Strona główna 

ZB nr 4-5(4-5)/89, październik-listopad '89

DO PRZYJACIÓŁ CZECHÓW I SŁOWAKÓW

Komunistyczny ustrój, w którym tkwiliśmy przez lata, okazał się zbiorową schizofrenią. Ostatnio jednak czujemy się coraz lepiej. Wierzymy, że wkrótce wszystkie narody Europy Wschodniej odnajdą swe miejsce w normalności.

Wiemy, że pamiętacie o tym, że dwadzieścia jeden lat temu, kiedy to wy wybraliście normalność, zawróciliśmy Was z drogi do niej. Bolejemy nad tym i oddajemy się w tej sprawie Waszej wielkoduszności. Przeżywaliśmy wtedy silny paroksyzm naszej choroby. Teraz jednak ważne jest, żeby nie podejmować działań które by umacniały i utrwalały naszą nieufność. A takim działaniem byłoby wybudowanie trującej koksowni w Stonawie.

Aktywność ruchów ekologicznych jest objawem powracającej normalności. To wspaniale, że u Was znaleźli się ludzie, protestujący przeciwko koksowni, zagrażającej przede wszystkim Polsce. Apelujemy o zaprzestanie represji wobec nich. Jesteśmy przekonani, że Polska i Czechosłowacja wkrótce staną się częścią jednej, zazielenionej na nowo, wolnej i szczęśliwej Europy.

Podpisy kilkunastu uczestników
ZB nr 4-5(4-5)/89, październik-listopad '89

Początek strony