"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 6 (60), Czerwiec '94


DZIEŃ ZIEMI W JAŚLE

Święto Matki Ziemi obchodziliśmy w naszej mieścinie przez cały tydzień (18- 24.4). Zaczęło się od akcji "Rower-Power", która pomimo szału rowerowego opanowującego ostatnio Jasło nie zgromadziła wielu uczestników. Powód? ~ 3oC (tak, tak), potwornie silny wiatr i do tego dość krzepki deszczyk. Ale i tak wzbudziliśmy wśród przechodniów i kierowców dość duże zainteresowanie i, oczywiście, zdziwienie.
W ciągu 2 dni odbywały się zbiórki śmieci na terenie miasta. Wypadło to średnio, ale było miło, bo niektórzy nie dość, że zbierali, to jeszcze segregowali (!). Nie zaniedbaliśmy też najmłodszych - środę przeznaczyliśmy na zabawy ekologiczne z przedszkolakami. Dzieci zebrały się na Rynku i m.in. szukały "serca drzewa", a także rysowały powody smutków i radości drzew.
We właściwy Dzień Ziemi zorganizowaliśmy kiermasz produktów przyjaznych środowisku i naszą najbardziej spektakularną akcję - "Spalarnie!". Był to przemarsz ulicami miasta ~ 100 osób z transparentami, w maskach p-gazowych. Śpiewaliśmy "O jaki dziwny, dziwny...", skandowali "Czyste Jasło", "Spalar- nie!", "Rafineria - stop!", a ludzie w kombinezonach ochronnych o.c. rozdawali ulotki informujące, o co w ogóle chodzi. Ogólnie było głośno. Dla jaślan przemarsz był szokiem, bo demonstracje w naszym mieście nie należą do częstych (czyt. - w ogóle ich nie ma).
W sobotę odbył się koncert reggae (Wawatedanam, Usta Syracha, Grassta), przed którym miała miejsce degustacja jedzonka wegetariańskiego. Ogłosiliśmy też wyniki konkursów: fotograficznego i literackiego (obydwa pod hasłem "Matka Ziemia").
Na zakończenie tygodnia, w niedzielę, grupą kilkudziesięciu osób udaliśmy się na rowerach do Krosna, by zobaczyć co też przygotowali tamtejsi ekolodzy na Dzień Ziemi.
Obchodom Tygodnia Ziemi towarzyszyła wystawa fotografii ekologicznej, a także (niektórych bulwersująca) ekspozycja na samym środku Rynku - wyspreyowany wrak "syrenki", powalone suche drzewo + rysunki i transparenty. Całe miasto było, oczywiście, wyplakatowane , m.in. plakatami antycyrkowymi (do Jasła zawitał cyrk).
Wszystkie imprezy były możliwe dzięki pomocy przychylnych nam osób z Urzędu Miejskiego. Dzięki nim mieliśmy pieniążki, a także nagrody w konkursach. Bardzo pomogli nam również wcześniej zupełnie nie znani ludzie, którzy przyłączyli się do nas już w trakcie obchodów. Tydzień Ziemi integrował ludzi we wspólnym działaniu, na czas swego trwania zmienił Jasło, które stało się raptem bardzo luzackie. Oby taka atmosfera towarzyszyła nam zawsze...
Maciek Pytlik
Ruch Ekologiczny - Jasło.


OCZYŚCIĆ ZIEMIĘ

Bardzo konkretnie uczcili uczniowie Szkoły Podstawowej w Kończycach Wielkich (Śląsk Cieszyński) tegoroczny Dzień Ziemi. Wspólnie z nauczycielami zorganizowali akcję "Czyste wody, lasy, rowy", mającą na celu likwidację dzikich wysypisk śmieci. Spośród 14 rozpoznanych miejsc zlikwidowano aż 10, wypełniając 200 dużych, plastikowych worków. Gmina Hażlach zapewniła transport. W ten sposób w rejonie sołectwa uwolniono ziemię od 4 t nieczystości. Koordynatorem pożytecznego przedsięwzięcia, które miało miejsce po raz drugi, był przedstawiciel Rady Pedagogicznej, Józef Żyła.
(szel)

