Strona główna 

ZB nr 2(32)/92, luty '92

ZNAMIENNA POPRAWKA

29.10.91 weszła w życie ustawa z 20.7. tegoż roku o Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska. W ostatnim, szóstym rozdziale, pt. "Zmiany i przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe", znalazł się taki oto, niewinnie brzmiący, artykuł: ART. 33. W ustawie z 31.1.80 o ochronie i kształtowaniu środowiska wprowadza się następujące zmiany: 1) w art. 20 wyrazy "Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska" zastępuje się wyrazem "wojewoda" (...)

Zobaczmy co zawierał nowelizowany przepis:

ART. 20.

W ten oto sposób Ministerstwo Ochrony Środowiska zostało pozbawione wpływu (za pośrednictwem PIOŚ) na wyżej wymienione, częstokroć zabójcze dla środowiska przyrodniczego, formy aktywności człowieka. O znaczeniu artykułu 20. ust. 2 tak pisał Edward Radziszewski w komentarzu do ustawy :

"Przepis ust. 2 jest wyrazem troski o stworzenie prawnych warunków ochrony terenów o szczególnych wartościach społeczno-gospodarczych. Tereny te, wskazane przykładowo w omawianym przepisie, bardzo łatwo i bezpowrotnie mogłyby być zniszczone w razie nieprawidłowego prowadzenia robót wpływających na stosunki wodne. W celu przeciwdziałania takiej możliwości wprowadza się w ust. 2 obowiązek ustalenia dla wymienionych rodzajów terenów warunków prowadzenia robót, obowiązujących zarówno inwestora, jak i projektanta oraz wykonawcę robót. Warunki te, ustalane przez Państwową Inspekcję Ochrony Środowiska powinny być traktowane jako jedna z podstaw rozstrzygnięcia, stosowanych przy uzyskaniu decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji oraz o zatwierdzeniu planu realizacyjnego, obowiązujących stosownie do art. 35-45 ustawy o planowaniu przestrzennym i 20-21 prawa budowlanego."

Teraz o wszystkim będą decydować wojewodowie, niejednokrotnie - jak wskazuje m.in. przykład woj. bielskiego - absolutnie niekompetentni w sprawach ochrony środowiska.

Piotr Rymarowicz




ZB nr 2(32)/92, luty '92

Początek strony