Strona główna 

ZB nr 6(48)/93, Czerwiec 1993

JAK ZBUDOWAĆ PIECYK SŁONECZNY?

Piecyk słoneczny można w prosty sposób zbudować z niczego. No prawie z niczego. Niemal wszystkie potrzebne materiały mogą pochodzić z odzysku. Poza tym będzie potrzeba trochę wysiłku i oczywiœcie słońca.

To urządzenie o bardzo prostej konstrukcji pozwala na uzyskanie całkiem wysokich temperatur - 180o C latem i 135o C zimą. Rekord temperatury został ustanowiony w Chile i wynosi 195o C. Takie temperatury wystarczą, aby upiec chleb lub ugotować ryż, w dodatku bez obaw, że potrawa się przypali.

Do budowy potrzebne będą:

- blacha odbijająca (b. dobrze nadają się do tego matryce offsetowe - 5 powinno wystarczyć),

- tekturowe pudło (może być po telewizorze),

- "prostokątna" foremka (taka jakiej używa się do pieczenia ciasta),

- izolacja (papier mache, zgniecione gazety, wełna mineralna, wata szklana),

- listewki drewniane,

- klej, taœma klejąca, œruby, wkręty, gwoŸdzie, drut, œrubokręt, młotek, kombinerki, piłka do drewna, nożyce do cięcia blachy etc.

I. BUDOWA PIECYKA.

1. Mierzymy długoœć i szerokoœć foremki do ciasta (A i B), długoœć i szerokoœć pudła (C i D) oraz gruboœć listewek e. Z tych pięciu wielkoœci (A, B, C, D, e) obliczymy wymiary pozostałych elementów. (Rys. 1.)

2. Przycinamy blachę w kształcie prostokąta o wymiarach F=A+2cm x 3xB. Przycinamy 2 pary listewek - dwie o długoœci C+10cm i dwie o długoœci D.

3. W listewkach robimy wcięcia, tak aby można je było ze sobą połączyć. (Głębokoœć wcięcia równa połowie e.) Po połączeniu powinna powstać prostokątna ramka o wewnętrznych wymiarach F=A+2cm x 2xB. (Rys. 2.)

4. Do wewnętrznych boków ramki przybijamy blachę tak, aby powstała "kołyska" (bez boków). Boki, w kształcie półkoli (rys. 3.), należy wyciąć i przymocować do ramki i blaszanej "kołyski". Otrzymany półwalec będzie wewnętrznymi "œcianami" naszej kuchenki.

5. Drewnianą ramkę z kołyską mocujemy w tekturowym pudle w taki sposób, aby dwie dłuższe listewki wystawały z jednej strony pudła. Wykorzystamy je do regulacji kąta padania promieni słonecznych na piecyk.

6. Wolną przestrzeń w pudle œciœle i szczelnie wypełniamy materiałem izolacyjnym. (Rys. 4. - widok z boku, rys. 5. - widok z góry.)

7. Miejsce pomiędzy górną krawędzią pudła i górną krawędzią blachy ("kołyski") zaklejamy szczelnie tekturą, tak aby widoczne było tylko metalowe wnętrze piecyka. Wszystko dobrze oklejamy taœmą klejącą.

II. POKRYWKI NA PIECYK I FOREMKĘ.

1. Wycinamy prostokątny kawałek tektury o bokach co najmniej 15 cm dłuższych od boków pudła (C+15cm x D+15cm).

2. Tekturę odpowiednio nacinamy, nakładamy na piecyk, brzegi zakładamy na boki i sklejamy.

3. Poœrodku tak wykonanej pokrywki, w miejscu, pod którym znajduje się otwór piecyka, wycinamy dwa "skrzydełka" ("drzwiczki") w taki sposób, aby po ich otwarciu powstał otwór o wymiarach F=A+2cm x 2xB i ukazało się wnętrze piecyka. (Rys. 6.) Do tak wykonanych "skrzydeł" umocujemy póŸniej lustra skupiające promienie słoneczne.

4. Spód pokrywki wyklejamy folią aluminiową.

5. Z blachy wycinamy pokrywkę na foremkę (o wymiarach A+5cm x B+3cm) i malujemy z wierzchu dwukrotnie na czarno. Podobnie robimy z foremką (z zewnątrz!), o ile już nie jest czarna.

III. ELEMENT SKUPIAJĄCY.

1. Z blachy wycinamy cztery lustra - boki elementu skupiającego. Każde z luster będzie miało kształt trapezu równoramiennego. Pierwsza para trapezów powinna mieć podstawy A+2cm+G i A+2cm, a wysokoœć H (rys. 7.); druga para podstawy 2xB+G i 2xB, a wysokoœć też H (rys. 8.). Wysokoœć trapezów H powinna być jak największa (od tego zależy efektywnoœć skupienia promieniowania), natomiast G obliczamy ze wzoru: G = 0,6 x H. Dwa trapezy powinny mieć przy dłuższej podstawie wypustki (rys. 8.), które powinny ułatwić ich połączenie.

2. Łączymy trapezy robiąc otwory w narożach trapezów (punkty oznaczone "x" na rys. 7. i 8.), a następnie skręcamy, drutujemy lub wiążemy. W efekcie otrzymujemy element skupiający w formie œciętego ostrosłupa, którego mniejsza podstawa ma wymiary F x 2xB, czyli takie same jak otwór piecyka.

3. Element skupiający podłączamy (od strony mniejszej podstawy) do "skrzydeł" pokrywki piecyka (można skręcić lub zdrutować). "Drzwiczki" powinny znaleŸć się po zewnętrznej stronie elementu.

Sposób wykonania drabinki, która pozwoli regulować kąt nachylenia piecyka względem słońca, pozostawiam inwencji czytelników.

Aby zbadać, czy piecyk działa, proponuję nalać do foremki trochę wody, i sprawdzić czy uda się ją zagotować.

Jacek Polewski i (pr)



kliknij na skan rysunku
ZB nr 6(48/93, Czerwiec 1993

Poczštek strony