W OBRONIE ZIEMI

"Zabierz gwizdek, trąbkę, kolorową koszulkę, dzwoneczek, rower, a także... trochę śmieci" (i to wystarczy?...)
Tym hasłem rozpoczął się obchodzony na świecie od kilkudziesięciu lat Dzień Ziemi.
Porwawszy aparat, kilka filmów pognałam czym prędzej na płytę Rynku Głównego, aby być świadkiem Dnia Ziemi.
Impreza ta przeprowadzona z wielkim rozmachem, wspomagana tysiącami ulotek (ach, te śmieci...), happeningami i showami pokazała, iż istnieją jeszcze osoby, którym nieobca jest ochrona środowiska. Ci młodzi jeszcze ludzie za swój cel obrali uświadomienie, przypomnienie nam wszystkim że to MY własnymi rękami przyczyniamy się do upadku NASZEJ matki-Ziemi, MY stajemy się narzędziami samounicestwienia.
Pod hasłem współjednoczenia się w obronie Ziemi przeprowadzono fascynującą imprezę, przyciągającą z godziny na godzinę coraz to więcej entuzjastów. Ogniwem rozpoczynającym cały łańcuch manifestacji był przemarsz dzieciaków krakowskimi ulicami. Zdawało się, że całe szkoły podstawowe znalazły się na Rynku Głównym Tu, w radosnych nastrojach, pełne zapału rozpoczęły wielkie malowanie. A czegóż tam nie było?... Nowych Afryk, światów, pięknych planów - "Nasz kraj - to raj", a nawet propozycji młodych dyplomatów o "zmianie prostytucji 3.5.". Niemałe efekty wizualne wywoływały "obrazy klasowe". Przemyślne kompozycje nie odbiegały od wielkości arcydzieł impresjonistycznych. Słońce, kolorowe kredy, gwar, a przed tym donośne hasła, flesze i zbulwersowani przechodnie...
Na drugiej części płyty Rynku pojawiły się w kupie śmieci postacie młodych, wybrudzonych ludzi, nie mogących uporać się z odpadami. Happening zdobył wielu amatorów, mogących choć raz bezkarnie (mimo stojącego obok pana w mundurze) kopnąć w stertę puszek, papierzysk i kartonów. Czynność ta dawała co poniektórym bezkresną radość...
Niestety, nie udało mi się dogonić pędzącego na swoim pojeździe (2-kołowy, napędzany mięśniami nóg) czynnego członka Federacji Zielonych, a organizatora zabawy. Rozchwytywany to przez reporterów żądnych szczegółów i planów, to przez starsze, zbulwersowane damy narzekające na młodzież, krzyczące "Bo za moich czasów..." (a swoją drogą: "Bo za ich czasów... Kraków był czysty...") W chwili, gdy dyskusja z rdzennymi mieszkańcami stawała się monotematyczna, w pięknym, porannym słońcu spływała powoli z Wieży Ratuszowej flaga-transparent, uzupełniająca wątpliwości "niezorientowanych" co do okazji wariacji.
Wśród dziecięcych śmiechów, ogólnej radości znaleźli się i tacy, którym niecodzienna atmosfera odebrała mowę. Natomiast młodsi ekolodzy, zafascynowani udziałem w manifestacji, starali się nie słyszeć uwag nieprzychylnych starszych (I kto tu kogo powinien uczyć...) Miłym zaskoczeniem dla wszystkich zaniepokojonych śmieciami - rekwizytami był przejazd lokomotywy kontenerów, do których z pasją zapakowano do pełna i skutecznie, a zabawa przy tym była przednia.
Nieco odmienny nastrój ogarnął organizatorów przed jednym ze sklepów ze skórami, gdzie zdecydowano się zorganizować manifestację antyfutrzarską. Przy wtórze haseł o zaprzestaniu mordowania futerkowców zebrało się kilkudziesięciu ludzi, obserwatorów, na których oczach za kilka minut "panowie z władzy" aresztowali młodych gniewnych. Lała się krew (na szczęście z butelek, ta zafarbowana, plakatowa), a gorące słowa w obronie czworonogów wzbudzały oklaski i dopingowały policję do działania. Na szczęście obyło się bez ofiar.
Ku radości wszystkich zainteresowanych sprzyjająca pogoda pozwoliła na zaplanowany przejazd cyklistów. Według nich i Kraków (podobnie jak Amsterdam) ma zostać miastem rowerów (ach, te spaliny!) Niestety, i tym razem dorośli dowiedli, że nie są godni nazywać się mieszkańcami i właścicielami Ziemi, jak bowiem można nazwać zignorowanie tak rzadkiej imprezy? Ku zadowoleniu, sama idea i znakomite nastroje przyćmiły nieudolność starszych.
Mimo drobnych niepowodzeń Zieloni stanęli na wysokości zadania i ich inicjatywa spotkała się z poparciem, przede wszystkim młodych. A czyż nie taki jest cel Dnia Ziemi?
Aneta Przetaczek
os. Dywizjonu 303, 26/30
Kraków
47-56-90

