Strona główna 

ZB nr 2(32)/92, luty '92

PRZED SEZONEM "POLOWAŃ" NA ŚLIMAKI

Co roku od kwietnia do maja odbywają się "polowania" na ślimaki. W tym czasie ludzie wyruszają do lasów, aby trochę zarobić. Nie rozumiemy dlaczego dla zadowolenia podniebienia Francuzów i kilku groszy ma stracić nasza przyroda, dlaczego ma ucierpieć gatunek, którym zachwycają się małe dzieci, mówiąc: "ooo, mamo, jaki duży ślimak!"

Nie dość, że "ścigany" jest winniczek, to na dodatek dostaje się też rzadkiemu ślimakowi żółtawemu, którego zbieracze mylą z tym pierwszym. Przeladowanie winniczka może więc doprowadzić do wyniszczenia ślimaka żółtawego; nie wspominając o samym winniczku.

Mimo, że nie mają one wielkiego znaczenia biologicznego są ważnym ogniwem w przyrodzie, stanowią bowiem pokarm dla wielu krukowatych. Może to niewiarygodne, ale zapylają także niektóre kwiaty.

Zebrane ślimaki są odnoszone do punktów skupu, stamtąd przewozi się je do baz eksportowych, a następnie wysyła do odbiorców zagranicznych. Przykra sprawa, ale w dostarczanych zbiorach przeważają osobniki niewymiarowe i młode (po prostu brak miarek i odrobiny wiedzy). Wiąże się to ze stratami typu biologicznego, gdyż ślimaki te nie zdążyły jeszcze wziąć udziału w procesie rozrodu.

Kiedyś zrobiono ogólną analizę ubytków. Okazało się, że wśród około 150t. winniczków warunki eksportowe spełniało około 139t., czyli ślimaki nieżywe stanowiły 11t. (wyobraź sobie 11-tonową górę utworzoną z tych niewielkich istotek).Wśród młodych ślimaków straty wyrażone procentowo nie wydają się zbyt duże (2%), ale wagowo stanowiły one niecałe 3 tony (ładna liczba, no nie?).

Należy zakończyć ten haniebny proceder. Można to zrobić tylko poprzez akcje w całej Polsce (typu cyrk, zoo). Prosimy o akcje bojkotujące zbiór winniczków; zrywanie ogłoszeń o zbiorach, zalepianie ich ulotkami uświadamiająco-propagandowymi, rozmowy w punktach skupu, publikacje w radiu, gazetach, rozlepianie plakatów, rozdawanie ulotek.

Zainteresowanych tematem odsyłamy do pracy zbiorowej pod redakcją Kazimierza Stępczaka i Zdzisława Boguckiego "Ślimak winniczek (Helix pomatia); biologia, morfologia muszli, problemy przechowalnictwa i transportu".

Ciapa i Zielara
"Wolę być" Elbląg




ZB nr 2(32)/92, luty '92

Początek strony