Strona główna 

ZB nr 7(49)/93, Lipiec 1993

DZIECIECE WYDANIE

AGENDY 21

Children's Edition of Agenda 21 czyli Dziecięce Wydanie Agendy 21, to nazwa kolejnego międzynarodowego projektu ekologicznego, w którym uczestniczy Polska Grupa Ozonowa z VI LO w Krakowie.

Koordynatorem projektu jest Brytyjczyk, David Woollcombe z organizacji Peace Child International. Sponsorują projekt UNEP, UNICEF i UNESCO. Celem organizatorów jest wydanie ekologicznej książki dla dzieci, będącej skróconą, atrakcyjną wersją 500-stronicowego dokumentu - Agendy 21, który powstał na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w ubiegłym roku.

Książkę tę tworzą dzieci i młodzież z całego świata. Będzie ciekawie opracowana, bogato ilustrowana i napisana prostym, zrozumiałym dla wszystkich językiem. Wstęp do tej 96-stronicowej książki o Ziemi napisze Sekretarz Generalny ONZ - Boutros Ghali. Zostanie ona wydana przez słynne wydawnictwo Kingfisher (mające już na swoim koncie "Ilustrowaną historię świata" uznaną za najlepszą na świecie książkę informacyjną 1992r.) i przetłumaczoną na kilka języków, w tym również na język polski.

Polska Grupa Ozonowa opracowała dziewiąty rozdział Agendy 21 poświęcony ochronie atmosfery. Młodzież przygotowała streszczenie tego rozdziału w języku angielskim, wzbogaciła go w barwne ilustracje i plakaty, materiał fotograficzny oraz wywiady i wycinki artykułów z prasy polskiej i zagranicznej poświęcone problemom ochrony powietrza w Polsce.

Praca Polskiej Grupy Ozonowej została oceniona przez organizatorów jako najlepsza spośród 82 zgłoszeń z całego świata. Efektem tego są zaproszenia dla 2 osób na dwutygodniowe Spotkanie Wydawnicze (Editoral Meeting), które odbędzie się w Wielkiej Brytanii w sierpniu'93. Podczas tego spotkania młodzież opracuje ostateczną wersję książki pod kierunkiem najlepszych brytyjskich ekologów, artystów-grafików, wydawców. Jedna z dziewcząt z polskiej grupy - Agata Pawłat, weźmie również udział w pracach przygotowawczych do Spotkania Wydawniczego już od 5.7.93.

Polska Grupa Ozonowa uczestniczy w Nowym projekcie z inicjatywy Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, która wysoko oceniła pracę tej grupy w ramach poprzedniego projektu - "Projekt Ozonowy - Młodzi Reporterzy". Warto przypomnieć, że jeden z członków tej grupy, Marcin Burdek, uczestniczył w zeszłym roku w badaniach naukowych warstwy ozonowej Ziemi nad Biegunem Północnym.

Maria Głowacka

żżż

Informujemy, że prenumerata Gdańskiego Biuletynu Proekologicznego kosztuje 80 tys. zł (od nr 7). Należność prosimy wpłacać na nasze konto: PKE Okręg Wschodnio-Pomorski PKO BP II/Gdańsk nr 19523-99929-132.

żżż




ZB nr 7(49)/93, Lipiec 1993

Poczštek strony