"POLARNY" DZIEŃ ZIEMI W PÓŁNOCO-WSCHODNIEJ POLSCE
Efekty przeszły moje oczekiwania. Okazało się, że jest duże zapotrzebowanie na wspólne proekologiczne działanie. Wiele grup i pojedynczych osób chce coś zrobić, potrzebują jedynie pomocy lub konkretnej oferty. Najważniejszym efektem jest rzeczywisty krok w kierunku integracji i współdziałania grup "ekologizujących" olsztyńskiego oraz silniejsza współpraca ze szkołami. Namacalnym efektem jest powstanie np. fili centrum wystawowego RCEE w Krutyniu. Kolejnym efektem jest kontakt nawiązany z kilkunastoma, aktywnymi szkołami! W przyszłym roku Dzień Ziemi (taki polarny, trwający 2-3 miesiące!) trzeba zrobić z dużo większym rozmachem. Dobrze będzie wymyśleć hasło przewodnie z opracowaną ofertą merytoryczną (propozycje wystaw, imprez, akcji). Proponuję, żeby hasłem było "Zatrzymać wodę!". Inne propozycje mile widziane. Powinny one wynikać albo z lokalnych potrzeb, albo z posiadania gotowych programów.
Masowa, zsynchronizowana impreza nie jest celem samym w sobie. Jest formą działania na cały rok. Jest jedynie sposobem na zwrócenie uwagi mediów (prasy, radia, telewizji) oraz społeczności lokalnych.
Stanisław Czachorowski
Kalendarium tegorocznych wydarzeń:
MŁAWA
Wystawa "Rośliny pochodzenia amerykańskiego w zbiorach Herbarium Instytutu Biologii WSP w Olsztynie", prezentowana w Liceum Ogólnokształcącycm w Mławie, czas trwania: 21.2.- 20.3.1994.
OSTROŁĘKA
Ogólnopolski konkurs literacki pn. "Ekologizm - przewartościowania w kulturze". Uroczyste zakończenie i ogłoszenie wyników konkursu odbyło się w Ostrołęce 5.5., przy okazji obchodów Dnia Europy. Na konkurs napłynęło ponad 100 prac ok. 80 autorów.
ZALEWO
Finałowe, uroczyste spotkanie 27.5. o godz. 13 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Zalewie: podsumowanie konkursów plastycznych "Środowisko i my" oraz "Polska wczoraj, dziś i jutro", wystawa fotograficzna, wyniki sondy na temat zmian w środowisku gminy Zalewo na przestrzeni minionego roku. Przygotowano 16 opracowań teoretycznych, mówiących o ochronie środowiska w Polsce i na świecie. Do 20..5. posadzone zostaną drzewa i krzewy na teranie Zalewa, wykonane zostaną badania kwasowości gleb wokół zakładów pracy, wywiady w zakładach pracy oraz sonda wśród mieszkańców dotycząca sensu ochrony śro dowiska.
DZIUCHY
Warsztaty plastyczne dla 15-20 osób organizowane przez Pana Wojciecha Altmajera, 22.4. warsztaty z udziałem uczniów szkoły podstawowej z Butryn.
OSTRÓDA
Duża wystawa poświęcona gospodarce odpadami i zanieczyszczeniu środowiska "Eko śmietnik" na zamku ostródzkim, organizowana przez SP nr 6, 23.4. - zwiedzanie wystawy przez gości z Niemiec (Osterode am Harz, zaprzyjaźnionego miasta z Ostródą), 25.4. - godz. 10 uroczyste otwarcie i zwiedzanie wystawy przez młodzież ze SP nr 6, 26-29.4 - udostępnienie wystawy dla szkół z Ostródy i okolic, w godzinach 10-16 .
SP 3, 22.4. - oplakatowanie miasta i przemarsz ulicami, pod koniec kwietnia przygotowwywane było 1-2 godzinne spotkanie ph "Czy wiesz co jesz".
GODKI (k. WOŁOWNA)
Przygotowywany jest program edukacyjny dla młodzieży z całego regionu i Polski, program poświęcony różnym ekosystemom i problemom ekologicznym.
ZAWIDY (k. Reszla)
Przygotowywane są warsztaty, głównie dla młodzieży do lat dziesięciu, poświęcone badaniu czystości wody (demonstracje prostych metod).
LIDZBARK WARMIŃSKI
Dwudniowa impreza przygotowana przez Ruch Młodzieżowy działający w ramach programu "Tratwa" we współpracy z Lidzbarskim Domem Kultury. W programie festiwal grafitti, koncert zespołów młodzieżowych, wystawa "Deklaracja Praw Zwierząt", happening ekologiczny, konkurs plastyczny dla dzieci pod hasłem "Przyroda i ja", gra w kapsle, film przyrodniczy.
KĘTRZYN
ZHP Komenda Hufca w Kętrzynie: sprzątanie użytku ekologicznego "Rozlewisko Wopławki", sprzątanie obszaru leśnego tzw. "Górka Poznańska" w Kętrzynie, wieczornica z okazji Dnia Ziemii z udziałem LOP-u, sadzenie drzew w miejscowości Salpik, sadzenie drzew na terenie Kętrzyna.

