Strona główna 

ZB nr 6(48)/93, Czerwiec 1993

DONOSY I DONIESIENIA

ENVIRONMENTALISTS UNITED AGAINST RACISM

(Ekologiœci zjednoczeni przeciw rasizmowi)

AUGTAKT to ekologiczny festiwal, który będzie miał miejsce między 28.7. a 1.8.93 w Magdeburgu w Niemczech. Oczekuje się około 20 tys. działaczy. Z hasłami: "Pojazd nie samochód" i "Zamiast rasizmu więcej wielokulturalizmu", wyprawy rowerowe ze wszystkich stron Europy zbiegną się w Magdeburgu na 4 dni œwiętowania, działania, wymianę, warsztaty, projekty, działania artystyczne, muzykowanie i wielokulturyzowanie się. Reprezentacje krajów, sponsorzy i organizatorzy wypraw rowerowych są ciągle poszukiwani. "Samochody won - nie ma zmiłuj - wsiadajcie na rowery... i przyjeżdżajcie!"

Po więcej informacji skontaktuj się z:

EYFA (European Youth ForestAction), Post box 566, 6130 AN SITTARD, Holandia

(za: Information Bulletin REC vol. 3 #1, SPRING `93)

* * * * *

KOGO TO OBCHODZI?

Czy ktoœ jeszcze pamięta, że w elektrowni atomowej w Omsku nastąpił wyciek substancji radioaktywnej? Powstała radioaktywna chmura. Następnie zapanowała cisza informacyjna. Owszem, powiedziano o rocznicy Czarnobyla, ale o Omsku ani słowa. Po co ludzi denerwować - może już zapomnieli. To samo z dziurą ozonową. Ani słowa o zagrożeniu poparzeniami czy rakiem. Informacja nadal jest manipulowana.

2 x Skaman

* * * * *

Na naszym rynku pojawił się nowy dezodorant NIVEA polskiej firmy Lechia Pollena - Poznań (miałem go w ręku, rety!). Pozwolę sobie zacytować informację na "puszce" - "Opakowanie zawiera dwukrotną iloœć płynu w porównaniu z pojemnikiem aerozolowym. EKOLOGICZNIE NIESZKODLIWY. BEZ BARWNIKÓW + znaczek OZONE FRIENDLY! Dezodorant jest zwany ATOMIZEREM, nie ma napędu gazowego! Jest tańszy! (Jak potrząœniesz to usłyszysz przyjemny chlupot "wody"). 100 lat dla NIVEA!

* * * * *

W Koszalinie zaczęto segregować odpady. Pojawiły się odpowiednie pojemniki. Jednak szkoda, że nie poinformowano ludzi, dlaczego wrzucać baterie do specjalnego kubła? Albo lekarstwa? Myœlę, że bez "uœwiadomienia" ludzi nie przyniesie to wielkiego rezultatu. Ponadto osoby fizyczne zaczynają "brać się" za odzysk, skup surowców!

* * * * *

Niedawno w rzeczce Dzierżęcince przepływającej przez Koszalin wykryto wypływające z kolektora deszczowego ropopochodne substancje. Skąd one? Snuje się różne przypuszczenia.

* * * * *

Po przeczytaniu w ZB 2 art. o handlu ptakami egzotycznymi postanowiłem rozejrzeć się i odkryłem, że sprzedawane są i w naszych sklepach. Są to głównie papugi sprowadzane z Australii, Borneo, Jawy, Afryki itp. Chciałbym coœ zrobić dla ich ochrony. Mam dostęp do lokalnej prasy (jestem fotoreporterem) i chcę to wykorzystać, lecz nie bardzo wiem jak. Nie chcę wyjœć na "frajera", jeżeli coœ nieodpowiedniego napiszę.

4 x Krzysztof Piaskowski

* * * * *

CO SŁYCHAĆ W MONDVERDAJ?

Przed Œwiętami Wielkanocnymi założyliœmy w poczekalni dworca PKP (Szczecin Główny) biblioteczkę ekologiczną. Ludzie czekający godzinami na pociąg strasznie się nudzą. Przeważnie kupują sobie jakąœ gazetę w kiosku, a jak ktoœ nie ma pieniędzy lub oszczędza, to siedzi i myœli o "niebieskich migdałach". Teraz mają okazję za darmo wziąć sobie i poczytać coœ o ekologii. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się ZB, które bardzo szybko znikają i co jakiœ czas musimy dokupywać nowe.

