Strona główna 

ZB nr 4(34)/92, Kwiecień '92


ZIOŁOWE ŚRODKI LECZNICZE KRYJĄ W SOBIE TAKŻE NIEBEZPIECZEŃSTWA

Ziołowe środki lecznicze, rzekomo bezpieczniejsze od syntetycznych - bo "naturalne" - zdobywają w ostatnich czasach coraz większą popularność. Rośnie świadomość, że dla wielu problemów dotyczących ludzkiego zdrowia wciąż jeszcze nie ma skutecznego rozwiązania. Medycyna akademicka wciąż nie radzi sobie z wyleczeniem wielu chorób. Lęk przed skutkami ubocznymi leków sprawia, że pacjenci czują się zagrożeni, a nieszczęśliwe wypadki z ubiegłych lat związane ze szkodliwym oddziaływaniem leków chemicznych zaniepokoiły opinię publiczną i przyczyniły się do tego, że coraz częściej wysuwane jest żądanie "powrotu do natury". Nie dostrzega się przy tym faktu, że zioła lecznicze także nie mogą stanowić uniwersalnego leku, ponieważ nie są one aż tak nieszkodliwe, jak usiłuje się to niejednokrotnie przedstawiać. Potwierdzają to przykłady ostatniego okresu:

* w r. 1981 Federalne Ministerstwo Zdrowia RFN spowodowało odwołanie ze skutkiem natychmiastowym zezwolenia na dopuszczenie na rynek farmaceutyczny 200 leków ziołowych.międzyczasie potwierdziło się przypuszczenie, że jeden ze składników smolnika jest rakotwórczy;

* w lipcu 1987r. Ministerstwo Zdrowia RFN odwołało zezwolenie na stosowanie 27 leków, które zawierały barwinek (Vinca minor). Stwierdzono przy tym, że wywiera on niekorzystne działanie na elementy morfotyczne krwi;

* przed kilkoma dniami Ministerstwo Zdrowia RFN postanowiło, najpierw na jeden rok, zawiesić zezwolenie dla 2500 leków ziołowych zawierajcych pirolicydinalkaloidy. Tym razem powstało podejrzenie, że alkaloidy te, występujące na przykład w żywokoście, kopytniku, starcu, dżumowcu mają szkodliwe działanie na wątrobę. Istnieją nawet obawy, że wywołują one raka tego narządu, podobnie jak to ma miejsce w niektrych rejonach Trzeciego Świata, gdzie pije się chętnie herbatę przyrządzoną z wyżej wymienionych ziół.

Można się spodziewać dalszych tego typu zakazów, ponieważ Federalne Ministerstwo Zdrowia jest w trakcie rewizji zezwoleń dla kolejnej dużej liczby leków ziołowych.

na podstawie Die Welt 15.1.89
opracował Wojciech Rejdych


ZB nr 4(34)/92, Kwiecień '92

Początek strony