NIEDANOWO
23.4., gospodarstwo rolne Eligiusza Kozłowskiego, Niedanowo, gmina Kozłowo Dzień Ziemi współorganizowany przez Towarzystwo Zwolenników Wegetarianizmu, akcja społeczna "Sadzenie lasu", zwiedzanie gospodarstwa (obszar 1500 ha, odległości między zwiedzanymi obiektami 1-7 km) - hodowla ziół, obszary doliny Nidy, źródliska, ognisko z gawędą p.t. "Bliżej natury".
24.4. I Zjazd Niezależnych Zielarzy Polskich, w programie prelekcje na temat zielarstwa i ekologii, utworzenie niezależnej organizacji zielarskiej
KRUTYŃ
Mazurski Park Krajobrazowy: wycieczki przyrodnicze i ekologiczne - cały maj. W restauracji "Krutynianka" od połowy maja prezentowane będą wystawy przyrodnicze i o tematyce ekologicznej.
Restauracja "Krutynianka", sala wystawowe RCEE, od maja wystawa "Czy znasz ten znak?" oraz prezentacja niektórych prac przedstawionych do konkursu "Ekologizm - przewartościowania w kulturze", potem inne wystawy przyrodnicze i ekologiczne.
MRĄGOWO
Liceum Ogólnokształcące: przełom kwietnia i maja - finały szkolnych konkur sów geograficznych, 20.4. - sesja ekologiczna z okazji Dnia Ziemi, wykłady, filmy, wystawa produktów przyjaznych dla środowiska; 6-7.5. plenerowe zajęcia z ekologii głębokiej (J. Pawlak).
WAPLEWO
21.4. - uroczysty apel z okazji Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej: inscenizacje, filmy przyrodnicze, demostracje zanieczyszczenia wód, wystawa zdjęć poświęcona śmieciom. Czynione są przygotowania do uruchomienia zielonej szkoły.
DROZDOWO k. Łomży
Muzeum Przyrodnicze w Drozdowie zapraszało w maju do zwiedzania ekspozycji stałej oraz na wycieczki przyrodnicze do Doliny Narwi.
OSOWIEC
Biebrzański Park narodowy zaprasza na wycieczki przyrodnicze w maju i czerwcu. Uroczyste otwarcie Parku (z udziałem wielu gości zagranicznych!) - 25.5. W czerwcu Park zaprezentuje się w Olsztynie poprzez wystawę oraz pokaz filmów wideo poświęconych przyrodzie Parku.
OLSZTYN
Instytut Biologii i Ochrony Środowiska
Sadzenie lasu (kwiecień), informacje i zgłoszenia kierować do:- Stanisław Iwanczenko, Zakład Botaniki, Instytut Biologii i Ochrony Środowiska Żołnierska 14, 27-60-33 w. 248. 22.4. las sadzili studenci WSP w nadleśnictwie Nowe Ramuki, harcerze z Komendy Hufca ZHP "Rodło" w Olsztynie wzdłuż ul. Armii Krajowej, SP nr 6 w lesie miejskim koło WDK-u.
Wystawa "Dydaktyczne walory parków narodowych" zorganizowana przez Sekcję Eko logii Krajobrazu Koła Naukowego Biologów WSP w Osztynie i prezentowana w holu Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska (Olsztyn, Żołnierska 14). Do tej pory prezentowane były: Gorczański PN, Tatrzański PN, Muzeum Przyrodnicze w Drozdowie i Dolina Narwi.
Wystawa dotycząca problemu śmieci pt. "Najpierw pomyśl potem kup" zorganizowana przez Panią Irenę Tyllo oraz Panią Joannę Sawko wraz z młodzieżą ze Szkolnego Koła Ekologicznego SP nr 6 w Olsztynie. Otwarcie 9.3.94 w szkole o godzinie 900. Ekspozycja w szkole nr 6: 9.3.94, następnie w kwietniu w Instytucie Biologii i Ochrony Środowiska WSP w Olsztynie, a następnie w maju na ratuszu (Urząd Miasta). Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem władz miasta ze względu na prace przygotowawcze z wprowadzeniem segregowania śmieci w Olsztynie.
Kampania ozonowa, konsultacje dla uczestników akcji, każdy piątek 800-1000 , 1500 -1600 , sala 115 A, Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska WSP w Olsztynie, Żołnierska 14 ( 27-60-33 w. 250).
Wystawa "Ochrona przyrody i jej zasobów" przygotowana przez Szkołę Podstawową w Wielbarku, pokazywana w Instytucie Biologii i Ochrony Środowiska, ul Żołnierska 14, od 20.4. do połowy maja.
18-23.4., tydzień otwartych drzwi Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska WSP w Olsztynie:

