Strona główna 

ZB nr 4(34)/92, Kwiecień '92

EUROPEJSKI I MIĘDZYNARODOWY BANK ODBUDOWY I ROZWOJU (EBRD I IBRD)


W Warszawie w dniach 6-8.3.92 odbyło się 4 Seminarium o EBRD, organizowane przez FoE, PKE i Instytut na rzecz Ekorozwoju.

W piątek (6.3.) około 14.00 Tim Jenkins z FoE England wprowadził zebranych w tematykę Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD). Określił z grubsza czym EBRD jest, oraz jakie zarzuty ekolodzy mogą mieć do niego (jak większość zachodnich instytucji ma on wpisane w swe dokumenty zasady ekorozwoju. Wieczorem Andrzej Kassenber (PKE, Instytut na rzecz Ekorozwoju), który jest członkiem Ekologicznego Komitetu Doradczego przy EBRD opowiedział czym jest ww. Komitet (prawie niczym), co może zrobić (oprócz nie wysłuchiwanych porad prawie nic) oraz jakie są perspektywy na przyszłość (niezbyt rewelacyjne). Następnie odbyła się dyskusja na temat strategii następnego dnia, zastanawiano się nad pytaniami do przedstawiciela Banku itp.

W sobotę (7.3.) przed południem odbyło się spotkanie z Piotrem Wilczyńskim (szefem urzędu ds. Środowiska w Banku) oraz L. Smith (jego asystentką). Piotr Wilczyński wykazał bardzo dobre przygotowanie do dyskusji, jednak nie przekonał ekologów, a momentami wręcz ich rozwścieczał.

Po południu odbyło się podsumowanie spotkania i wysunięto pewne propozycje na przyszłość, zaś wieczorem Alex Hittle z FoE USA przygotował zebranych do spotkania w niedzielę z przedstawicielem Banku Światowego (IBRD).

W niedzielę (8.3.) przed południem odbyło się spotkanie z Christianem Duvigneau, z pochodzenia Niemcem z NRD, przedstawicielem Banku Światowego na Polskę w sprawach ekologii, energetyki i telekomunikacji.

Okazał on mniejsze przygotowanie na ataki ekologów i często gubił się i brak mu było odpowiedzi. Po południu i wieczorem odbyło sie podsumowanie dyskusji o Banku Świa- towym oraz całego spotkania z Bankami oraz wypracowanie stanowiska końcowego z Seminarium (niestety jeszcze go nam nie dostarczono).

Całe spotkanie przebiegało pod znakiem ostrych ataków ekologów (gł. z Zachodu) na politykę obu Banków, szczególnej krytyce poddano dofinansowywanie produkcji samochodów osobowych (General Motors na Węgrzech dostał z EBRD 61,4 mln ECU kredytu preferencyjnego na wydział produkujący silniki oraz montażownię), popieranie produkcji mało ekologicznych towarów spożywczych (np. 4,89 mln ECU z EBRD na produkcję opakowań z tetrapaku na Węgrzech) - generalnie krytykowano politykę obu Banków przyznawania kredytow preferencyjnych firmom, które na swoje przedsięwzięcia i tak dostałyby pożyczki z banków komercyjnych.

Na Seminarium było ok. 50 goci z Europy Środkowej i Wschodniej oraz kilkunastu z Europy Zachodniej i Ameryki.

Stanislaw Gorka
Ps. Wszystkie materiały z Seminarium o Bankach dostępne w BORE:
Szara 14/34, 00-420 Warszawa,
tel./fax: 0-22/296433.




ZB nr 4(34)/92, Kwiecień '92

Początek strony