240 9205. Instytucja, która była współorganizatorem naszej wizyty. Moźe być pomocna w nawiązywaniu kontaktów ekologicznych.
  3. Charities Aid Foundation Charity Know How, 114-118 Southampton Row, London WC1B 5AA, UK, tel. 071-831 7798, fax 071-831 0134. Fundacja charytatywna. Prowadzi obecnie program pomocy finansowej i doradztwa dla organizacji społecznych, w tym kobiecych i młodzieźowych, z krajów Europy Wschodniej. Moźe finansować m.in. konferencje, kursy, warsztaty, wymianę wizyt itp.
  4. International Union for the Conservation of Nature (adresu nie mam - kontakt przez 1 lub 2).
  5. Prowadzi 4 projekty w Polsce:

    1. znalezienie i ochrona 12 naturalnych obszarów przyrodniczych w Polsce,
    2. ochrona środowiska przy nowych inwestycjach itp.
    3. podnoszenie świadomości ekologicznej (m.in. róźne kursy, dostarczanie informacji itp.)
    4. rozwój i promowanie ekologicznych NGO w Polsce. W przyszłości chcą zająć się sprawą oczyszczania rzek i rolnictwa.
  6. World Wide Fund for Nature - UK, Panda House, Cattershell Lane, Godalming, Surrey, UK, tel. 0483 426444. Ogromna światowa organizacja, której nie trzeba chyba przedstawiać. W Polsce obecnie zaangaźowani są w dwa projekty:
    1. utworzenie parku narodowego na terenie rozlewisk Biebrzy,
    2. "Zielone Płuca Polski" - projekt dotyczący ochrony terenów północnowschodnich. Na razie są na etapie szukania danych. Moźna się zwrócić do nich o wszelkie informacje - posiadają duźe ilości ciekawych wydawnictw. Mają teź (do podzielenia się) doświadczenie w sprawach organizacyjnych i szeroko pojętej edukacji ekologicznej.
  7. Living Earth, The Old Laundry, Moxon Street, London W1, UK, tel. 071 499 0856. Zajmują się produkcją i dystrybucją wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących środowiska naturalnego. Są to głównie róźnorodne wydawnictwa słuźące do nauki szkolnej, poradniki, plakaty, programy komputerowe itp. Mają juź wydany cały pakiet dotyczący lasów tropikalnych.
  8. Field Studies Council, Flatford Mill Field Centre, Essex, UK, tel. 0206 298283. lub centrala: Central Services Preston Montford, Montford Bridge Shrewsbury SY4 1HW, UK, tel.0743-850674. FSC jest organizacją zajmującą się, mówiąc ogólnie, edukacją ekologiczną w terenie. Posiada ona liczne ośrodki w całej Wielkiej Brytanii w których młodzieź szkolna a takźe dorośli mogą podnosić swoją wiedzę i wraźliwość ekologiczną poprzez bezpośrednie doświadczanie i badanie przyrody. Flatford Mill jest jednym z nich. Usytuowany w dawnym, zabytkowym młynie stanowi znakomitą i doskonale wyposaźoną bazę dla róźnorodnych działań praktycznych i teoretycznych dotyczących ochrony środowiska. FSC organizuje równieź ekologiczne kurso-wycieczki do róźnych zakątków świata przeznaczone dla szerokiej publiczności. Pracownicy FSC jeźdźą za granicę aby dzielić się swymi doświadczeniami. (W tym roku dwie osoby jadą do Polski aby pomagać w pracy szkół średnich). Myślę, źe od tej organizacji można nauczyć się ciekawych pomysłów na "bezbolesne" i przyjemne wdraźanie w serca i umysły wiedzy o Naturze i sposobach jej ochrony. Mają teź znakomite wydawnictwa i duźe doświadczenie organizacyjne. W starym młynie spędziliśmy dwa fascynujące i przyjemne dni.
  9. Royal Society for the Protection of Birds, The Lodge, Sandy, Bedfordshire SG19 2DL, UK, tel. 0767-680551, fax.1767-692365.