Od końca kwietnia wystawa plastyczna Edwarda Ratuszyńskiego "Przyroda w sztuce";
18-25.4. wystawa "Mikroskopia optyczna w biologii";
19.4. dyskusja panelowa na temat "Etyka ekologiczna: granice eksperymentu w naukach przyrodniczych oraz granice ingerencji w środowisko i istoty żywe", Instytut Biologii i Ochrony Środowiska WSP w Olsztynie, Żołnierska 14;
21.4.: prelekcja, dr Wanda Szczepańska "Znaczenie bagien i torfowisk", Instytut Biologii i Ochrony Środowiska Żołnierska 14, godz. 1000;
22.4., prezentacje muzeów przyrodniczych i parków krajobrazowych regionu: Instyt Biologii i Ochrony Środowiska WSP w Olsztynie, Żołnierska 14, prezentacje regionalnych pism przyrodniczych "Eko-Bałtyk", "Echa Borów Tucholskich", i in.;
22-23.4. udostępnienie Instytutu dla odwiedzającej młodzieży szkolnej.
23.4. finał IX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Do eliminacji (półfinał) zgłosiło się 29 szkół średnich z 98 uczestnikami półfinału.
Wystawa "Czy znasz ten znak?" p. Alicji Szarzyńskiej (z SP nr 4), od 20.4. w Instytucie Biologii, w maju wystawa pokazywana będzie w restauracji "Kruty nianka" w Krutyni.
11.5., wykład dr Krystyny Neugebauer pt. "Historyczne i współczesne aspekty kryzysu ekologicznego oraz kryzysu współczesnej medycyny": Instytut Biologii i Ochrony Środowiska, Żołnierska 14, godz. 900.
Połowa maja - IV Olimpiada Ornitologiczna, organizowana przez PTZool oddział w Olsztynie i Instytut Biologii i Ochrony Środowiska WSP w Olsztynie.
Maj, wystawa "Muszle ślimaków egzotycznych" wraz z promocją broszury "Przewodnik do rozpoznawania rodzin ślimaków morskich" w holu Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska, Żołnierska 1400.
Lepszemu przygotowaniu nauczycieli do wdrażania programu edukacji ekologicznej poprzez aktywne uczestnictwo służyć będzie kurs metodyczny pt. "Warsztaty ekologiczne - szkolne terenowe badania przyrodnicze" organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Olsztynie. Czas trwania pierwszej edycji kursu: 26.3-11.6. Prawdopodobnie zostanie zorganizowana druga edycja tego kursu jeszcze w tym roku kalendarzowym poza Olsztynem.
Towarzystwo Zwolenników Wegetarianizmu
Wykłady: dr J. Tyburskiego "Żywność z gospodarstw ekologicznych" - 8.4. Kortowo, pl. Łódzki 2 (sala nr 1), godz. 1700. 25.4. wykład Elżbiety Zielińskiej "Zdrowa dieta". 13.5. - Krystyna Neugebauer "Szpital przyjazny dziecku - nowa inicjatywa WHO ekologicznych porodów i karmienia naturalnego". 17.6. - Maria Grodecka "Królestwo Hunzów - ludzi szczęśliwych". 13.4., - spotkanie pozarządowych ruchów ekologicznych z Fundacją Marshalla.

Koncert zespołu ATMAN: 18.4., aula WSP, godz. 1700.
23.4., Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi EKOLAND zapraszało w godz. 8-14 na Stare Miasto w pobliże Wysokiej Bramy, na kiermasz produktów pochodzących z gospodarstw atestowanych (chleb razowy, płatki zbożowe, makaron razowy, produkty mączne, mleko kozie, produkty mleczne, jaja, warzywa).
22.4., godz. 15, Przedszkole nr 29 zaprasza rodziców oraz inne przedszkolaki na wystawę poświęconą śmieciom oraz na program artystyczny z okazji Dnia Ziemi.
23.4., Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych: wolny dzień od zajęć, oplakatowanie szkoły, happening rowerowy, zamknięcie dla samochodów parkingu koło szkoły, sadzenie zieleni i sprzątanie parku wokół szkoły oraz liczne quizy i konkursy.
Szkoła Podstawowa nr 6
Wystawa "Najpierw pomyśl, potem kup" (9.3-15.4), od 21.4. wystawa plastyczna "To zależy od dzieci, gdzie wyrzucamy śmieci".
Szkoła Podstawowa nr 10
22.4., uczniowie z klas ósmych przygotowali happening.

Szkoła Podstawowa nr 24
17-22.4. poszczególne klasy realizowały odrębny program:
0-III - wystawa rysunków pt. "Zielone podwórko moich marzeń" oraz wycieczki i spacery do parku, lasu i ogrodów;
klasy IV - wyjście do muzeum, do zamku na wystawę "Świat zwierząt Warmii i Mazur" oraz porządkowanie terenu wokół szkoły i uroczyste spalenie "Śmieciowego ludka";
klasy V-VI - wyjazd na wycieczkę do Mazurskiego Parku Krajobrazowego, prace porządkowe w parku oraz porządkowanie terenu wokół szkoły;
klasy VII-VIII - udział w konkursie wiedzy ekologicznej "My Ziemi - Ziemia Nam" oraz prace porządkowe;
wydanie specjalnego numeru gazetki "Eko-Echo" oraz liczne konkursy, uczniowie sadzili także drzewa w lesie miejskim;
szkolne koło ekologiczne (opiekun L. Andrzejewska).
od 18.4. wystawa "By ziemia pozostała piękna i zasobna".
Liceum Ekologiczne
plakaty w Instytucie Biologii i Ochrony Środowiska;
22.4, czterdziestu uczniów przebranych za zwierzęta przemaszerowało ulicami Olsztyna. Happenig odbywał się pod hasłem "Chrońmy las" i zakończył się na targu rybnym, gdzie młodzi wygłosili manifest ekologiczny;
konferencje naukowe i popularnonaukowe: 5-6.5., I Olsztyńskie Sympozjum Ekolo giczne nt. "Człowiek i środowisko. Humanistyka i ekologia".

