Strona główna 

ZB nr 12(54)/93, grudzień '93
file:///D:/carnival/ekologia/basia/1984.txt

Olsztynska inicjatywa na rzecz aktywnej edukacji ekologicznej

Inicjatywa, którą niniejszym przedstawiam Czytelnikom ZB jest próbą uzupełnienia sformalizowanych i instytucjonalnych form edukacji ekologicznej, realizowanych w szkołach wszystkich typów. Bierne przekazywanie informacji, często ograniczających się do przedstawiania negatywnych skutków działalności człowieka, prowadzi do apatii, przygnębienia, bierności lub agresji. Młody człowiek bombardowany informacjami o skali zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego może poczuć, że świat zmierza do upadku, katastrofy ekologicznej, globalnego "końca świata", a on nic nie może zrobić. No bo to wszystko "oni" winni, gdzieś tam daleko, gdzieś na górze... I nie pozostaje nic innego, jak wyładować swoją frustrację i agresję oraz... położyć się i umrzeć. Takie właśnie negatywne skutki przynosi pasywna edukacja - a właściwie antyedukacja - ograniczająca się do przekazywania jedynie czarnych barw.

Istnieje potrzeba edukacji ekologicznej poprzez aktywne uczestnictwo, przeżywanie i rozwiązywanie autentycznych problemów, jakie niesie życie. Ograniczanie się do pokazywania prawd dawno odkrytych jest nudne i obezwładniające: uczeń dużo wie, lecz nic nie potrafi sam zrobić.

Proponuję aktywną edukację i samoedukację poprzez aktywne uczestnictwo. Jesteś młody - jesteś więc przyszłością narodu? Nie, Ty już teraz jesteś narodem, Ty już teraz możesz uczestniczyć i rozwiązywać najbardziej istotne problemy społeczności lokalnej i całego świata. Nie ma potrzeby czekać, aż będziesz miał lat 40, 50, a może 60. Zacznijmy już teraz.

Jeżeli uważasz, że jest sens rozwijać wszelkie formy nieformalnej, pozainstytucjonalnej edukacji ekologicznej poprzez przeżywanie i uczestnictwo, to zapraszam do współpracy. Róbmy to razem!!!

Jeżeli chcesz uczestniczyć w roli "nauczyciela", "ucznia", "współbadacza", "uczestnika", "współtwórcy" itp. w różnego typu warsztatach, obozach, krótkich kursach, różnych akcjach, to proszę o kontakt. Ze swojej strony podejmuję się rozpowszechniania na terenie północno-wschodniej Polski wszelkich tego typu inicjatyw. Oferuję też pomoc merytoryczną i organizacyjną.

dr Stanisław Czachorowski

Pełnomocnik Rektora ds. Edukacji Ekologicznej
Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Olsztynie
Zakład Ekologii i Ochrony środowiska
ul. Żołnierska 14,
10-561 Olsztyn
27-60-33 w. 250 (12oo-18oo) lub 211




ZB nr 12(54)/93, grudzień '93

Początek strony