    Stara (ponad stuletnia), duźa i świetnie działająca organizacja. Moźna nauczyć się od nich dwóch rzeczy. Po pierwsze znakomitej organizacji, zwłaszcza w zakresie zbierania funduszy, rekrutacji członków, reklamy. Po drugie moźna zobaczyć jak to się robi aby z przygodnego przechodnia, który zatrzymał się aby pogapić się na kolorowego ptaszka, zrobić zaangaźowanego ekologa. Co szczególnie podobało mi się w RSPB to zaangaźowanie w nią ludzi starszych. Byli oni tam jak najbardziej na miejscu, czuli się i rzeczywiście byli, bardzo potrzebni. Od tej organizacji moźna by pozyskać świetne merytoryczne opracowania dotyczące ptaków, materiały pokazujące jak powinna wyglądać reklama i materiały instruktaźowe dotyczące np. zbierania funduszy czy rekrutacji członków.

  10. Friends of the Earth, 26-28 Underwood Street, London N1, UK, tel.071-4901555.

    Tej organizacji, sądzę, nie trzeba przedstawiać. Prócz standardowych materiałów informacyjnych pokazali nam pakiety edukacyjne dla szkół podstawowych i średnich. Ciekawe, moźna z nich coś zaadaptować.

  11. TV Trust for the Environment, 48 Charlotte Street, London W1, UK, tel. 071-6374602.

    Zajmują się produkcją i rozpowszechnianiem filmów na tematy ekologiczne. Mają zamiar działać w Polsce, czekją na wyklarowanie się sprawy praw autorskich w naszym kraju.

  12. International Centre for Conservation Education, Greenfield House, Guiting Power, Cheltenham, Glos, UK, tel. 0451-850777.

    Chyba najciekawsza organizacja jaką nam pokazano. Nie mają członków, nie mają w związku z tym postaw konkurencyjnych, wykonują świetną robotę małymi kosztami. Zajmują się prowadzeniem (u siebie i zagranicą) kursów i szkoleń o ciekawym, nietypowym programie, doradztwem, produkcją wydawnictw ekologicznych i wszelkich materiałów audiowizualnych prowadzą bibliotekę fotograficzną. Wykonują usługi techniczne potrzebne do produkcji róźnorodnych materiałów z zakresu edukacji ekologicznej. Działają teź na zamówienie i zaproszenie organizacji i grup zagranicznych. Zajmują się problemami lokalnymi i globalnymi. I to wszystko robi grupa jedenastu młodych zapaleców. Ich usługi są odpłatne (bardzo tanie jak na tamtejsze warunki), lecz sądzę, źe w pewnych przypadkach moźna by uzyskać zniźki lub dofinansowanie.

Basia Kaszkur

W pierwszej zimowej turze programu środowiskowego Great Britain/East Europe w dniach 20-29.1.92 wzięli udział, zakwalifikowani przez Anglików: Wojciech Blecharczyk - LOP Sanok; Monika Doroszkiewicz - Wolę Być Warszawa; dr Anna Kalinowska - Serwis Ochrony Środowiska, Uniwersytet Warszawski, Warszawa; Barbara Kaszkur - PKE, Fundacja o Czyste Niebo nad Krakowem, Kraków (w miejsce dra Bolesława Roka - Fundacja Ekologicznej Alternatywy, Warszawa); Sabina Nowak - Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot, Bielsko-Biała; Marta Sidorowicz - PRWI, Stacja Edukacji Ekologicznej Nerwik, Olsztyn; Janusz Tyrlik - SEE PRWI Wapienica, Gliwice.

Głównym tematem roboczym wizyty była edukacja ekologiczna i pod tym kierunkiem dokonywana była selekcja. Przypominamy, że główny organizator tej wymiany, Robert Atkinson z The Ecological Studies Institute z Londynu, gościł w Turawie na spotkaniu ruchów i organizacji ekologicznych (29.11-1.12.91) i bezpośrednio wyjaśniał cele tego projektu. Prawdopodobnie w maju następna tura 8 osobowa bdzie zaproszona celem nawiązania bezpośrednich kontaktów z organizacjami angielskimi. Mamy nadzieję, że w następnym numerze ZB będziemy mogli za-\A mieścić informacje-wrażenia-komentarze od innych uczestników styczniowego wyjazdu.

Przemyslaw Czajkowski




ZB nr 2(32)/92, luty '92

Początek strony