GIŻYCKO
Pod hasłem "Zdrowe życie", łącznie ponad 50 spotkań (gmina stara się być najbardziej ekologiczną gminą w Polsce i upatruje swoją szansę w ekorozwoju), wykładów, happeningów, imprez ulicznych, koncertów i konkursów organizowanych przez Harcerski Ruch Ochrony Środowiska im. św. Franciszka z Asyżu.
Leczenie i zapobieganie chorobom
E. Zielińska (Wrocław) "Makrobiotyka - Twoja droga do zdrowia", "Czego jesć nie należy, aby dieta była zdrowa".
M. Grodecka (Warszawa) "Odwieczny ludzki błąd żywieniowy i jego wszechstronne konsekwencje"
J. Szutkowski (Wilkasy) "I Ty możesz rzucić palenie"
T. Krzywda-Pogorzelski (Warszawa) "Jak się hartowałem".
dr J. Boreasz Orłowski (Gdańsk) "Doświadczenia Gdańskiego Klubu Morsa".
lek. med. A. Wisterowicz (Gdańsk) "Ruch a zdrowie".
dr M. Misiuna (Warszawa) "Styl życia a choroby serca".
M. Błaszczyszyn (Warszawa) "Styl życia a zdrowie. Medycyna naturalna".
I. Czajka-Moszkowicz (Warszawa) "Wegetarianizm a jakość żywności na rynku. Prak tyczny przewodnik po produktach przemysłu spożywczego".
J. Tarczyńska-Sosnowska (Łódź) "Kuchnia wegetariańska - szalone możliwości".
lek. med. P. Błaszczyszyn (Warszawa) "Dbaj o swój kręgosłup".
dr E. Miszurow-Rafalski "Medycyna naturalna. Uzdrowienia przez głodowanie", "Zapobieganie chorobom".
J. Czerkaszyn (Warszawa) "Regulacja energetyczna organizmu".
M. Gawęda (Warszawa) "Ziołolecznictwo a astrologia".
A. Ciupa (Warszawa) "Jak się żywić, aby uniknąć miażdżycy".
E. Kozłowski (Olsztyn) "Ziołolecznictwo, ujemny wpływ leków chemicznych".
Klub Psychotroniczny "ALFA" z Ełku "Radiestezja a zdrowie. Techniki relaksacyjne".
Zdrowy styl życia
HROŚ im. św. Franciszka z Asyżu - "Jak żyć alternatywnie i w zgodzie z przyrodą".
F. Dąbrowski "Działkownictwo ekologiczne".
M. Grodecka "Królestwo Hunzów - ludzi dobrych, zdrowych i szczęśliwych", "YOGA - ścieżka ewolucji człowieka".
Z. Cendrowski (Warszawa) "Jak dożyć 107 lat?".
E. Zielińska "I Ty zostaniesz wegetarianinem".
Dzieci
E. Zielińska "Zdrowa kuchnia dla dzieci".
lek. med. D. Myłek (Stalowa Wola) "Zalety i dobrodziejstwa karmienia piersią jako element zapobiegania alergiom pokarmowym, miażdżycy, chorobom krążenia i infekcjom".
lek. med. E. Pietkiwicz-Rok (Warszawa) "Żywienia dzieci wegetariańskich i nie tylko".
Edukacja ekologiczna
KCEE (Warszawa) i RCEE (Suwałki) "Formy edukacji ekologicznej w Polsce".
dr S. Czachorowski (Olstyn) "Edukacja ekologiczna poprzez aktywne uczestnictwo".
A. Kalinowska (Warszawa) "Ekologia na co dzień".
Polskie Towarzystwo Przyjaciół Indian "Wychowanie dzieci u Indian Ameryki Północnej".
J. Byszewski (Warszawa) "Obok edukacji, ekologii, sztuki".
HROŚ im. św. Franciszka z Asyżu "HROŚ jako ruch ekologiczny, wychowawczy, har cerski".
D. Morsztyn (Orzysz) "Edukacja ekologiczna w szkole".
inne
MOŚZNiL, MZiOS, prof. S. Kozłowski, dr hab. M. Dakowski, Instytut na rzecz Ekorozwoju, Narodowa Rada Promocji Zdrowia "Jak realizować politykę ekologiczno-zdrowotną w gminie".
A. Olędzka (Warszawa) - spotkanie z redaktor naczelną gazety "Wegetarianski Świat".
dr hab. E. Dakowski (Warszawa) "Energie odnawialne - tanio i nowocześnie".
alternatywne środki biologiczno-chemiczne.
wystawy
"Ja - dom - miasto - Ziemia".
"Jak działać na rzecz Matki Ziemi".
koncerty
Open Folk i kwartet JORGI, Orkiestra p.w. św. Mikołaja, Antonina Krzysztoń i Orkiestra "Na Zdrowie".
ponadto
finały sześciu konkursów, ponad dwadzieścia happeningów ulicznych, dwie imprezy masowe ("Siła roweru", "Wielki finałowy bieg uliczny NA ZDROWIE", stoiska handlowe, weget bar.
Do Giżycka przyjechało ponad sto osób z innych części Polski, najwięcej z Łodzi. Nie wszystkie zaplanowane imprezy się odbyły, część z powodu braku prelegentów, jedna z braku słuchaczy. Zainteresowanie poszczególnymi punktami programu różne od kilku osób do kilkudziesięciu a nawet kilkuset. Po autoryzacji zostaną wydane drukiem wystąpienia i dyskusje.
Intencją organizowanych obchodów Dnia Ziemi było zainteresowanie społeczności lokalnej ekologiczną szansą rozwoju (ekorozwój) naszego regionu oraz próba integracji grup prośrodowiskowych. Sądząc po "oddźwięku" i dużym zainteresowaniu aktywnym włączeniem się do obchodów Dnia Ziemi, można z optymizmem spoglądać na proces integracji w północno-wschodniej Polsce. Dzień dla Ziemi się nie skończył. W maju i czerwcu aktywność szkół i grup nieformalnych chcemy skierować na kampanię "Autostrady nie, koleje tak". Zainteresowanych uczestnictwem w akcji promocji ekologicznych środków transportu na Pojezierzu Mazurskim prosimy kontaktować się z:
Wojciech Dąbrowski (lub Stanisław Czachorowski)
Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Olsztynie,
Zakład Ekologii i Ochrony Środowiska WSP w Olsztynie, Żołnierska 14,
10-561 Olsztyn, 27-60-33 w. 250

