Strona główna 

ZB nr 10(40)/92, październik '92

PESTYCYDY - PODWÓJNE ZAGROŻENIE

Pestycydy są to chemiczne środki ochrony roślin. Wśród pestycydów wyróżniamy: fungicydy, zoocydy, herbicydy.

Każdy pestycyd składa się z podstawowej części, tzw. substancji aktywnej, która decyduje o jego biologicznym działaniu, tzn. na jakie organizmy działa oraz z substancji pomocniczej jak: nośniki mineralne, rozpuszczalniki, substancje powierzchniowo czynne oraz inne środki pomocnicze (rodzaj dodatków zależy od przeznaczenia preparatu).

Substancja aktywna nie może być stosowana sama, gdyż czasami źle się rozpuszcza, kiepsko zwilża powierzchnię roślin lub jest droga i trzeba ją rozcieńczać. Substancja aktywna i komponent daje formę użytkową pestycydów czyli preparat handlowy.

Formy użytkowe pestycydów stosujemy w postaci:

Aerozolowanie polega na wytwarzaniu w powietrzu chmury sztucznej mgły złożonej z kropelek cieczy. Na małych powierzchniach i w gospodarstwie domowym można stosować tzw. "aerozole freonowe" produkowane w postaci wyżej wspomnianych bombek aerozolowych. Po naciśnięciu zaworu "bombki" płynny pestycyd wraz z freonem znajdującym się w zbiorniku wydobywa się pod znacznym ciśnieniem. Rozpuszczalnik odparowuje, freon się ulatnia, a cząsteczki pestycydu rozprzestrzeniają się w powietrzu i osadzają stopniowo na roślinach.

Ponieważ większość pestycydów jest toksyczna dla organizmów żywych, wykonując chemiczne zabiegi ochrony roślin, należy się liczyć z możliwością wystąpienia wielu ujemnych skutków ubocznych, które są związane z wprowadzeniem biologicznie aktywnych substancji do środowiska.

Niekorzystne oddziaływanie na środowisko nie ogranicza się do terenu, na którym wykonywany jest zabieg, ponieważ substancje toksyczne mogą przedostawać się do atmosfery i za jej pośrednictwem przemieszczać się na znaczne odległości od miejsca zastosowania. W wyżej wymienionych rodzajach pestycydów stosowane są wprawdzie freony, ale są to preparaty drogie, niezbyt opłacalne, dlatego stosowane są w niewielkich ilościach. Ma to z pewnością wpływ na niszczenie warstwy ozonowej, ale nie jest to na pewno decydujące o tych procesach.

Justyna Zbroja, Monika Paluch
Projekt Ozonowy




ZB nr 10(40)/92, październik '92

Początek strony