* * * * *

Ostatnio organizowaliœmy w naszym mieœcie konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej dla młodzieży. Plakaty informacyjne rozwiesiliœmy prawie we wszystkich szkołach œrednich. W reklamowaniu konkursu pomógł nam Sekretariat Bałtycki, z którym cudownie się współpracuje. Ale niestety, zainteresowanie konkursem, jak oceniamy, było takie sobie. Nadeszło trochę ciekawych prac. Niespodziewanie do konkursu dołączyły też dzieci ze swoimi pomysłami. Najpiękniejszą spoœród tych prac była seria rysunków wykonana przez 12-letnią Magdę Czerwińską. Zwycięzcy konkursu dostali cenne nagrody książkowe i dla czterech osób został ufundowany rejs statkiem, ale nie powiedziano nam jeszcze, gdzie. W ogóle dziwne, że znaleŸli się sponsorzy nagród, skoro jesteœmy ruchem nieformalnym i nie mamy żadnej pieczątki ani niczego podobnego. Po prostu chyba nam zaufali i dzięki im za to.

2 x Mirek Kowalewski z MONDVERDAJ

* * * * *

Towarzystwo Naukowe Prawa Ochrony Œrodowiska (KuŸnicza 46/47, 50-138 Wrocław, tel./fax: 0-71/444747) uruchomić ma (od 1.10.93) dyżur telefoniczny (pon. - pt. 10 - 14) porad prawych w zakresie ekologii. Porady będzą też udzielane listownie - i to bezpłatnie! Planuje się też zorganizować warsztaty szkoleniowe "Rozstrzyganie problemów ekologicznych w strukturach władzy lokalnej".

* * * * *

Pracownia PKE (Piastowska 5, Nowy Sącz) wydała na Dzień Ziemi wspaniała kasetę ze wspaniałymi piosenkami wspaniałego Janusza Reichela, których teksty mogliœcie przeczytać w ZB (40 s. 16, 41 s. 27, 43 s. 26, 46 s. 32). Naprawdę warto kupić, wspaniała aranżacja: cymbały, sitar, table...

2 x (aż)

* * * * *

W "Planie jednostkowym dochodów i wydatków budżetowych na rok 1993" dla Szprotawy przewidziano kwotę 1 500 000 zł na "odstrzał wron i niszczenie wronich gniazd".

Anioł

* * * * *

Uprzejmie informujemy wszystkich zainteresownych, że REGIONAL ENVIRONMENTAL CENTER FOR CENTRAL AND EASTERN EUROPE w Budapeszcie zmieniło numery telefonów na następujące:

(36 1) 269-7400; 269-7259; 269-7210;

250-3401; 250-3402; 250-3415;

250-3416, 250-3417.

Ponadto zmienił się numer faxu:

(36 1) 250-3403

oraz numer tel. do POLSKIEGO BIURA REGIONALNEGO CENTRUM EKOLOGICZNEGO NA EUROPĘ ŒRODKOWĄ I WSCHODNIĄ:

tel. 0-22/293665, fax bez zmian: 296433.

Agnieszka Ranc-Miklas

STREFA SANITARNA W BRONISŁAWOWIE

O problemach ekologicznych Zalewu Sulejowskiego i propozycjach ich rozwiązania pisałem w ZB 42 na str. 7. Celowe jest równieŸ poinformowanie czytelników biuletynu o wnioskach Łódzkiego Ruchu Ekologicznego "Polski Greenpeace", dotyczących ujęcia wody pitnej z tego zbiornika dla województwa łódzkiego. Działacze tej organizacji jeszcze latem ubiegłego roku postulowali rozszerzenie strefy ochrony bezpoœredniej, tj. strefy sanitarnej przy ujęciu wody w Bronisławowie z około 300 do 1000 m. Propozycje objęły ponadto umieszczenie tablic informacyjno-ostrzegawczych, ogrodzenie chronionego terenu, zabezpieczenie leja ujęcia wody przed wykorzystywaniem do uprawiania sportów wodnych i pogłębienie jego dna oraz remont bądŸ usunięcie znajdujących się tam biostruktur.

Przyczyną inwentaryzacji były uchybienia natury sanitarnej, bowiem istnienie biostruktur (obecnie uszkodzonych) sprzyja bujnemu życiu biologicznemu (roœliny i ryby), co zachęca ptactwo do żerowania, a wędkarzy do połowów, którzy przy tym karmą zanieczyszczają wodę. Ponadto turyœci kąpią się stosunkowo blisko ujęcia wody, a niektórzy nawet myją tam ulubione czworonogi i pojazdy. Do kilometrowej długoœci leja wpływają także żaglówki i kajaki.

Propozycje ŁRE "Polski Greenpeace" są już realizowane, bowiem gosopodarz tego terenu, tj. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi przeznaczy w tym roku 1 mld zł na rozbudowę strefy sanitarnej w Bronisławowie. Mam nadzieję, iż zarezerwowane œrodki zostaną przeznaczone na ogrodzenie wspomnianego terenu, umieszczenie tablic informacyjno-ostrzegawczych i boi pływających, co w sumie uniemożliwi wędkowanie, rekreację i żeglowanie bezpoœrednio przy ujęciu wody pitnej. W następstwie tych zmian jakoœć ujmowanej wody powinna się systematycznie poprawiać.

Andrzej Żarczyński




ZB nr 6(48/93, Czerwiec 1993

Poczštek strony