KOLOROWY DZIEŃ ZIEMI

O Dniu Ziemi na Hali Łabowskiej organizowanym przez Stowarzyszenie "Pracownia Na Rzecz Wszystkich Istot" w Nowym Sączu słychać już było 2 tygodnie wcześniej. 2 kolorowe plakaty (jeden ATMAN-a i drugi nasz), tajemniczo znikające z tablic ogłoszeniowych, świadczyły o sporym zainteresowaniu. 16.4. w sądeckim oddziale Radia Kraków PNRWI często pojawiały się na antenie informacja o działalności i planach PNRWI, konkurs ekologiczny z ciekawą nagrodą-niespodzianką (pomysłu Marka Styczyńskiego, przygotowany przez "Pracownię" Promocja Kultury Ekologicznej), który cieszył się sporym zainteresowaniem słuchaczy i szczegółowe info o Dniu Ziemi (powtarzane także w dniach następnych) zachęciły radiosłuchaczy do udziału w święcie Ziemi. Było ono także zapowiedziane w Sądeckiej Telewizji Regionalnej i lokalnej prasie. Dzień Ziemi został zauważony i omówiony w nowosądeckich mediach.
We wspaniałej scenerii Beskidu Sądeckiego PNRWI (oddział sądecki) zorganizowała Dzień Ziemi na Hali Łabowskiej. Główna część imprezy miała miejsce 24.4., aczkolwiek już 23.4. część osób związanych ściślej z PNRWI i dość aktywnie pracujących ćwiczyła się w rozpoznawaniu głosów ptaków. Wykład w jadalni schroniska (poprzedzający nocny warsztat pod wodzą dr Tadeusza Zająca) cieszył się sporym zainteresowaniem tzw. osób postronnych. Po wykładzie słowa stały się ciałem (konkretnie: ptakiem) - ujrzeliśmy niemal na wyciągnięcie ręki wabionego przez dr Zająca puszczyka. Po pracowicie spędzonym wieczorze przyszedł równie pracowity dzień. Po śniadaniu (schronisko na Hali Łabowskiej, w przeciwieństwie do innych tego typu przybytków, daje szansę przeżycia wegetarianom - spory wybór potraw jarskich) uczestnicy warsztatu wraz z pierwszymi gośćmi wyruszyli (uzbrojeni w worki) na okoliczne szlaki. Tu nasuwały nam się smutne, pesymistyczne i, co tu kryć, brzydkie myśli. "Tych, którzy przynoszą ze sobą PET-y, puszki i rozbijają butelki, powinno paraliżować na miejscu!" - to tylko jedna z propozycji. Dalsze zagłębianie się (dalsze dosłownie, bo w niektórych miejscach warstwa szkła porośniętego trawą sięgała niemal kilku metrów) w interior rozmaitych odpadków cywilizacyjnych pogłębiało frustrację. "A my mamy już piąty worek!" "Czy to jest powód do radości?" (to w obrębie tylko Hali). I tak zbliżał się punkt kulminacyjny - ludzi przybywało (pojawiały się całe rodziny), słoneczko świeciło, wiał wiatr. Z biciem serca wszyscy oczekiwali na muzyków Theatre of Sound ATMAN oraz tajemniczych gości (Carlos Robalo, Fati Manjau i Olek Gelba - tak głosiły plakaty "Chroń Ziemię!"; było to hasło 2-tygodniowej trasy koncertowej ATMAN-a i Olek Gelba Group, zorganizowanej z okazji Dnia Ziemi przez "Pracownię" Promocja Kultury Ekologicznej). Nareszcie przybyli. Na tyłach schroniska można było rozpocząć (pod fachowym okiem Marka Leszczyńskiego) sadzenie drzewek. Zapał gości był ogromny (czasem wykraczał poza instrukcje, zaistniało niebezpieczeństwo zamiany Hali Łabowskiej w pradawną puszczę). Posadzono 200 drzewek! Po tak pracowitym dniu zgromadzeni otrzymali nagrodę - koncert ATMAN-a wraz z gośćmi z Niemiec oraz Gwinei Bissau (malowniczy, 2,5-metrowego wzrostu, Afrykanin Carlos okazał się wdzięcznym fotomodelem. Muzyka - ska i magiczne dźwięki Ziemi - uświadomiła nam, że jesteśmy złączeni ze sobą (my - ludzie i ona - Matka Ziemia) głębiej, niż chcemy o tym wiedzieć i bardziej, niż nam się zdaje.
