Strona główna 

ZB nr 4(34)/92, Kwiecień '92


FESTIWAL "DNIA ZIEMI" W WARSZAWIE


W dniach 22-26.4.92 planowane są w Warszawie liczne uroczystości mające na celu radosne przywitanie wiosny i uświęcenie Matki Ziemi. Program obchodów wygląda następujco:
Dzien 1. - 22.4.92
15.20 - Marsz 1000 świec na trasie od Placu Zamkowego do Muzeum Etnograficznego. Marsze tego typu są organizowane na całym świecie od wielu lat. Upamiętniają one poświęcenie wielu ekologów i Indian, którzy zginęli w obronie puszczy amazońskiej. Tegoroczny marsz w Warszawie rozpocznie się krótkim happeningiem na Placu Zamkowym, a następnie manifestacja skieruje się wzdłuż ulicy Krakowskie Przedmieście do Muzeum Etnograficznego. Po drodze planuje się zbieranie podpisów na petycji w obronie puszczy amazońskiej i innych lasów tropikalnych.
Prowadzący - "Wolę być".
16.00 - oparta na starosłowiańskich zwyczajach ceremonia rozpoczynająca Festiwal "Dnia Ziemi" w Muzeum Etnografii.
Prowadzący - Jacek Bożek.
16.20 - oficjalne otwarcie Festiwalu i krótka wypowiedź ministra ochrony środowiska, prof. Stefana Kozłowskiego.
17.00 - sesja "Mądrość natury" z udziałem H. Skolimowskiego, J. Prokopiuka, K. Piaseckiego, B. Roka.
19.00 - wspólny posiłek wegetariań- ski, muzyka kontemplacyjna, medytacja.
20.00 - przegląd filmów ekologicznych, organizowany przez Kino Akademii Ruchu "Tęcza".
21.00 - dyskusja i ceremonia zakończenia pierwszego dnia Festiwalu.
21.30 - sprzątanie.

W dniach 23-25.4.92 zachowany będzie schemat charakterystyczny dla dnia pierwszego. W sesji wystąpią m.in.: M. Sawicki, T. Szwed, K. Tworzydło, J. Suliga, S. Gołaszewski, J. Pomianowski, K. Romanowski, J. Suchocki.

Oprócz sesji, na terenie Muzeum Etnograficznego planowana jest ekspozycja twórczości ekologicznej (obrazy, rzeźba, kompozycje przestrzenne), kiermasz wydawnictw ekologicznych, stoisko zorganizowane przez Muzeum Azji i Pacyfiku. W trakcie sesji odbędą się koncerty muzyki kontemplacyjnej w wykonaniu takich zespołów jak: Warsowia Manta, Strażnicy Bębnów, "Asunta" S. Gołaszewskiego. Planowane są ekologizujące zajęcia z dziećmi, m.in. z udziałem J. Byszewskiego.

W ostatnim dniu Festiwalu (25.4.92) planowany jest wieczorny koncert muzyczny w klubie studenckim "Stodoła", w którym uczestniczyć będzie co najmniej pięć wzitych zespołów młodzieżowych. Część koncertu będzie prawdopodobnie transmitowana "na żywo" w programie radiowym.

Festiwal będzie promowany zarówno w środkach masowego przekazu takich jak RTV czy prasa, jak też i poprzez ukierunkowaną akcję plakatową. Spodziewany jest szeroki udział wielu zaproszonych gości krajowych i zagranicznych.

Informacje:
Tomasz Żakowicz
Nowolipki 28a/34
01-779 Warszawa
tel. 389154



ZB nr 4(34)/92, Kwiecień '92

Początek strony