Anna Nacher
Robert Uroda
INTER-ECO'94
W tygodniu poświęconym ochronie Ziemi w Katowicach w dniach 20-23.4.94 odbyły się po raz kolejny Międzynarodowe Targi Ekologiczne "INTER-ECO'94", tym razem pod patronatem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, pani Blidy, pochodzącej nota bene z Górnego Śląska. W Targach w sumie wzięło udział ~ 130 wystawców polskich i zagranicznych. Bardzo trudno oceniać te i inne tego typu targi i imprezy, gdy według mnie właściwym miernikiem powinna być ilość podpisanych i zrealizowanych kontraktów, przyczyniających się do zachowania, a następnie do poprawy stanu środowiska naturalnego, połączonego ze wzrostem świadomości ekologicznej społeczeństwa lub jego małej chociaż części, a z tym trzeba przynajmniej trochę poczekać.
Mogę jednak wyrazić swoją osobistą opinię, zdanie na tak i na nie.
Co mi się podobało:
wystawienie i zaoferowanie do sprzedaży bardzo dużej ilości sprzętu do rozmaitych pomiarów i wyposażenia laboratoriów oraz względnie ciekawych i różnych przepompowni, napowietrzaczy, zbiorników, pomp, wentylów, tkanin np. filtracyjnych, reduktorów, komputerowych programów ekologicznych.
Co mi się nie podobało, czego mi brakowało:
chaotyczne rozmieszczenie stoisk, przedstawicielstw firm w pawilonach wystawienniczych nie według oferowanego asortymentu lub podejmowanych zagadnień (według mnie, i nie tylko, każdy pawilon wystawienniczy powinien być poświęcony jednemu asortymentowi lub zagadnieniu), ale według jakiegoś widzimisię lub innego, trudnego do rozszyfrowania schematu, układu;
niemal całkowity brak urządzeń, np. zapór, filtrów, do likwidacji awaryjnego skażenia środowiska naturalnego, zwłaszcza wodnego - oprócz jednej firmy z Bielska-Białej ("Wawrzaszek" P.H.Z., Budowa Pojazdów Specjalnych i Pożarniczych), prezentującej m.in. samochody ratownictwa chemicznego;
mniej ciekawa i mniejsza pod względem ilościowym, niż można się było tego spodziewać, oferta oczyszczalni ścieków i urządzeń odpylających, a zwłaszcza elektrofiltrów przemysłowych;
niemal zupełny brak podręcznego sprzętu do ochrony dróg oddechowych, w tym też dla rowerzystów, np. maseczek przeciwpyłowych;
brak zdrowej żywności;
mało dobrych, ciekawych, ogólnodostępnych publikacji do edukacji ekologicznej, w tym np. schematów planszowych budowy i działania urządzeń, środków i materiałów do ochrony środowiska naturalnego, szczególnie prezentowanych na Targach;
brak zaangażowania w organizację i prowadzenie Targów organizacji i ruchów ekologicznych.
Ogólnie, według mnie, tegoroczne targi "INTER-ECO" były słabe, gorsze od tych z ubiegłego roku.

Przy okazji Targów odbyło się seminarium ekologiczne. Sam w nim nie uczestniczyłem, ale po zapoznaniu się z tematami i streszczeniami referatów zamieszczonych w Katalogu z M.T.E. "INTER-ECO'94" myślę, że było względnie ciekawe.
Wojciech Baran "Bob"

"Zielone Brygady. Pismo Ekologów" nr 6 (60), Czerwiec '94